کد مطلب: 104176
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۷
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه و در پی مسدود شدن یک دستور ضد مهاجرتی دیگر وی از سوی یک قاضی فدرال، از سیستم قضایی ایالات متحده به عنوان سیستمی «غیرمنصفانه» به شدت انتقاد کرد.
سیستم قضایی آمریکا شکست خورده و غیرمنصفانه است
 
به گزارش ایران خبر، ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: این مساله به همه نشان می دهد که سیستم قضایی ما چقدر شکست خورده و غیرمنصفانه است، زمانی که طرف مخالف در یک پرونده (همچون داکا) همواره به حوزه نهم مراجعه می کند و تقریبا همیشه قبل از لغو از سوی دادگاه های عالی تر، پیروز می شود.

اشاره ترامپ به تصمیمی بود که از سوی «ویلیام آلسوپ» قاضی دادگاه فدرال سانفرانسیسکوی آمریکا اتخاذ شد. دولت ترامپ اعلام کرده است که حکم این قاضی را به چالش می کشد.
این حکم مانع از اجرای نقشه ترامپ برای لغو طرحی موسوم به داکا می شود. این طرح درخصوص افرادی به اجرا در می آید که در دوران کودکی به صورت غیرقانونی به آمریکا آورده شده اند.
در همین حال، «سارا هوکابی سندرز» سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه در واکنش به حکم قاضی فدرال آمریکا، این حکم را اهانت آمیز خواند.
سندرز گفت: موضوعی با این درجه اهمیت باید روند قانونی عادی را طی کند.
وی افزود: ترامپ به حکومت قانون متعهد است و با اعضای دو حزب همکاری می کند تا به راهکاری دائمی برای اصلاح اقدامات مغایر با قانون اساسی که از سوی دولت قبلی اتخاذ شد، دست یابد.
حکم قاضی فدرال آمریکا در مورد طرح داکا همزمان با جلسه ترامپ با جمهوریخواهان و دمکرات ها صادر شد. این جلسه با هدف گفت و گو در مورد نحوه تدوین برنامه داکا که 800 هزار مهاجر را تحت حمایت قرار می دهد، در کاخ سفید برگزار شد.
جمهوریخواهان قصد دارند یک برنامه رسمی شبیه به داکا را از طریق قانونی به اجرا گذارند و آن را جایگزین برنامه ای کنند که باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا مبتکر آن بود.
جمهوریخواهان همچنین به افزایش بودجه لازم برای احداث دیوار مرزی مکزیک - آمریکا، پایان دادن به مهاجرت زنجیره ای و توقف اجرای طرح بخت آزمایی (لاتاری) برای ورود به آمریکا می اندیشند.
به موجب طرح داکا که در زمره برنامه های مصوب دولت اوباما بود، افرادی که در زمان کودکی به طور غیرقانونی به آمریکا منتقل شده اند، به طور موقت از اخراج از این کشور در امان می ماندند. ترامپ سال گذشته گفت که این طرح را مختومه اعلام می کند، اما به کنگره تا ماه مارس (اسفند ماه) زمان داد تا اصلاحاتی قانونی را برای این طرح ارائه دهد.