کد مطلب: 101135
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۴
انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با بازماندگان زلزله اخیر، نسبت به کم‌توجهی مسئولان در رعایت اصول و ضوابط ساخت و ساز انتقاد کرد.
 
به گزارش ایران خبر،انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با بازماندگان زلزله کرمانشاه و برخی دیگر از مناطق غربی کشور، تاکید کرد که علت بروز ویرانی و تلفات گسترده بیش از آن‌که به قدرت زمین‌لرزه برگردد، متأثر از بی‌برنامگی و کم‌توجهی دست‌اندرکاران در مکان‎یابی صحیح سکونتگاه‎ها، اصول و ضوابط ساخت و ساز و به‌کارگیری مصالح غیراستاندارد بوده است.
در متن این بیانیه آمده است:
بسم‌الله الرحمن و الرحیم
الذین اذا اصابتهم مصیبه قالوا انا لله و انا الیه راجعون
خبر زمین‎لرزه بزرگ یکشنبه شب گذشته در بخش‏‌های گسترده‏ای از غرب کشور که طی آن شمار زیادی از هم‌وطنمان‎مان کشته و زخمی و خانواده‎های بسیاری دغدار شدند، دل همه ما را به درد آورد. گزارش‌‏ها و تصاویر مرتبط به مناطق سانحه‌دیده نشان از حجم عظیم خسارات جانی و مالی به بخش‌ها و خانواده‌‏هایی دارد که عموماً در زمره مناطق محروم و از اقشار مستضعف جامعه هستند. انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‏‌ها ضمن تسلیت این مصیبت بزرگ به بازماندگان داغدار این حادثه غمبار، همدردی خود و جامعه دانشگاهی را با مردم شریف کرمانشاه اعلام می‌دارد.
حوادث طبیعی سالانه خسارات و تلفات بسیاری بر مردم این مرز و بوم تحمیل می‌‎کنند. کشورمان روی کمربند لرزه‌خیز دنیاست و هر لحظه انتظاره زمین‌لرزه و پس‌لرزه وجود دارد اما مایه تأسف و نگرانی آنجاست که این ویرانی و تلفات گسترده بیش از آن‌که به قدرت زمین‌لرزه برگردد، متأثر از بی‌برنامگی و کم‌توجهی دست‌اندرکاران در مکان‎یابی صحیح سکونتگاه‎ها، اصول و ضوابط ساخت و ساز و به‌کارگیری مصالح غیراستاندارد بوده است؛ وگرنه در دیگر مناطق جهان که این اصول را به‌کارگرفته‌اند نیز زلزله رخ می‎دهد اما وضعیت کشورمان به گونه‌ای شده است که هرچند سال یکبار باید شاهد چنین حوادث دلخراش مرگ‎آوری باشیم.
انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با توجه به پیامدهای گسترده زمین‌لرزه غرب کشور از کلیه اعضا و دفاتر خود در سراسر کشور به ویژه در دانشگاه تقاضا دارد که ضمن یاری در گرداوری کمک‎های مردمی به‌ویژه دانشگاهیان به مناطق سانحه دیده با حضور در مراکز انتقال خون شهرهای تابعه به اهدای خون به نیازمندان این حادثه بپردازند.
در پایان ضمن اعلام همدردی مجدد با شهروندان آسیب دیده در حادثه اخیر و سپاسگزاری از همه افراد و نهادهایی که به یاری مردم این مناطق شتافته‌اند از خداوند بزرگ برای مجروحین حادثه سلامت برای خانواده‌‏های داغدار صبر و اجر جمیل و برای درگذشتگان رحمت واسعه مسئلت داریم.
منبع : ایلنا