کد مطلب: 101314
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۶
نتایج یک بررسی نشان داده است، افرادی که 5 بار در هفته شکلات می‌خورند، به میزان قابل توجهی کمتر از دیگران در معرض چاقی و اضافه‌وزن قرار دارند.
شکلات تلخ روند چاقی و اضافه‌وزن را کاهش می دهد
 
به گزارش ایران خبر، نتایج تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد، مصرف شکلات تلخ در طول هفته و به میزان 5 بار، مانع ابتلای افراد به چاقی می‌شود. 
متخصصان تغذیه معتقدند که شکلات تلخ یک انتخاب خوب برای کسانی است که از رژیم غذایی کم کالری پیروی می‌کنند.
به گفته محققان، ترکیباتی در شکلات وجود دارد که متابولیسم و سوخت و ساز بدن را تقویت می‌کنند؛ علاوه بر این، افرادی که 5 بار در هفته شکلات می‌خورند، شاخص توده بدنی‌شان (BMI) کمتر از افرادیست که شکلات نمی‌خورند. 
پژوهش‌های جدید همچنین نشان می‌دهد، خوردن شکلات 5 بار در هفته خطر ابتلا به حمله قلبی را در افراد دچار اضافه وزن کاهش می‌دهد.
محققان با بررسی اثرات شکلات سیاه حاوی کاکائوی زیاد و همچنین شکلات‌هایی که درصد کاکائوی آن‌ها ناچیز است به این نتیجه رسیدند که مصرف منظم روزانه 20 گرم شکلات سیاه 70 درصد باعث بهبود جریان خون می‌شود.
به نظر می‌رسد خواص مفید و مثبت شکلات تلخ مربوط به خواص پولیفنول موجود در آن است؛ این مواد باعث آزاد شدن اکسید نیتریت می‌شود که رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و برای همین خون به راحتی در رگ‌ها جریان پیدا می‌کند و احتمال ایجاد جرم در جداره‌های رگ‌ها کاهش می‌یابد.
شکلات تلخ همچنین سرشار از آنتی‌اکسیدان است که از بدن در برابر «کلسترول بد» محافظت می‌کند.