کد مطلب: 101050
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۱
رسانه‌های خارجی با انعکاس اظهارات شب گذشته نخست‌وزیر مستعفی لبنان بخش‌هایی از این مصاحبه تلویزیونی مانند شروط وی برای عقب‌نشینی از استعفا، آزاد بودنش در عربستان و علل استعفایش از نخست‌وزیری لبنان را بازتاب دادند.
 
به گزارش ایران خبر،اولین گفت‌وگوی تلویزیونی «سعد الحریری» نخست‌وزیر مستعفی لبنان پس از گذشت هشت روز از زمان ارائه استعفای وی با واکنش‌های گسترده‌ای در رسانه‌های عربی و غربی همراه بود.
خبرگزاری رویترز با انتخاب عنوان «حریری به زودی باز خواهد گشت» به گفت وگوی تلویزیونی شب گذشته نخست وزیری مستعفی لبنان واکنش نشان داد و نوشت: سعد الحریری یکشنبه هشدار داد که لبنان به دلیل دخالت های گروه حزب الله در منطقه در خطر تحریم از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار دارد. وی تاکید کرد که طی چند روز آینده برای ارائه استعفایش از سمت نخست وزیری به لبنان باز خواهد گشت.
رویترز با تاکید بر اینکه این نخستین اظهارنظر حریری از زمان قرائت استعفانامه‌اش از تلویزیون از ریاض بعد از گذشت هشت روز است، گزارش داد: حریری متحد عربستان، در این گفت‌وگوی تلویزیونی از احتمال عقب‌نشینی از استعفایش در صورتی حزب‌الله لبنان با خروج از درگیری‌های منطقه‌ای مانند یمن موافقت کند نیز خبر داد.
روزنامه القدس العربی نیز در واکنش به گفت‌وگوی شب گذشته حریری نوشت: نخست وزیر مستعفی لبنان اعلام کرد که به زودی به بیروت بازخواهد گشت و استعفایش را به صورت رسمی و بر اساس قانون لبنان ارائه خواهد کرد.
سایت روزنامه سعودی الحیات چاپ لندن نیز با تیتر «حریری: من آزادم و به زودی بازمی گردم» در این‌باره نوشت: حریری در گفت وگوی تلویزیونی که در منزلش در ریاض پایتخت عربستان انجام شد، گفت که با استعفا به دنبال وارد کردن شوک مثبت به مردم لبنان بوده است تا بدانند که ما در شرایط خطرناکی هستیم.
شبکه خبری اسکای نیوز عربی نیز در این باره نوشت: سعد الحریری نخست‌وزیر مستعفی لبنان با بیان اینکه استعفایش در راستای منافع مردم لبنان است، تاکید کرد که آزاد است و به زودی برای ارائه قانونی استعفایش به لبنان بازخواهد گشت.
شبکه خبری سعودی العربیه نیز با تیتر «سعد الحریری: طی چندروز آینده به لبنان بازخواهم گشت» نوشت:  الحریری گفت که آنچه که ایران در منطقه انجام می دهد، خطری برای لبنان است و استعفایش از این سمت همسو با منافع لبنان است. وی تاکید کرد که متن بیانیه استعفایم را با دستان خودم نوشتم و آزاد هستم و اگر همین فردا بخواهم، سفر خواهم کرد.
روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط چاپ لندن نیز در این باره نوشت: سعد الحریری گفت که مجبور به استعفا نشده است و طی دو تا سه روز آینده برای ارائه قانونی استعفایش به رئیس‌جمهوری لبنان به این کشور بازخواهد گشت.
وی گفت: از زمان بازگشتم به لبنان در خانه‌ام به سر می برم و هیچ جای دیگری نیستم؛  هر زمان که بخواهم عربستان را ترک می‌کنم.
فایننشال تایمز نیز در گزارشی به بازتاب اظهارات شب گذشته حریری پرداخت و نوشت: الحریری در در نخستین مصاحبه پس از استعفا از سمتش خسته و با استرس ظاهر شد.
روزنامه ایندیپندنت انگلیس نیز در این باره نوشت: سعد الحریری گفت که استعفایش از نخست‌وزیری لبنان شوک مثبتی برای کشورش بوده است.
منبع : ایلنا