کد مطلب: 94916
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۵
به گزارش ایران خبر،سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد یا یونسکو می گوید که امکان بازسازی شهر کهنه حلب وجود دارد.
به گزارش فرادید، به گفته مسئولین یونسکو این سازمان در نظر دارد تا شهر کهنه حلب را به همان شکل که پیش از وقوع جنگ بود، بازسازی و مرمت کند. طرح های مفصل برای بازسازی مساجد، بازار ها، حمام ها و بالاحصار شهر کهنه حلب که قدمت همه آنها به قرون وسطی می رسد، در دست بررسی است.
شهر کهنه حلب در اثر جنگ داخلی چند ساله سوریه شدیداً آسیب دیده است. بمباران، اصابت راکت و آتش سوزی بسیاری کوچه ها و خانه های باستانی و سنتی را که جاذبه های منحصر به فرد این شهر بود، اکنون به خرابه مبدل کرده است.
حلب که یکی از باستانی ترین شهر های شرق میانه است، برای مدت طولانی میدان جنگ بین ارتش سوریه و شورشیان سوری بود. جنگ حلب در ماه دسمبر سال گذشته پس از خارج ساختن شورشیان توسط نیرو های وفادار به بشاراسد به پایان رسید.
شهر کهنه حلب پیش از آغاز جنگ حدود ۱۰۰ هزار سکنه داشت اما جنگ بسیاری آنان را مجبور به ترک خانه های شان کرد. کار مرمت و بازسازی شهر کهنه حلب به معماران ماهر تاریخی نیاز دارد که جنگ جان بسیاری آنان را گرفت و برخی دیگر را مجبور به فرار کرده است. یونسکو در نظر دارد تا یک نهاد آموزشی را برای معماران جدید آثار تاریخی ایجاد کند. در هیمن حال "بیزینس اینسایدر" عکس هایی از ویرانه های حلب منتشر کرده و ان را در کنار گفته های مقامات یونسکو قرار داده و پرسیده است آیا " این شهر قابل بازسازی است؟"