کد مطلب: 100181
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۳۵
بزرگسالان چاقی که از سوخت و ساز مطلوبی برخوردار هستند و در رژیم غذایی‌شان چربی‌های غیراشباع فراوان وجود دارد و همچنین از چربی‌های اشباع، بسیار کم مصرف می‌کنند، می‌توانند کلسترول کلی بدنشان را تا 10 نمره کاهش دهند.
به گزارش ایران خبر، بنا بر تحقیقی که اخیراً انجام شده، مشخص شده است، بزرگسالان چاقی که از سوخت و ساز مطلوبی برخوردار هستند و در رژیم غذایی‌شان چربی‌های غیراشباع فراوان وجود دارد و همچنین از چربی‌های اشباع، بسیار کم مصرف می‌کنند، می‌توانند کلسترول کلی بدنشان را تا 10 نمره کاهش دهند.
البته هنوز شواهد کمی در حمایت از توصیه‌های جایگزین کردن چربی‌های اشباع با غیراشباع برای کمک به کاهش وزن وجود دارد.
دانشمندان تغذیه دانشگاه ایلینوی 8 آزمایش کنترل شده که در مورد اثر رژیم‌های غذایی که از نظر مقدار کالری شبیه هم بودند اما از نظر چربی‌های اشباع یا غیراشباع با یکدیگر فرق داشتند، انجام دادند و همچنین مقدار لیپید موجود در خون و ترکیب بدن بزرگسالان دچار اضافه وزن و یا چاق را بررسی کردند.
در هریک از این تحقیق‌ها، یک گروه کنترل شده که دارای رژیم غذایی‌شان پر از چربی اشباع بودند و 14 تا 24 درصد از انرژی کلی روزشان را بدین ترتیب دریافت می‌کردند، وجود داشت.
چربی‌های اشباع که در محصولات حیوانی مانند کره و لبنیات، گوشت قرمز یافت می‌شوند، با اضافه وزن و افزایش خطر بیماری‌های قلبی-عروقی در ارتباط بودند.
اما شاخص کلسترول در آن دسته از افراد شرکت کننده در این تحقیق‌ها که بیشتر از چربی‌های تک اشباع نشده و یا چند اشباع نشده مصرف کرده بودند، بیش از 10 میلی‌گرم در دسی لیتر کاهش نشان داده بود.
با این حال غلظت کلسترول بد و تری گلیسیرید در این افراد کم بوده است.
بنا بر تحقیقی که اخیراً انجام شده، مشخص شده است، بزرگسالان چاقی که از سوخت و ساز مطلوبی برخوردار هستند و در رژیم غذایی‌شان چربی‌های غیراشباع فراوان وجود دارد و همچنین از چربی‌های اشباع، بسیار کم مصرف می‌کنند، می‌توانند کلسترول کلی بدنشان را تا 10 نمره کاهش دهند
در حقیقت صرف‌نظر از مقدار چربی‌های اشباع و یا غیراشباع مصرف شده، تنها افرادی که از رژیم‌های غذایی با کالری محدود پیروی کردند، کاهش وزن داشتند.
چربی‌های خوب- چنداشباع نشده و تک اشباع نشده- در خوراکی‌هایی مانند روغن زیتون، آفتابگردان و کانولا، دانه‌ها و آجیل‌ها و آووکادو یافت می‌شود.
مصرف این چربی‌ها از خطرات قلبی-عروقی کاسته و فواید سلامتی دیگری برای بدن دارند.
چاقی موجب بیش از 20 نوع بیماری می‌شود و اگر بتوان شاخص کلسترول را حداقل تا 10 نمره پایین آورد، جلوی ابتلا و پیشرفت بسیاری از بیماری‌ها را نیز می‌توان گرفت.
بررسی‌های دیگر روی حداقل 660 فرد چاق اما از نظر سوخت و ساز سالم، نشان داد
که این افراد به بیماری‌های مربوط به اضافه وزن با بیماری‌هایی مانند دیابت نوع 2 یا مشکلات قلبی مبتلا نمی‌شوند.
اما بنا به گفته محققان، سلامتی سوخت و ساز در افراد چاق، شرایطی موقتی بوده و ممکن است به مرور زمان دوامی نداشته باشد.
افراد چاق در نهایت گرفتار چند نوع بیماری هم‌زمان از جمله، چربی خون بالا و سکته‌های قلبی و مغزی می‌شوند.
محققان به افراد دارای اضافه وزن و چاق توصیه می‌کنند در کنار مصرف چربی‌های سالم، از رژیم غذایی کم کالری و همچنین فعالیت‌های ورزشی پیروی کنند و البته با گام‌های کوچک می‌توان به این سبک زندگی دست یافت.
به طور مثال روغن زیتون و یا کانولا را با روغن‌های مضر آشپزی جایگزین کنند و مصرف ماهی، آجیل، میوه و سبزی‌ها را افزایش دهند.
این ترفندها نه تنها آن‌ها را از خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط به چاقی می‌رهاند، بلکه به آن‌ها در رسیدن به وزنی ایده آل کمک می‌کند.