کد مطلب: 103762
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۸
امام‌جمعه قم با تأکید بر اینکه باید مطالبات مردم جدی گرفته شود، گفت: مسئولان و دولت‌مردان باید مطالبات جدی مردم را بشنوند، همچنین مطالبات منتقدان به وضعیت اقتصادی در مجرای قانونی و با حفظ قوانین باید پاسخ داده شود.
 
به گزارش ایران خبر، آیت‌الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مصلی قدس، خانواده را سلول جامعه دانست که سلامت آن بر تمام جامعه اثرگذار است و اظهار داشت: همه باید کمک کنند تا جوانان به‌درستی و در سلامت ازدواج کنند تا خانواده سالم شکل گیرد.
 وی با بیان مسئولیت سه گروه جامعه، خانواده و حکومت برای شکل‌گیری خانواده گفت: آحاد جامعه باید بستر و زمینه‌های لازم در اشکال مختلف فرهنگی و اجتماعی برای شکل‌گیری خانواده را فراهم آورد.
امام‌جمعه قم با بیان اینکه در روایات بسیاری بر نقش خانواده و به‌ویژه پدر بر تمهید به‌موقع فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای تشکیل خانواده برای فرزندان تأکید شده است، افزود: اگر پدر و مادر و خانواده در انجام ازدواج به‌موقع و درست فرزندان کوتاهی کنند، و فرزندشان مرتکب گناه شود، خانواده و به‌ویژه پدر خانواده در آن گناه سهیم هستند.
آیت‌الله اعرافی بیان کرد: این تکلیف در شرایط عادی یک تکلیف استحبابی مؤکد است، و در برخی موارد این تکلیف الزامی و واجب می‌شود، و ترک آن تکلیف موجب معصیت و گناه است.
وی با بیان راه و رسم ادای وظیفه خانواده در امر ازدواج گفت: فرهنگ‌سازی درون خانه با شکل صحیح برای آنکه فرزندان که به سن ازدواج رسیده‌اند آماده ازدواج باشند، راهنمایی و مشاوره برای ازدواج فرزندان دومین راه و رسم ازدواج،  و سومین راه این است که خانواده بر امر ازدواج فرزندان اجبار و تحمیل نکند.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه امر ازدواج‌ها باید سهل و آسان و متناسب تنظیم شود، ابراز کرد: عواملی سبب تأخیر ازدواج می‌شود که عبارت‌اند از جهیزیه سنگین، مهریه‌های سنگین، مخارج سنگین ازدواج، سخت‌گیری در معیارهای انتخاب و سخت‌گیری در شرایط زندگی.
آیت‌الله اعرافی با اشاره به روایتی از امام علی(ع) در رابطه با آخرت‌گرایی گفت: بر اساس این روایت، نفایس دنیا بسیار ناچیز و بی‌ارزش است و این دنیا آن‌قدر ارزش ندارد که ما را فریب دهد.
امام‌جمعه قم با اشاره به حوادث اخیر کشور گفت: نظام سلطه و سیطره شیطانی غربی و صهیونیستی در جهت یکپارچه‌سازی عالم همواره در تلاش بوده و جریان غربی به دنبال شکل نگرفتن گفتمانی در مقابل غرب است همچنین آن‌ها به دنبال وابستگی کشورها هستند به‌ویژه همواره تلاش کرده‌اند که خط ممانعت از استقلال و بازگشت از مجد و عظمت اسلام را دنبال کنند.
وی افزود: استکبار جهانی در طول 40 سال گذشته در برابر یک پدیده بزرگ و مهمی قرار گرفته که خود را در برابر آن عاجز می‌بینند، و شمه‌ای از شکست را در منطقه لمس کرده‌اند، آن‌ها حتی بعد از امضای برجام بر تعهدات خود پایبند نبودند و احساس خسارت در عمق جان خود می‌کنند.
امام‌جمعه قم با بیان اینکه دشمنان تحمل ایرانی انقلابی و امن را در میان کشورهای منطقه ندارند، تصریح کرد: هم ترامپ و هم شاهزاده عرب گفته که ناامنی را در شهرها می‌آوریم  آن‌ها  ایران امن و مقتدر را تحمل نمی‌کنند.
آیت‌الله اعرافی با تأکید بر اینکه نباید از اشکالات داخلی خود غافل باشیم، افزود: اختلافات، حقوق‌های نجومی، ضعف‌های درساماندهی و برنامه‌ریزی و صورت نگرفتن برنامه‌ها به‌موقع ازجمله اشکالاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: در فضای مجازی و غیرمجازی تلاش می‌شود که دستاوردهای انقلاب اسلامی نادیده گرفته شود، همچنین انتقاد در مسیر قانونی و نقد سازنده را باید همه پذیرا باشیم و در مسیر قانونی را قدر بدانیم و ظرفیت شنیدن اعتراض را داشته باشیم.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر اینکه اعتراض متفاوت از اغتشاش است، خاطرنشان کرد: ملت، نیروهای نظامی و دولت ما همه در برابر اغتشاش و فروریزی بنیان‌های مقتدر نظام تحمل نمی کنند.
آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه استکبار  به دنبال تبدیل ایران امن و مقتدر به  یک جامعه آشوب‌زده است، ابراز کرد: مردم همیشه درصحنه قم  در روز سیزدهم دی ماه از همه نقاط شهر به صحنه آمدند و با هوشیاری در برابر اغتشاشات ایستادند.
امام‌جمعه قم با تأکید بر اینکه باید این مطالبات جدی گرفته شود، تصریح کرد: مسئولان و دولت‌مردان باید مطالبات جدی مردم را بشنوند، مطالبات معترضان در مجرای قانونی و با حفظ قوانین باید پاسخ داده شود اما جواب ما به اغتشاش‌گران این است که همه ملت ما و تمام نیروهای نظامی و امنیتی و اطلاعاتی در برابر اغتشاش و تعرض به اموال عمومی با تمام قاطعیت می ایستند.
امام‌جمعه قم خطاب به حامیان خارجی اغتشاشگران گفت: به فضل خداوند این انقلاب اسلامی ریشه در ارزش‌های الهی دارد و ملت پای ارزش‌ها وآرمان‌های کشور ایستاده‌اند و هرگز خواب‌های پریشان آن‌ها تعبیر نمی شود.
منبع : تسنیم