کد مطلب: 98851
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۷
به گزارش ایران خبر،فرارو- "سپاه دانش" نام نهادی آموزشی در دوران سلطنت پهلوی بود که در پی انقلاب موسوم به "شاه و مردم" آغاز به کار کرد و در آن سرباران دوره خدمت نظامی خود را در روستاها و مناطق دورافتاده به سواد آموزی می پرداختند. 
به گزارش فرارو، در عصر پهلوی دوم در راستای انجام اصلاحات اجتماعی و اقتصادی که امریکا به شاه دیکته کرده بود، برنامه ای تحت عنوان "انقلاب سفید" در ایران به اجرا گذاشته شد که هدف آن تغییر و تحول در جامعه سنتی ایران بود. اصل ششم این برنامه اما تحت عنوان "سپاه دانش" بود که برنامه ای برای سوادآموزی روستائیان و ساکنان مناطق دورافتاده کشور بود. بر این اساس قانون سپاه دانش در دولت اسدالله علم و در سال 1341 به تصویب مجلس وقت رسید و پس از انجام مقدمات یکسال بعد اجرای آن آغاز شد. به موجب این قانون جوانان دیپلم و بالاتر بعد از سپری کردن یک دوره 4 ماهه در مرکزهای آموزشی ارتش و اخذ درجه گروهبانی می‌توانستند دوران خدمت سربازی خود را در روستاهای ایران که 70 درصد جمعیت بی سواد را در خود جای داده بودند، به شغل معلمی بگذرانند. آنان موظف بودند به افراد بی سواد به ویژه کودکان 7 تا 17 ساله سواد بیاموزند.
در زمان اجرای این برنامه بیست و هشت دوره از پسران و هجده دوره از دختران در این سپاه خدمت کردند که شماره آنها به بیش از 100 هزار تن می‌رسید که بسیاری از آنها پس از پایان دوره  خدمت به استخدام وزارت آموزش و پرورش در آمدند. مجموعه عکس های دیده نشده زیر دوران آموزشی و و اعزام گروهی از این سربازان سپاه دانش را به تصویر کشیده است. در این عکس ها که "دیمتری کیسل" برداشته اولین گروه ها از سپاهیان دانش را در سال 1343 و در مناطق روستایی شیراز نشان می‌دهد.