کد مطلب: 101644
 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۶
دبیرمجمع نمایندگان تهران از ارسال ۱۰ نامه جداگانه به وزرا و روسای دستگاه‌های اجرایی دولتی، به‌منظور دریافت گزارش درخصوص میزان پیشرفت مصوبات لایحه بودجه ۹۶ و نحوه تدوین لایحه بودجه ۹۷ درخصوص مشکلات استان خبر داد.
 

به گزارش ایران خبر،محسن علیجانی زمانی با اشاره به ارسال ۱۰ نامه ازسوی مجمع نمایندگان استان تهران به وزرا و برخی مسئولان ارشد دولتی به تشریح اهم رئوس این نامه‌ها و انگیزه‌های این نامه‌نگاری اشاره کرد و گفت: باتوجه به آن‌که در آستانه تصویب لایحه بودجه سال ۹۷ در مجلس هستیم، از طریق مجمع نمایندگان استان تهران و آقای دکتر عارف به‌عنوان ریاست مجمع نامه‌هایی را به ۱۰ وزیر و روسای سازمان‌های دولتی همچون سازمان برنامه و بودجه و محیط زیست ارسال کردیم.

وی افزود: باتوجه به این‌که در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۶ مواردی برای استان تهران تصویب شده بود، لازم بود درجریان میزان اجرایی شدن این موارد کسب اطلاع کنیم.

استان تهران ۵۰ درصد مالیات کشور را می‌پردازد و تنها ۲ درصد دریافت می‌کند

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: بر این اساس در بودجه سال ۹۶ پروژه‌هایی در بحث بهداشت و درمان، حمل و نقل جاده‌ای و متروی استان تهران، پروژه‌های بحث نظام درآمد بر هزینه استان تهران و مواردی از این دست به تصویب رسیده بود که باید در جریان میزان اجرایی شدن آن قرار بگیریم. به‌عنوان مثال در بحث نظام درآمدی، ۵۰ درصد مالیات کل کشور از استان تهران دریافت می‌شود و بازگشت آن به این استان، ۲ درصد است و میانگین میزان بازگشت مالیات کل کشور به استان‌ها دیگر حدود ۱۹ درصد است.

لزوم تخصیص بودجه برای ساماندهی ۲ و میلیون ۴۰۰ هزار نفر حاشیه‌نشین تهران

دبیر مجمع نمایندگان تهران همچنین یادآور شد: در بحث آسیب‌های اجتماعی، استان تهران حدود ۲ و میلیون ۴۰۰ هزار نفر حاشیه‌نشین دارد و شهر تهران نیز از منطقه یک تا ۲۲، حدود یک میلیون و نیم حاشیه‌نشین دارد و بنابر این سعی داریم با مکاتباتی که انجام می‌دهیم، ردیف بودجه‌ای برای ساماندهی حاشیه‌نشین‌ها به استان تهران اختصاص یابد.

تهران در سال‌های ۸۴ و ۸۵ برای ساماندهی حاشیه‌نشینی ردیف‌بودجه داشت

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شهر تهران در سال‌های ۸۴ و ۸۵ برای بحث ساماندهی حاشیه‌نشینی ردیف بودجه داشته و در هم‌اکنون نیز در تلاش هستیم که این بودجه را به پایتخت بازگردانیم تا بتوانیم در بحث ساماندهی حاشیه‌نشینی در تهران اقداماتی موثر داشته باشیم.

وی همچنین گفت: در بحث‌های جهاد کشاورزی اعم از تامین آب شرب، مسائل مربوط به سدها و همچنین مباحث مربوط به کشاورزی در استان تهران اقداماتی موثر داشته باشیم. هم‌اکنون استان تهران ۲۱۱ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی دارد که این زمین‌ها با مشکلات تامین آب روبرو هستند. بر این اساس لازم است پروژه‌هایی همچون پروژه‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی جنوب استان تهران یا پروژه‌های تسویه‌خانه‌های استان تهران اجرایی شود؛ این پروژه‌ها در دستورکار است و هم در بودجه ۹۶ و هم در بوجه ۹۷ مورد توجه است تا بتوانیم برای بازچرخانی آب اقدامات موثر داشته باشیم.

لزوم اجرای پروژه‌های آب‌خیزداری برای جلوگیری از سیلاب‌ها و ریزگردهای پایتخت

دبیر مجمع نمایندگان تهران با بیان این‌که اقتصاد مقاومتی بر پایه تولید استوار است، گفت: یکی از انواع تولیدات، همین تولیدات کشاورزی است و باید در پروژه‌های آب‌خیزداری و آبخوان‌داری که در لایحه بودجه ۹۶ نیز مورد توجه بود، در لایحه بودجه ۹۷ نیز موردتوجه قرار دهیم تا با احیای سفره‌های آب زیرزمینی و پروژه‌های آب‌خیزداری از سیلاب‌ها و ریزگردها جلوگیری کنیم و در سطح استان تهران مسائل زیست‌محیطی را مدیریت کنیم.

ارسال ۱۰ نامه مجمع نمایندگان تهران به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی درباره بودجه استان

علیجانی زمانی در پایان تصریح کرد: بر این اساس در نامه ۱۰ نامه جداگانه از وزرای مختلف و برخی روسای سازمان‌های دولتی همچون سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان محیط‌زیست، ضمن دریافت گزارش درخصوص میزان اجرایی شدن مصوبات لایحه بودجه ۹۶ و میزان پیشرفت کار در این حوزه‌ها، با دولت تعامل داشته باشیم که بتوانیم این موارد را در لایحه بودجه ۹۷ نیز درنظر داشته باشیم.

مجمع نمایندگان تهران در ۱۰ نامه جداگانه به وزرای کشاورزی، نیرو، راه و شهرسازی و بهداشت و درمان و همچنین رییس سازمان برنامه و بودجه و محیط‌زیست و چند وزارتخانه و دستگاه دولتی دیگر خواستار ارائه گزارشی از عملکرد دستگاه‌های متبوع‌شان در بودجه ۹۶ جهت اعمال در بودجه ۹۷ شدند.

منبع : ایلنا