کد مطلب: 103581
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۰۷
دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به ناآرامی‌های اخیر در برخی شهرهای ایران، بدون اشاره به حمله مسلحانه اغتشاشگران به نیروهای امنیتی، کاهش خشونت‌ها را خواستار شد.
واکنش دبیرکل سازمان ملل به اغتشاشات در ایران
 
به گزارش ایران خبر، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای، به اغتشاشات روزهای اخیر برخی نقاط ایران واکنش نشان داد و توقف خشونت‌ها را خواستار شد.
 
به گزارش خرداد به نقل از فارس سخنان گوترش در غالب یک بیانیه از زبان «فرهان حق» سخنگویش صادر شده که در آن آمده: «ما از شنیدن گزارش جان باختن (ایرانیان) متأسفیم و امیدواریم که از اعمال خشونت بیشتر، خودداری شود.»
 
دبیرکل سازمان ملل به شلیک به سوی مردم و حتی نیروهای امنیتی از سوی افراد ناشناس و حمایت علنی برخی کشورهای غربی و عربی از ادامه اغتشاشات علیه نظام مشروع و مستقر، اشاره‌ای نکرده است.
 
در ادامه بیانیه گوترش آمده است: «ما انتظار داریم که حق برگزاری تجمعات آرام و بیان عقیده برای مردم ایران محترم شمرده شود.»
 
برگزاری تجمعات آرام، حقی است که برای ایرانیان در قانون اساسی محفوظ است و وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران هم پس از به راه افتادن ناآرامی‌ها در برخی شهرهای ایران، اعلام کرد که این اجتماعات غیرقانونی، در حالی برگزار شده که هیچ درخواستی برای صدور مجوز اجتماع، به این وزارتخانه واصل نشده است.