کد مطلب: 101913
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۸
تاجر ایرانی-ترکیه‌ای، در دادگاه نیویورک رئیس‌جمهوری ترکیه را متهم کرد که «شخصا مجوز دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران را صادر کرده بود.»
 

به گزارش ایران خبر،رضا ضراب، که در مقام شاهد در دادگاه رسیدگی به یکی از پرونده‌های نقض تحریم آمریکا علیه ایران حضور دارد، روز گذشته در جریان سومین روز جلسه استماع شهادت، مدعی شده است که «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر وقت ترکیه (رئیس‌جمهوری کنونی) مجوز دور زدن تحریم‌های ایران را صادر کرده بود.

دادستانی آمریکا رضا ضراب را متهم کرده که در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به دولت و نهادهای ایرانی کمک کرده است تا صدها میلیون دلار دارایی‌های آنها را برای دور زدن تحریم‌ها جابه‌جا کند.

رضا ضراب همچنین روز گذشته برای نخستین بار گفت گه «بانک زراعت» و «واکیف‌ بانک» ترکیه در دور زدن تحریم‌های ایران نقش داشته‌اند. پیش از این، وی و «هالک بانک» متهمان اصلی این پرونده به شمار می‌رفتند.


این ادعا در حالی علیه رئیس‌جمهوری ترکیه مطرح می‌شود که رجب طیب اردوغان، روز گذشته تخطی ترکیه از تحریم‌ها علیه ایران را رد کرده است. یک سخنگوی دولت ترکیه هم این پرونده را «توطئه‌ای» علیه ترکیه توصیف کرده است.

منبع : ایلنا