کد مطلب: 102675
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۵
معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد معاملات متعادل همراه با تقویت حجم تقاضا در برابر عرضه در گروه‌ پالایشی‌، خودرو، فلزات اساسی و معدنی‌ بود. آگهی شروع عرضه اولیه سهام پس از مدت‌ها دوباره معامله‌گران را به تب و تاب انداخت.
به گزارش ایران خبر، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز سه شنبه 28 آذر ماه 96 با افزیش 113 واحدی روی رقم 95 هزار و 590 واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 71 واحدی عدد 17 هزار و 884 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 313 واحدی به رقم  103 هزار و 486 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش 105 واحدی به رقم 68 هزار و 146 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 106 واحدی عدد 202 هزار و 256 واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش 8 واحدی روی رقم یک هزار  و 77 واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت تهران با 52 واحد، ایران خودرو با 37 واحد و ملی صنایع مس ایران با 30 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه با 31 واحد، همراه اول با 24 واحد و پالایش نفت تبریز با 21 کاهش بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 260 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و 196 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 74 هزار و 865 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت تبریز، پالایش نفت تهران، نورد و تولید قطعات فولادی، پالایش نفت لاوان، اوراق مشارکت شهرداری مشهد، اوراق مشارکت شهرداری شیراز از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های خوراک دام پارس و گروه سرمایه‌گذاری سایپا متوقف شدند.

امروز همچنین پذیره‌نویسی حق تقدم استفاده نشده سهام شرکت‌های نفت ایرانول، تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا و مدیریت انرژی امید تابان هور آغاز شد.

به گزارش فارس، هم‌زمان در روز چهارشنبه 29 آذرماه نیز تعداد 490 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت تأمین سرمایه امید به عنوان پانصد و هشتمین شرکت پذیرفته شده برای اولین بار پس از پذیرش در بورس تهران عرضه اولیه می‌شود، به طوری که حداکثر سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی در این عرضه اولیه، تعداد 10 هزار سهم و کف و سقف قیمت بین 150 الی 160 تومان خواهد بود.

امروز در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامدار عمده اختصاص دارد، 305 میلیون سهم سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به ارزش کمتر از 56 میلیارد تومان کد به کد شد.

در بیمه ملت نیز 20 میلیون سهم به ارزش کمتر از 4 میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم با معاملات انتقالی روبه‌رو بود.

همچنین 17 میلیون سهم گلتاش به ارزش بیش از 7.5 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. 10 میلیون سهم فولاد مبارکه به ارزش بیش از 2.5 میلیارد تومان کد به کد شد.

همین وضعیت در پتروشیمی مبین نیز با کد به کد شدن بیش از 7.5 میلیون سهم به ارزش کمتر از 3.5 میلیارد تومان روی داد.

همچنین در این بازار 70 میلیون واحد سرمایه‌گذاری صندوق آرمان آتی کوثر به ارزش 700 میلیون تومان به کدهای درون‌گروهی متولی صندوق جابجا شد.

همچنین 7 میلیون سهم سرمایه‌گذاری غدیر به ارزش کمتر از یک میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده همراه شد.

6 میلیون سهم سرامیک‌های صنعتی اردکان به ارزش کمتر از 2 میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی از سوی سهامدار عمده مواجه شد و 5.5 میلیون سهم بانک خاورمیانه به ارزش بیش از یک میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده روبه‌رو بود.

براساس این گزارش، امروز بورس تهران در حالی معاملاتی متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی به نظاره نشست که حضور پررنگ حقیقی‌ها و اعتماد تدریجی برای جمع‌آوری سهام باعث شد، تا با وجود اصلاح قیمت سهام در گروه‌های پیش‌رویی همچون فولاد مبارکه، ملی صنایع مس ایران و پالایشی‌ها، همچنان اقبال برای جمع‌آوری سهام وجود داشته باشد.

هم زمان در گروه خودرویی‌ها نیز ایران‌خودرو به پشتوانه معامله‌گران اغلب حقیقی یکه‌تازی می‌کند.

خوش‌بینی نسبت به بودجه سال آینده دولت و در عین حال انتظار برای ایجاد رونق نسبی در کسب و کار، در کنار پیش‌بینی تحقق برخی انتظارها از جمله تجدید ارزیابی دارایی‌ها و همچنین افزایش نرخ ارز باعث شده تا اقبال به بازار سهام هم‌زمان با پدیدار شدن جریان‌های نه چندان قوی از جریان نقدینگی در بازار سهام همچنان در مدار صعودی قرار گیرد، بازاری که افق شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران را تا پایان سال جاری بر قله 110 هزار واحدی پیش‌بینی می‌کند.
منبع : فارس