کد مطلب: 101076
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴
نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع سپنتا نیکنام پیچیده شده است، تاکید کرد: با توجه به تایید انتخابات شوراها از سوی نهادهای نظارتی و رای مردم بهتر است که سپنتا نیکنام همچنان عضو شورای شهر باقی بماند.
 

به گزارش ایران خبر،سیدابوالفضل موسوی بیوکی درخصوص وضعیت سپنتا نیکنام، عضو تعلیق شده شورای شهر یزد گفت: موضوع سپنتا نیکنام پیچیده شده است. با این حال، باید تاکید کنم که بحث سپنتا نیکنام، یک بحث سیاسی نیست بلکه یک بحث فقهی - حقوقی است.

وی افزود: هم‌اکنون برای شورای نگهبان این مساله مطرح شده است که عضویت آقای نیکنام با موازین شرعی مغایرت دارد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در تشریح راهکارهای حل و فصل این موضوع اظهار داشت: راهکار عدم تکرار چنین مسائلی آن است که هرچند شورای نگهبان به هر دلیلی و پس از ۲۱ سال از تایید مصوبه خود به این نتیجه رسیده است که حضور یک عضو غیرمسلمان در شورای نگهبان خلاف موازین است، این موضوع یک بار دیگر در مجلس برای اصلاح و بررسی به صورت طرح یا لایحه مطرح شود و آنگاه طرح یا لایحه مذکور به شورای نگهبان برود.

موسوی بیوکی با بیان اینکه نامه شورای نگهبان درباره عدم حضور نامزدهای غیرمسلمان در انتخابات شوراها برای تاریخ بیست و ششم فروردین بود، تصریح کرد: هیات نظارت بر انتخابات آن نامه را در همان زمان رد کرد. از طرفی، این نامه دقیقا زمانی مطرح شد که زمان‌بندی‌ها برای انتخابات گذشته بود و هیات نظارت نظر خود را درباره صلاحیت افراد اعلام کرده بود.

وی افزود: با گذشت و رد آن و برگزاری انتخابات، شاهد رای‌آوری آقای نیکنام - که در دوره چهارم شورای شهر یزد هم نمایندگی مردم یزد را  برعهده داشت – بودیم. انتخابات نیز توسط نهادهای نظارتی تایید و مراسم تحلیف آقای نیکنام نیز برگزار شد. بهتر است براساس استثنا، ایشان به کار خود ادامه بدهند و بررسی بحث حضور یا عدم حضور اقلیت‌ها در شوراها به دوره بعد موکول شود.

نماینده یزد در مجلس با اشاره به راهکار دوم پیشنهادی‌اش برای این موضوع خاطرنشان کرد: راهکار دیگر، حل و فصل این موضوع از طریق شورای حل اختلاف و جمع‌بندی موضوع از طریق رایزنی‌های سران قوا است که آقای لاریجانی آن را مطرح کرده است.

موسوی بیوکی در پایان ابراز داشت: با توجه به تایید انتخابات شوراها از سوی نهادهای نظارتی و رای مردم بهتر است که سپنتا نیکنام همچنان عضو شورای شهر باقی بماند.

منبع : ایلنا