کد مطلب: 101033
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۰
سعد حریری، نخست‎وزیر مستعفی لبنان در گفت‎وگو با شبکه المستقبل اعلام کرد که به زودی به لبنان باز خواهد گشت.
 
به گزارش ایران خبر، سعد حریری یکشنبه‌شب گفت‎وگویی تلویزیونی را با شبکه لبنانی المستقبل به صورت پرسش و پاسخ انجام داده است که در واقع نخستین مصاحبه تلویزیونی او پس از اعلام استعفایش به شمار می‎آید.
 
نخست وزیر مستعفی لبنان گفت: آنچه که در منطقه رخ می دهد، خطر علیه لبنان است و استعفای من به نفع این کشور است. وی افزود: تحریم‎های دیگر عربی علیه ما، به نفع مردم لبنان نیست. وی افزود: من با حزب‌الله به عنوان حزب سیاسی مشکلی نداریم، اما حزب‌الله نباید عامل تخریب لبنان شود. حریری تصریح کرد: ملک سلمان من را مانند پسر خودش می‌داند و ولی عهد عربستان نیز برای من قابل احترام است. نخست وزیر مستعفی لبنان که اکنون در ریاض به سر می برد، افزود: من به زودی به لبنان باز خواهم گشت.
 
وی گفت: امروز دخالت‌هایی را از جانب ایران و حزب‌الله شاهد هستیم و این دخالت‌ها اخیرا زیاد شده است. سعد حریری تصریح کرد: تصورات اشتباهی نسبت به من در کشور لبنان وجود دارد و همین عامل باعث شد که من تصمیم به گفت‎‎وگو گرفتم. نخست‌وزیر مستعفی لبنان خاطرنشان کرد: قبول دارم که نحوه استعفای من درست نبود، ولی این کار را به دلایل و انگیزه‌های امنیتی انجام دادم. وی گفت: ملک سلمان و ولی عهد عربستان خواستار امنیت همه مناطق لبنان است. عربستان بیشتر از سایر کشورها در جنگ سال 2006 اسرائیل علیه لبنان (جنگ ۳۳ روزه) کمک کرد.
 
سعد الحریری ایران را به دخالت در امور کشورهای عربی متهم کرد و گفت: ما مخالف این هستیم ایران از لبنان به عنوان محوری ضد کشورهای عربی استفاده کند.
 
وی با بیان اینکه جان وی در خطر است، گفت: من می‌خواهم از خودم و خانواده خودم محافظت کنم و نمی‌خواهد فرزندانم شاهد آن چیزی باشند که من با قتل پدرم شاهد آن بودم. من به زودی به لبنان خواهم رفت تا بر اساس موازین قانون اساسی استعفا دهم. من اجازه نخواهم داد که لبنان به میدان جنگ منطقه‌ای تبدیل شود.
 
وی گفت: منفعت لبنان این است که روابط خود با همه کشورها را حفظ کنیم. حزب‌الله باید بداند که لبنان مهم است یا نه؟ اگر مهم نیست آن را اعلام کند. منفعت لبنان در این است که روابط خود با کشورهای دیگر را حفظ کند. سعد حریری تاکید کرد که روابط من با میشل عون ممتاز است و پس از بازگشت به لبنان با وی گفت‎و‎گو خواهم کرد. 
 
حریری گفت: عربستان در امور لبنان دخالت نمی کند و این ایران است که در امور داخلی این کشور دخالت می کند. وی افزود: عربستان همیشه مصلحت و منفعت لبنان را خواسته است، اما حزب الله تحت حمایت ایران به دور بودن لبنان از درگیری های منطقه احترام نمی‌گذارد.
 
سعد حریری تصریح کرد: من به علی‌اکبر ولایتی گفته بودم که دخالت‌های ایران در کشورهای عربی غیرقابل قبول است. تهدیدی که شده بودم از سوی ولایتی صورت نگرفت.
حریری در ادامه دفاع از اقدامات عربستان در لبنان گفت: عربستان به اقتصاد، برق و آب لبنان کمک می‌کند، اما دیگران چه کمکی به این کشور می‌کنند؟
 
 
وی گفت: به شرطی قبول می کنم، استعفای خود را پس بگیرم که حزب‌الله قبول کند، بی طرف باشد. سعد حریری گفت: از زمانی که وارد عربستان شدم، در منزلم و نه در هیچ مکان دیگری به سر می برم.
 
وی همچنین به سفر اخیر خود به امارات اشاره کرد و گفت: سفر من به امارات برای تشریح مواضع لبنان نسبت به امارات بود.
 
وی در پاسخ به سوال خبرنگار و مجری شبکه المستقبل درباره بازداشت شاهزاده های سعودی گفت: امیدوارم همانطوری که در عربستان شاهد مبارزه با فساد هستیم، در لبنان هم شاهد آن باشیم. مبارزه با فساد در عربستان یک مساله داخلی است. نخست‌وزیر مستعفی لبنان افزود: من طی دو و یا سه روز دیگر به لبنان باز خواهم گشت. مواضع بین‌المللی بر رد دخالت های لبنان تاکید دارد.