کد مطلب: 101566
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۱
فردی که در پوشش کارهای خیریه اقدام به ده‌ها فقره سرقت از زنان کرده بود، توسط پلیس آگاهی دستگیر شد.
 
متهم خیرنما دستگیر شد
به گزارش ایران خبر، در تاریخ 28 مرداد 96 خانمی با مراجعه به کلانتری 134 شهرک قدس به مأموران اعلام کرد که آقایی حدودا 40 ساله با حیله و ترفند، در پوشش فردی خیر که قصد کمک رساندن به افراد نیازمند جامعه را دارد اعتماد وی را جلب و اقدام به سرقت طلاجات او کرده است.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع "سرقت به شیوه بدل اندازی" و به دستور دادیار شعبه دوم دادسرای ناحیه 34 تهران ، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته پس از حضور در پلیس آگاهی تهران بزرگ در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : " ساعت 13:30 مورخه 28/05/1396 آقایی حدودا 40 ساله سوار بر ماشین ، به من نزدیک شد ؛ این شخص مدعی شد که قصد دادن خِیرات را دارد و مدعی گرفتن حاجت خود شد ؛ این شخص در ادامه گفت:" خودتان کسی را نمی شناسید ؟"؛ زمانیکه به او پاسخ دادم که افرادی نیازمند را در همسایگی می‌شناسم، بسته‌ای پول به من نشان داد و از من خواهش کرد تا آنرا به افراد نیازمند برسانم؛ در ادامه، بسته پول را در کیسه پلاستیکی مشکی که داخل آن مقداری البسه قرار داشت، گذاشته و آنرا تحویل من داد؛ در همین زمان، این شخص با طرح این موضوع که قصد خرید طلا برای همسرش را دارد از من پرسید: "به نظر شما چه طلایی برای همسرم خریداری کنم؟" و به این بهانه از من خواهش کرد تا طلاجات همراهم را جهت بازدید در اختیارش قرار دهم. این شخص پس از بازدید طلاجات ، آنها را داخل کیسه پلاستیکی گذاشت؛ درب کیسه را محکم کرد و آنرا به من تحویل داد؛ تأکید کرد که طلاجاتم را بهمراه بسته پول که مدعی بود مبلغ آن سه میلیون تومان است، داخل کیسه گذاشته و پس از خداحافظی، با ماشین دور شد؛ حتی در زمان دور شدن از من خواهش کرد تا در زمان نماز او را نیز دعا کنم؛ پس از رفتن وی، کیسه پلاستیک مشکی را جهت برداشتن بسته پول و طلاجاتم باز کردم اما نه خبری از بسته پول بود و نه از طلاجاتم؛ تنها چند البسه کهنه در داخل کیسه پلاستیکی بود که انتهای آن نیز سوراخ شده بود.

همزمان با آغاز رسیدگی به پرونده، وقوع سرقت‌های مشابه دیگر در مناطق غرب و شمال غرب تهران بویژه در محدوده شهرک قدس و پونک به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام شد؛ در تمامی این سرقت شخصی "خیرنما" در پوشش کمک به افراد نیازمند اقدام به فریب زنان و در ادامه سرقت طلاجات آنها به شیوه بدل‌اندازی کرده بود که با بررسی اظهارات مالباختگان، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که تمامی این سرقت‌ها توسط یک نفر و با استفاده از خودروهای مختلف انجام شده است.

با شناسایی دقیق محل ده‌ها سرقت و انجام تحقیقات میدانی و با بهره گیری از دوربین های مداربسته مراکز تجاری و ... ، سرانجام کارآگاهان موفق به شناسایی یک دستگاه خودرو سواری پژو 206 سفید رنگ شدند.

با شناسایی مالک خودرو در شهرستان سمنان، نیابت قصایی اخذ و کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی به این شهرستان اعزام شدند؛ یک خانم جوان حدودا 25 ساله به عنوان مالک خودرو، در اظهاراتش به کاراگاهان گفت: چندی پیش با شخصی به نام غلامرضا آشنا شده و پس از مدت کوتاهی تصمیم به ازدواج گرفتیم؛ طی این مدت نیز ماشین من در اختیار وی قرار داشت و به تازگی ماشین را از او تحویل گرفتم.

با شناسایی تصویر غلامرضا . م ( 42 ساله ) از سوی ده‌ها مالباخته، کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی در ادامه اقدامات پلیسی موفق به یک دستگاه پژو 405 سفید رنگ متعلق به یک خانم جوان دیگری شدند که خودرو وی در اختیار غلامرضا قرار داشت.

این خانم جوان در شهرستان شهرری شناسایی و تحقیقات از وی در خصوص غلامرضا انجام شد؛ وی در اظهاراتش ضمن معرفی غلامرضا به عنوان همسر سابقش مدعی شد که اطلاعی از غلامرضا نداشته و به تازگی از او متارکه نموده است.

سرانجام با انجام اقدامات ویژه پلیسی ، مخفیگاه "غلامرضا . م" در منطقه جنت آباد – میدان چهارباغ شناسایی و در ساعت 07:00 مورخه 16/08/1396 ، در حالیکه به همراه همسرش ( مالک خودرو پژو 405 سفید رنگ) در خانه حضور داشت، دستگیر و به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.

"غلامرضا. م" در همان تحقیقات اولیه صراحتا به دهها فقره سرقت از زنان سالخورده در مناطق مختلف شهر تهران با استفاده از انواع خودروهای سواری متعلق به دوستان و اطرافیانش اعتراف کرد و در خصوص انگیزه‌اش از این سرقت‌ها گفت: من نیازی به پول سرقت‌ها ندارم و در زمینه ساخت و ساز ساختمان در شهرستان فعالیت می‌کنم؛ چندی پیش و از طریق یکی از دوستانم که چندین بار به اتهام سرقت [ از زنان ] دستگیر شده و به تازگی از زندان آزاد شده بود، آموزش این نوع از سرقت را فرا گرفتم؛ ابتدا برای تفریح چند سرقت انجام دادم اما در ادامه به این کار عادت پیدا کرده بودم و پول حاضر از فروش طلاجات مسروقه را نیز در ساخت و ساز هزینه می‌کردم.

در پی انتشار خبر دستگیری متهم پرونده مبنی بر از زنان بویژه زنان سالخورده، ده‌ها مالباخته با مراجعه به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، ضمن شناسایی کامل متهم در اظهاراتی مشابه عنوان داشتند که متهم با سوءاستفاده از اعتقادات مذهبی آنها و طرح موضوعاتی همچون گرفتن حاجت، کمک به نیازمندان و ... اعتماد آنها را جلب و در ادامه اقدام به سرقت طلاجات آنها نموده است.

سرهنگ کارآگاه سعدالله گزافی (رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ) با اعلام این خبر اعلام داشت: با اعتراف صریح متهم به دهها فقره سرقت و در ادامه شناسایی ده‌ها مالباخته از طریق اطلاع رسانی موضوع پرونده و با توجه به احتمال افزایش تعداد شکات و مالباختگان و به جهت شناسایی دیگر جرایم ارتکابی متهم ، دستور انتشار بدون پوشش تصویر متهم از سوی دادیار محترم شعبه دوم دادسرای ناحیه 34 تهران صادر شده است؛ لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهم شدند دعوت می‌شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ در جنت آباد شمالی – خیابان کبیری طامه مراجعه کنند.
منبع : خبرنگار ایلنا