کد مطلب: 78415
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۹
سی سخت که به آن شهر کیخسرو و افسانه های سی پهلوان شاهنامه از بیژن تا سقل آسمانی، بلندین قله دنای استوار است ،امروز رنگ و بوی دلنشین و با طراوت و سرسبز در آخرین روزهای تابستان به خود گرفته و طبیعت زیبای آن دل هر رهگذری را می رباید.
به گزارش ایران خبر، شهرسی سخت که به عنوان مرکز شهرستان دنا از آن یاد می شود ،شهری کوهستانی و زیبا در دامنه های سرد و کوهستانی دنای استوار است که تا مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد،یاسوج 30کیلومتر فاصله داشته و همه ساله مأمن مسافران و گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور است.

یکی از اهالی سی سخت با هنر عکاسی خود توانسته در شناساندن سی سخت به گردشگرانی که ساعت ها در شبکه مجازی به دنبال مقصدی زیبا و بکر هستند نقش بسزایی داشته باشد.
حسین محمد حسین زاده، جوان خوش ذوق سی سختی که به هنر عکاسی علاقه زیادی دارد تصاویری بی نظیر از سی سخت و مکان های تفریحی این شهرستان ثبت کرده است که دیدن آن ها خالی از لطف نیست.

و اما شهر افسانه ای سی سخت که به آن شهر کیخسرو و افسانه های سی پهلوان شاهنامه از بیژن تا سقل آسمانی، بلندین قله دنای استوار است ،امروز رنگ و بوی دلنشین و با طراوت و سرسبز در آخرین روزهای تابستان به خود گرفته و طبیعت زیبای آن دل هر رهگذری را می رباید.

وقتی پا به زیبایی دنا می گذاری ،خیره به جنگل های بلواط ، کیکم وحشی و چنار این منطقه می شویکه نام سی سخت در دل کوههای سر به فلک کشیده دنا از زیبایی های این سفر افزون می کند.
بی‌شک اینجا نقاش زبردستی فراتر از تمام بهشت‌ها ایستاده و نگارنگری کرده تا دل و دیده هر بیننده‌ای را به حیرت وا دارد.

هوای مطبوع و خنک کوهستان به همراه چشم‌اندازهای زیبا، جویبارها و چشمه‌های پرآب، جنگل‌های بلوط، باغ‌های میوه، روستاهایی که از پس یکدیگر می‌آیند و تاک‌های انگوری که نوید آبسالی منطقه را می‌دهند در کنار دنا این کوه سرافراز و استوار که دامان بخشنده‌اش را گشوده تا سبزی قلبش را به همگان هدیه دهد،همه و همه وصف نشدنی است.

سی سخت به دلیل قرار گرفتن در یک گردنه زیبا و سبز حتی در فصل زمستان زیبا است و در این هنگام درختان و کوههای سربفلک کشیده  دنا رخت سفید زمستان بر تن کرده  و زیبایی دیگری رابرای شما به یادگار خواهند گذاشت.

یکی از القاب معروف که سی سخت به این اسم نامگذاری شده، برگرفته از افسانه شاهنامه شاهکار بزرگ پارسی گویان است که لر زبانها ارداتی خاص به این کتاب بزرگ دارند.

مردم کهگیلویه و بویراحمد علاقه خاصی به شاهنامه دارند و همین عشق و علاقه گذشته این منطقه را به روزگار کیانیان پیوند می‌دهد و باعث سرایش افسانه‌هایی شده که نشان از قدمت باستانی این منطقه  دارد.

سی‌سخت نیز حکایتی شگفتی از آن روزگاران، اسطوره‌ها و حماسه‌ها در سینه نگاه داشته و گوشه‌ای از فرهنگ و تمدن ایران زمین را بازگو می‌کند.

بنا به روایتی کیخسرو پادشاه کیانی ایران به همراه سی پهلوان از راه «تل‌خسرو» که قبل از شهر یاسوج و تقریبا در ۴ کیلومتری آن واقع شده، به یکی از روستاهای فعلی سی‌سخت به نام «کوخدان» که در قدیم کومه‌دان مشهور بوده، می‌رسند، کیخسرو در گردنه‌ای موسوم به گردنه بیژن از سی پهلوان می‌خواهد تا به دلیل صعب‌العبور و برف گیر بودن منطقه باز گردند اما بیژن، سردار نامدار کیخسرو، همراه با ۲۹ تن از سپاهیان جنگجو از پذیرش این درخواست سرباز می‌زنند .

هنگام طلوع آفتاب سپاهیان در می‌یابند کیخسرو از گردنه عبور کرده و آنها دسته جمعی به دنبال کیخسرو، تصمیم به عبور از گردنه می‌گیرند.

بنا به روایتی کیخسرو وارد غاری در دنا می‌شود، که هم اکنون به غار کیخسرو معروف است اما سی پهلوان در اثر سرما، برف و کولاک در هنگام عبور از گردنه از بین می‌روند و نام سی سخت به خاطر سرسختی ۳۰ سپاهی جنگجوی کیخسرو در نبرد با طبیعت برای این منطقه به یادگار می‌ماند.

هنوز گردنه‌ای که بر فراز بلندی‌های دنا در راه ارتباطی سی سخت با سمیرم قرار دارد به نام گردنه بیژن خوانده می‌شود. 

سی‌سخت باغ شهری با خانه‌های پوشیده شده در میان انبوهی از درختان، آراسته به مجسمه‌های زیبایی است که گواه این ادعا مجسمه کوثر ، شهداء و مادر است.

اگر از زیبایی‌های شهر سی سخت چشم برداری،از هر طرف شهر که بیرون بیایی، با جلوه‌ای از هنرمندی نقاش ازلی روبه‌رو می‌شوی.
 
8کیلومتر به طرف شرق سی سخت که حرکت کنی، به منطقه «کوه‌گل» می رسید که زیبایی رخستار طبیعت را بر روی هر رهگذری باز کرده است.

کوه گل که گویش ترکی است در شمالی شرقی دنا است و طبیعی شگرف وزیبا با گل های وحشی و دریاچه های متعدد در دامنه ای چهار هزار متر دنا مسافران را به سوی خود جلب می کند و همه ساله مأمن بسیاری از طبیعت دوستان و حتی کوهنوردان ایرانی و حتی جهانی است.

از دیگر جاذبه های این منطقه نیز چشمه میشی با آن اب گوارا و سردش است که  این نام نیز برگرفته از شاهنامه فردوسی است و مثالهایی زیادی برای با آوازه ایران زمین کیخسرو نیز برای ان آمده است
اما از همه مهمتر قرار گرفتن سی سخت در پهنای دنا است که با قله های زیبا و با آوزه اش همانند، سقل آسمانی، قاش مستان، بیژن و دیگر قله های همیشه بهشت کوهنوران جهان بوده که به آن نیز لقب آلپ ایران را دیده اند.