نگرانی سناتورها از فرمان حمله اتمی ترامپ به کشورهای دیگر؛

کنگره به بررسی اختیارات هسته‌ای رئیس جمهور آمریکا پرداخته است

کد مطلب: 101124
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۳
برخی از سناتورها ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است دونالد ترامپ به طرزی غیرمسئولانه فرمان حمله اتمی به کشورهای دیگر را صادر کند.
 
به گزارش ایران خبر، برای نخستین بار در ۴۰ سال اخیر، کنگره آمریکا به بررسی اختیارات رئیس جمهور این کشور برای آغاز حمله اتمی پرداخته است.
کمیته روابط خارجی سنا در همین ارتباط، جلسات تحقیقی را با موضوع "اختیار صدور فرمان استفاده از سلاح‌های هسته‌ای" برگزار کرده است.
در این جلسات، برخی از سناتورها ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است دونالد ترامپ به طرزی غیرمسئولانه فرمان حمله اتمی به کشورهای دیگر را صادر کند.
در عین حال، برخی دیگر از سناتورها گفته اند که ترامپ باید از اختیار صدور فرمان حمله اتمی بدون دخالت دیگران برخوردار باشد.
آخرین باری که کنگره ایالات متحده به بررسی اختیارات رئیس جمهور در صدور فرمان حمله اتمی پرداخت، در سال ۱۹۷۶ و در زمان ریاست جمهوری جرالد فورد بود.

در جلسه امروز سه شنبه ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) کمیته روابط خارجی سنا، بن کاردین سناتور دموکرات مریلند گفته که بررسی اختیارات رئیس جمهور برای آغاز حمله اتمی "یک بحث فرضی" نیست.
همچنین، کریس مورفی، سناتور دموکرات کنتیکت ابراز نگرانی کرده که رئیس جمهوری "چنین بی ثبات"، ممکن است دستور حمله ای اتمی را بدهد که منافع ملی ایالات متحده را به خطر بیندازد.
دونالد ترامپ در ماه مرداد (اوت) کره شمالی را تهدید کرد که در صورت ادامه توسعه برنامه هسته ای خود "با آتش و خشمی روبه رو خواهد شد که که جهان هرگز ندیده است".
ماه پیش، سناتور باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس سنا، هشدار داد که رئیس جمهور آمریکا ممکن است این کشور را "در مسیر جنگ جهانی سوم" قرار دهد.
وی گفت دونالد ترامپ دارد ریاست جمهوری را مانند یک شوی تلویزیونی می‌گرداند و دست اندرکاران کاخ سفید در حال تقلا برای "مهار" او هستند.
منبع : بی بی سی