کد مطلب: 103736
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۹
به گفته اسنوپس برخی از کابران شبکه‌های اجتماعی تلاش کردند فیلم‌هایی از تظاهرات قبلی یا از سایر کشور‌ها را به نام تجمعات ایران منتشر کنند.
 
رسانه حقیقت‌یاب: در فضای مجازی ویدئو‌های دروغین درباره تجمعات ایران منتشر شد
فرارو- یک رسانه حقیقت‌یاب آمریکایی، بازتاب تجمعات ایران در شبکه‌های اجتماعی را بررسی و "دروغین" بودن برخی از ویدئو‌ها را ثابت کرد.

به گزارش ایران خبر، وبگاه آمریکایی اسنوپس که در زمینه حقیقت‌یابی رسانه‌ای فعالیت می‌کند، "دروغین" بودن برخی از ویدئو‌های مرتبط با تجمعات اخیر ایران را آشکار کرد.

به گفته اسنوپس برخی از کابران شبکه‌های اجتماعی تلاش کردند فیلم‌هایی از تظاهرات قبلی یا از سایر کشور‌ها را به نام تجمعات ایران منتشر کنند.

این وبگاه نوشت: همزمان با بروز اعتراضات در ایران در روز‌های آخر سال ۲۰۱۷، برخی از کاربران فضای مجازی انتشار اطلاعات نادرست پیرامون آنچه که آنان آن را "فیلم تظاهرات ایران" می‌خواند، را شروع کردند.

در یک نمونه، کاربری محافظه‌کار فیلمی را منتشر کرد که در آن ادعا می‌شد ۳۰۰ هزار نفر در خیابان تظاهرات می‌کردند. دیری نگذشت که مارک اون جونز، استاد انستیتوی مطالعات عربی و اسلامی در شهر اکستر انگلستان، نادرستی این فیلم را ثابت کرد.

جونز خاطرنشان کرد که فیلم مورد نظر در واقع متعلق به یک تظاهراتی در بحرین در فوریه ۲۰۱۱ است. چندین فیلم در یوتیوب ادعای جونز را تایید می‌کنند.

به طور مشابهی، کاربر دیگری که ادعا می‌کند حساب کاربری او یک حساب طنز است، در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۷ ویدئوی منتشر کرد افراد زیادی را در یک محوطه وسیع نشان می‌داد.

این ویدئو نیز نادرست بود. زیرا در مردمی که در این ویدئو صحبت می‌کردند، با زبان اسپانیایی سخن می‌گفتند. این ویدئو به هیچ وجه در ایران یا حتی اطراف ایران هم ضبط نشده و در اصل متعلق به سلسله تظاهراتی در آرژانتین است که در همان زمان در اینترنت منتشر شد. اکنون نیز در یوتیوب قابل مشاهده است.

شایان ذکر است که اخیرا در ایران به دلیل مشکلات اقتصادی تجمعاتی در چند شهر برگزار شد.
منبع : فرارو