کد مطلب: 104081
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۰
شاخصهای اندازه‌گیری دستگاههای سنجش کیفیت هوای مرکز کنترل و پایش محیط زیست نشان می‌دهد که کیفیت هوای دو کلان‌شهر کشور طی ۲۴ساعت گذشته در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفت.
 

به گزارش ایران خبر، سازمان حفاظت محیط زیست در آمارگیری روزانه خود شاخص کیفی هوای کلان‌شهرها و مراکز استانها در 24 ساعت گذشته منتهی به عصر امروز (دوشنبه هیجدهم دی ماه) را به‌طور کامل مورد بررسی قرار داد.


بر اساس گزارشهای مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور، شاخصهای ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و آلاینده‌های جوی به‌ترتیب در کلان‌شهرهای بوشهر و اهواز بیشتر از حد انتظار وجود داشته است.

عدد شاخص ذرات معلق و آلایندگی در بوشهر 131 و در اهواز 104 شد که بر همین اساس کیفیت هوای نقاط ذکرشده در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفت و این افراد یا بیماران نباید در مراکز استانهای ذکرشده تردد داشته باشند.

طبق گزارشهای به‌دست‌آمده 17 مرکز استان شرایط مناسب‌تری را داشتند و کیفیت هوای آنها در وضعیت سالم قرار گرفت و ساکنان این استانها که تهران نیز جزو آنها بود به‌سبب وزش باد موقتی، بارش باران و عدم وارونگی دما، هوای بهتری را استنشاق کردند.

اما کیفیت هوای 5 مرکز استان کشور در شرایط پاک قرار گرفت که سنندج با شاخص 16 پاک‌ترین مرکز استان کشور نام گرفت.

بنابر تمهیدات اندیشیده‌شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بین 50 تا 100 باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی 100 تا 150 تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از 150 تا 200 قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا در وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.

منبع : تسنیم