کد مطلب: 102142
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۴
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی توجه به بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری را نیازمند نگاه حاکمیتی و تعامل دولت و مجلس دانست.
 

به گزارش ایران خبر،سیده فاطمه ذوالقدر با اشاره به نشست مشترک خود و طیبه سیاوشی با عشایری معاون وزیر و سرپرست شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و روستا عضو هیات مدیره آن شرکت گفت: توجه و رسیدگی به بافت‌های فرسوده، حاشیه‌ای و ناکارآمد شهری امروزه در جایگاهی قرار دارد که نیازمند نگاه حاکمیتی و تعامل و تعاون و همسویی همه نهادهای ذی‌مدخل از جمله قوه مقننه و قوه مجریه است.

وی افزود: معضلات و مصائب وارده به شهروندان از محل بافت فرسوده این مطالبه گری را در خانه ملت ایجاب کرد که با متولیان موضوع بافت فرسوده نشستی برگزار شود تا اقدامات و عملکرد دولت در راستای بازافرینی شهری و احیا و نوسازی بافت فرسوده مورد پیگیری قرار گیرد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: در این نشست خانم سیاوشی نیز ضمن ضرورت توجه به موضوع بافت فرسوده و لحاظ اولویت در رسیدگی به معضلات آن، خروج از بلاتکلیفی املاک فاقد زمین در بافت فرسوده را یکی از مشکلات کلیدی اقشار ضعیف ساکن در این مناطق برشمرد. همچنین بر ضرورت تخصیص تسهیلات مورد نیاز برای احیا، بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهری تاکید داشت و میزان تخصیص تسهیلات و اولویت بندی ان را برای ساکنین بافت فرسوده  مورد پیگیری قرار داد.

ذوالقدر با اشاره به اهم موضوعات مطروحه در این نشست فیمابین نمایندگان دولت و مجلس، اظهار داشت: موضوع رسیدگی به بافت ‌فرسوده با ذکر اولویت در برنامه ششم توسعه و در بند الف ماده ۵۹ برنامه ششم، لحاظ شده و بر این اساس تکلیف شده که سالانه ۲۷۰ محله احیا، نوسازی و بهسازی شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در ٥٣٤ شهر ١٠٣٤ محله دارای سکونتگاه‌های ناکارآمد است، تصریح کرد: نگاه شرکت عمران وبهسازی شهری برای احیا، بهسازی و نوسازی در این فرایند از پایین به بالا است که مشارکت مردم را به همراه دارد.

این عضو فراکسیون امید ادامه داد: بر این اساس برنامه جامع بازآفرینی شهری تدوین شده که در این برنامه ۲۲ دستگاه به عنوان ذی‌مدخل با موضوع بافت فرسوده شناسایی شدند و در ستاد ملی بازآفرینی شهری که با رویکرد مدنظر در قانون برنامه ششم شکل گرفته و عضو هستند.

ذوالقدر با بیان اینکه تحقق برنامه بازآفرینی شهری نیازمند ١٢٥ هزار میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: از این میزان ٥٠ میلارد تومان آن آورده بخش خصوصی و ٣٧ میلیارد تومان سهم آورده شهرداری و میزان ۳۸ میلیارد تومان سهم دولت درنظر گرفته شده است.

وی افزود: شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در بخش عرضه مسکن، پیشنهاد استفاده از منابع صندوق توسعه ملی به میزان یک میلیارد دلار با تعهد بازپرداخت را داد و در بخش فروش مسکن، طرح صندوق یکم ارائه شد که هم‌اینک در حال اجرایی شدن است.

به گفته این نماینده مجلس، معضل خانه‌های بدون سند واقع در بافت فرسوده با کمیسیون سه نفره‌ای متشکل از نماینده اداره ثبت، قوه قضاییه و وزارت راه و شهرسازی قابل مرتفع شدن است که اجرای تکالیف کمیسیون موصوف وابسته به تصویب بودجه‌ای مشخص است. 

ذوالقدر یادآور شد: شهر تهران ١٤ هزار هکتار بافت فرسوده دارد که ٣٢٠٠ هکتار آن در اولویت نخست برای احیا، بهسازی و نوسازی قرار گرفته و تاکنون ٥٥ هزار فقره تسهیلات تخصیص یافته است. نکته حائز اهمیت در تخصیص تسهیلات مسکن در این موضوع است که هر واحد تسهیلات ٢/١ مسکن مازاد را ایجاد کرده است. این بهسازی و نوسازی‌ها در بافت فرسوده ٧/٨ کیلومتر بازگشایی معابر را در برداشته است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت تسریع در رسیدگی به موضوع بافت فرسوده، اولویت بازآفرینی شهر تهران در سه محله فرحزاد، باغ آذری و سیروس قرار گرفته و اولویت بازآفرینی در حریم تهران در هلالی تحت عنوان هلال فقر (شهر ری، اسلامشهر، رباط کریم، نسیم شهر و شهر قدس) قرار گرفته که مطالعات کارشناسی و تخصصی آن به انجام رسیده است.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس اضافه کرد: با توجه به مباحث مطروحه در این نشست بیان شد که مرتفع کردن معضلات و آسیب‌های بافت فرسوده بیش از هر چیز نیازمند همسویی سازنده میان متولیان امر است و در این همسویی باید همه جوانب اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی را مدنظر قرار گیرد.

ذوالقدر در پایان ابراز داشت: بر این اساس به منظور تبادل اطلاعات بیشتر و همچنین تخصیص بودجه لازم برای بافت فرسوده شهری به خصوص استان تهران و با توجه به این موضوع که لایحه بودجه ٩٧ دولت به مجلس ارائه شده است، مقرر شد نشستی با مجمع نمایندگان تهران و کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، عمران و اموزش مجلس شورای اسلامی برگزار گردد تا تصمیمات کارامد و عملیاتی برای این بخش از بدنه ضعیف و آسیب‌پذیر شهر اتخاذ شود.

منبع : ایلنا