کد مطلب: 96237
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۷
به گزارش ایران خبر،ابراهیم یزدی سیاستمدار، وزیر خارجه دولت موقت و سیاستمدار باسابقه کشورمان شامگاه یکشنبه در سن ۸۶ سالگی پس از دوره‌ای بیماری در شهر ازمیر ترکیه درگذشت.
به گزارش مجله تاریخ فرادید، یزدی یکی از مشاوران امام خمینی(ره) در دوران تبعید در نوفل‌شاتوی فرانسه بود که پس از انقلاب اسلامی به عضویت شورای انقلاب درآمد و سپس با شروع دولت موقت به عنوان معاون نخست‌وزیر در امور انقلاب و بعد از استعفای وزیر امور خارجه در سمت وزارت امور خارجه فعالیت کرد.  یزدی اولین فرستاده جمهوری اسلامی به اجلاس کشورهای عدم تعهد بود؛ وی در شهریور سال 1358 در ششمین دوره از اجلاس سران این جنبش در هاوانا پایتخت کوبا که تنها چند ماه از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفت نمایندگی ایران را برعهده داشت. در این اجلاس مراحل نهایی عضویت ایران در جنبش عدم تعهد پایان یافت. همچنین از نکات دیگر این اجلاس دیدار یزدی با صدام حسین رئیس جمهور عراق و مذاکره با وی بود. عکس های زیر که مربوط به این اجلاس و حضور ابراهیم یزدی در آن است را عباس عطار برداشته است.
استقبال فیدل کاسترو از ابراهیم یزدی در بدو ورد به سالن اجلاس سران عدم تعهد در هاوانا. شهریور 1358سلام و احوال پرسی یاسرعرفات و صدام حسین در حاشیه اجلاس عدم تعهد در هاوانا. شهریور 1358سالن اجلاس کشورهای عدم تعهد در هاوانا. شهریور 1358صدام حسین در نشست سران عدم تعهد در هاوانا. شهریور 1358ابراهیم یزدی نماینده ایران در اجلاس ششم عدم تعهد در هاوانا. شهریور 1358ملاقات ابراهیم یزدی و حافظ اسد در حاشیه نشست سران کشورهای عدم تعهد در هاوانا. شهریور 1358