کد مطلب: 101385
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۰
رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: حبوبات، سبزیجات، میوه جات، غلات سبوس دار و جو فیبر زیادی دارند و مصرف مداوم غذاهای محتوی فیبر غذایی همچنین تاثیر مطلوبی بر میزان کلسترول خون دارد.
این مواد غذایی در کنترل کلسترول موثر هستند
 
به گزارش ایران خبر، رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: حبوبات، سبزیجات، میوه جات، غلات سبوس دار و جو فیبر زیادی دارند و مصرف مداوم غذاهای محتوی فیبر غذایی همچنین تاثیر مطلوبی بر میزان کلسترول خون دارد.
دکتر زهرا اباصلتی با اشاره به اینکه در برنامه غذای بیماران دیابتی باید به آنتی اکسیدانها نیز توجه نمود افزود: ویتامین های C،E،A و بتاکاروتن از آنتی اکسیدان های اصلی هستندکه از اثرات زیان آور اکسیداسیون سلولی جلوگیری کرده و موجب پیشگیری و کنترل بیماریهای قلبی عروقی، فشارخون و چربی خون بالامی شوند.
 
وی خاطر نشان کرد: مهمترین قسمت برنامه ریزی غذایی بیمار دیابتی، استفاده از فهرست جانشین مواد غذایی است.
 
رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید نمود: استفاده مناسب از ۵ گروه اصلی غذایی (جانشین های غلات، سبزی ها، میوه ها، شیر و لبنیات و جانشین های گوشت) به بیمار دیابتی کمک می کند که مقادیر غذاهای مصرفی را به خوبی تنظیم نماید.
 
رئیس گروه بهبود تغدیه معاونت بهداشت دانشگاه تصریح نمود: کاربرد فهرست جانشین علاوه بر انعطاف پذیری در برنامه غذایی سبب کنترل بهتر دیابت می شود و باید توجه داشت که موادغذایی مختلف حتی در یک گروه بر افزایش قند خون اثر یکسان ندارد. وی افزود: در برنامه غذایی بیمار دیابتی علاوه بر احتیاجات غذایی و کالری، به شیوه زندگی، نوع درمان دیابت (انسولین یا قرص) و نوع تغذیه معمول بیمار نیز باید توجه شود و تنظیم برنامه غذایی در سه وعده اصلی همراه با ۲ یا ۳ میان وعده، کنترل قند را موثرتر می کند.
 
دکتر اباصلتی در ادامه با اشاره به این موضوع که سطح فعالیت فیزیکی نیز عامل مهمی در تعیین احتیاجات انرژی بیمار است گفت: در برنامه غذایی دیابتی باید وعده بندی  موادغذایی منظم باشند، هیچ وعده غذایی حذف نشود و حداقل ۵ بار در روز غذا و مواد غذایی مصرف گردد، در برنامه غذایی غلات کامل، نانهای سبوس دار، حبوبات، جوانه ها، میوه و سبزی تازه حتماً وجود داشته و مصرف قندهای ساده به حداقل کاهش یابد.
 
وی در ادامه رعایت توصیه های تغذیه ای تاکید نمود: برای کنترل بهتر دیابت، مصرف چربی و نمک نیز باید کاهش یافته وکنترل شود.
 
دکتر اباصلتی با اشاره به اینکه خطر بیماری های قلبی عروقی در بیماران دیابتی ۲ برابر افراد غیر دیابتی است افزود: نوع روغن های مصرفی و یک رژیم متعادل می تواند ازاین خطر کم کند وکنترل کلسترول خون تاثیرات مناسبی بر کنترل دیابت دارد و این امر به خصوص با کاهش وزن و رسیدن به وزن مناسب چشمگیرتر است.
منبع : بهداشت نیوز