کد مطلب: 101958
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶
وزیر امور خارجه روسیه گفت تقریبا داعش شکست خورده است ما در کنار ایران مشغول کارهای خوبی در سوریه هستیم.
 
به گزارش ایران خبر، به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر؛ سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد:ایران، ترکیه و روسیه که گفتگوهای آستانه را اعلام کردند بر گفتگو میان دولت سوریه با معارضان تاکید دارند.
وی در اظهارات خود در سومین نشست بین المللی گفتگوهای مدیترانه در رم گفت: هیئت معارضان سوری در گفتگوهای آستانه بر حلاف مذاکرات ژنو-1 شاهد حضور معارضان مسلح بوده است. ما آماده ایم به ایران و عربستان سعودی برای گفتگو کمک کنیم چرا که گفتگو و نزدیک شدن مواضع دو کشور به سود منطقه است. نمی توان ایران را منزوی و تحریم کرد و این وضع برای عربستان سعودی نیز صادق است.
وزیر خارجه روسیه گفت: تقریبا داعش (گروه وهابی صهیونیستی داعش) شکست خورده است ما در کنار ایران مشغول کارهای خوبی در سوریه هستیم. ما از نیروی هوایی خود در سوریه علیه تروریست ها استفاده کرده ایم. روسیه از بیانیه ژنو برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه حمایت کرده است. دولت سوریه از ما در سال 2015 درخواست کمک کرد تا این کشور قربانی داعش نشود.
لاوروف گفت: با آمریکایی ها درباره حملات خود علیه گروه جبهه النصره هماهنگی هایی داشتیم ولی آمریکا جبهه النصره را هدف قرار نداده است.وی افزود: اقدام آمریکا در هدف قرار ندادن این گروه شاید به این معنا باشد که آمریکایی ها طرحی را تهیه کرده اند تا از این گروه در مرحله آینده استفاده کنند. اقدام آمریکا در هدف قرار ندادن گروه جبهه النصره باعث شد که با ایران و ترکیه درباره سامان دادن به اوضاع سوریه به توافق برسیم. ما بر این مسئله تاکید داریم که میان معارضان و دولت سوریه آشتی برقرار شود.
ایران به توافق هسته ای پایبند بوده است
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: برخی از طرف ها از درگیری میان فلسطینیان و اسرائیلی ها برای تقویت افراط گرایی و تروریسم در منطقه حمایت می کنند. باید تلاش کنیم در معادله جدید در منطقه این طرف ها را به حاشیه برانیم.
وی افزود: توافق هسته ای با ایران پابرجا بوده، این توافق وجود دارد. چند روز پیش ، آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر تایید کرد که ایران به تعهدات خود بر اساس این توافق عمل می کند. قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد این توافق را به اتفاق آرا تایید کرد و این بخشی از قانون بین المللی است.تمام.
لاوروف گفت: ما واقعا اگر آمریکا تصمیم گرفته باشد از این توافق خارج شود، نمی توانیم کاری انجام دهیم. این نقض تعهد آن و نقض چیزی خواهد بود که دولت قبلی آغاز کرد. چیزی که فقط بین گروه شش کشور مذاکره نشد بلکه به صورت مستقیم بین واشنگتن و تهران در چندین نشست مذاکره شد. بقیه(کشورها) زمانی که آمریکا و ایران به مصالحه ای درباره یک بخش از توافق می رسیدند، خوشحال می شدند. بنابراین، اگر آمریکا الان از این توافق خارج شود، در چشم کسانی که اکنون از آنها خواسته می شود از برنامه هسته ای دست بردارند نظیر کره شمالی چندان قابل اعتماد نخواهد بود.
وی افزود: همه ما از جمله آمریکا می خواهیم که آنها (کره شمالی) برنامه هسته ای خود را متوقف کنند و درباره مسائل امنیتی و عاری سازی شبه جزیره کره از هسته ای شروع به گفتگو کنند. اگر آمریکا از این توافق خارج شود، رهبر کره شمالی چه الگویی از موضع آمریکا خواهد گرفت. آنها خواهند گفت چرا ما باید از این برنامه دست بکشیم. حتی اگر آنها با ما توافق کنند ، چه اتفاقی برای توافق خواهد افتاد وقتی که رئیس جمهور بعدی در کاخ سفید بیاید. بنابراین من می دانم بسیاری از تحلیلگران جدی در آمریکا از جمله برخی از مقامات این مسئله را درک می کنند و آنها امیدوارند که هیچ نقضی از طرف هیچ کسی روی ندهد.