کد مطلب: 104404
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۳
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: اهمیت برجام برای اتحادیه اروپا اهمیتی امنیتی است به طوریکه چند ماهی است در بیانیه‌های اتحادیه اروپا مرتبا بر بعد امنیتی برجام تاکید می‌شود.
 
به گزارش ایران خبر،عباس عراقچی در برنامه نگاه یک با اشاره به تمدید تعلیق تحریم‌ها علیه ایران از سوی آمریکا با بیان اینکه ما در یک سال گذشته ترامپ را در عرصه های مختلف در مقابله با ایران منزوی کردیم، گفت: روز پنجشنبه یک روز قبل از اعلام تصمیم ترامپ، اروپا و ایران یک مانور دیپلماتیک داشتند، نفس جلسه بسیار مهم بود و بعد از آن اروپایی‌ها پایبندی ایران به برجام را تایید و تاکید کردند امریکا باید به توافق هسته‌ای متعهد باشد.
وی افزود: در یک سال گذشته صف‌بندی دیپلماتیک بین ما و آمریکا در عرصه‌های مختلف به ویژه در بحث برجام وجود داشته است. نمی شود رییس‌جمهور کشوری مثل امریکا یک سال تمام حیثیت خود را برای هدفی بگذارد و بعد ناتوان بماند.
معاون حقوقی وزارت خارجه با بیان اینکه بحث آمریکا از جنگ زرگری و پلیس خوب و بد گذشته است، گفت:  بزرگ‌ترین اشتباه این است که فکر کنیم اروپا به دلیل منافع اقتصادی از برجام حمایت می‌کند در حالیکه حجم مبادلات ایران و اروپا به ۲۰ میلیارد دلار نمی‌رسد، این حجم درمبادلات اروپا با امریکا ۶۰۰ میلیارد دلار است.
وی با اشاره به اینکه اولین دلیل حمایت اروپا از برجام این است که اتحادیه اروپا هماهنگ کننده برجام بوده و توافق هسته‌ای را و دستاورد خود می‌داند برای همین هم حفظ برجام به منزله حفظ اعتبار اروپا است به گونه‌ای که یکی از وزرای خارجه اروپایی سازمان ملل متحد به تیلرسون گفت که موضوع حفظ برجام حفظ اعتبار خود ما خواهد بود.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: هیچ‌یک از متحدان آمریکا با درخواست ترامپ برای از بین بردن برجام یا اصلاح آن موافقت نکرده‌اند. اهمیت برجام برای اتحادیه اروپا اهمیتی امنیتی است به طوریکه چند ماهی است در بیانیه‌های اتحادیه اروپا مرتبا بر بعد امنیتی برجام تاکید می‌شود.
عراقچی با بیان اینکه برجام در عرصه‌های مختلفی تحریم‌های ایران را مرتفع کرده؛ به‌گونه‌ای که در حوزه انرژی و فروش نفت تحریم‌های ما رفع شده است، گفت: در حوزه بانکی هنوز مشکلاتی داریم که بحث هسته‌ای دلیل آن نیست و مسائل دیگری وجود دارد که باعث شده در این حوزه مشکلاتی داشته باشیم.
معاون ظریف با تاکید بر اینکه از اروپایی‌ها انتظار داریم کاستی‌های برجام را جبران کنند، خاطرنشان کرد: نواقص یعنی فضایی که آمریکا ایجاد کرده و باید توسط اروپایی‌ها جبران شود. بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی به‌دلیل تعامل با آمریکا دچار تردید هستند. اروپایی‌ها تدابیری اندیشیده‌اند تا بتوانند با بانک‌های ایرانی همکاری کنند.
وی افزود:  اروپایی‌ها خطوطی اعتباری‌ را در نظر گرفتند تا گشایش‌های همکاری با ایران را فراهم کنند. اگر برنامه هسته‌ای در قالب برجام به توافق رسید به این معنا نیست که بقیه دغدغه‌ها هم با اروپا حل شده است. ما در زمینه مسائل منطقه و توان نظامی با اروپا مشکل داریم. موضع ما روشن و قاطع است؛ بحث توان موشکی ما قابل مذاکره نیست.
مذاکره‌کننده کشورمان در توافق هسته‌ای عنوان کرد:‌ بند ۳۶ برجام مربوط به سازوکار حل اختلاف است. اگر به نقطه‌ای برسیم که طرف‌های مقابل نقض برجام را به صورت فاحش انجام می‌دهند، بند ۳۶ را فعال می‌کنیم و تعهدات خود را در این توافق کنار می‌گذاریم.
وی گفت: مجوزهای دولت اوباما برای خریداری هواپیمای بوئینگ و ایرباس هنوز معتبر است  ترامپ هنوز این مجوزها را باطل نکرده اما اگر این مجوزها باطل شود، نقض برجام صورت گرفته است.
عراقچی با بیان اینکه در هر رفتار آمریکا و اروپا که تعلل و نقض فاحش در اجرای برجام صورت بگیرد، متناسب با آن برخورد می‌کنیم، زیرا اصل برای ما منافع ملی است، گفت: ما فهرست تحریمی برای مسئولان آمریکا در نظر گرفته‌ایم، از این رو کسانی که تجهیزات و تسلیحات برای سرکوب مردم منطقه ارسال می‌کنند را در فهرست تحریمی خودمان قرار داده‌ایم.
منبع : ایلنا