کد مطلب: 104549
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۱
مسئول کمیته ویژه رسیدگی به حادثه نفتکش سانچی گفت: براساس موافقت ریاست جمهوری و رئیس بنیاد شهید، قرار شد جانباختگان حادثه نفتکش سانچی به عنوان "شهید خدمت" محسوب شوند.
 
به گزارش ایران خبر، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مسئول کمیته ویژه رسیدگی به حادثه نفتکش سانچی در نشست خبری این کمیته در خصوص آخرین اطلاعات بدست آمده و اقدامات انجام شده در این حادثه اظهار داشت: پس از حادثه تصمیم گرفتیم عازم شانگهای شویم و کمیته‌ای با حضور چین و چند کشور دیگر در چین تشکیل شد.
وی افزود: بخاطر اینکه معطل نشویم بدون انجام تشریفات به چین رفتیم و تا روزی که برگشتیم با فرماندهان چینی جلسات متعددی داشتیم.

ربیعی تصریح کرد: پس از اطلاع از وقوع حادثه، کار در ایران آغاز شد و در بالاترین سطوح پیگیری‌ها انجام شد و وزیر امور خارجه، من و دیگر مسئولان مربوطه وظایف خود را انجام دادیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه "مقصد کشتی سانچی به کره جنوبی بود نه کره شمالی و بارنامه کشتی این را ثابت می‌کند"، گفت:کشور کره جنوبی، محموله باری به این کشور را تایید کرده است.
وی ادامه داد: چیزی که مطرح شده مبنی بر اینکه محموله برای کره شمالی بوده و موشک آمریکایی به آن اصابت و تمام رادارها قطع بوده، داستانسرایی های ژول‌ورنی است که نشان می‌دهد مطرح کنندگان این قبیل شایعه ها هیچ آگاهی از مسائلی دریایی و مناسبات بین‌المللی ندارند.
ربیعی با بیان اینکه "از کشتی چینی هم عکس و فیلم گرفتیم و درخواست کردیم با خدمه آن مصاحبه کنیم که هنوز نمی‌دانم اجابت شده یا نه"، گفت: روزهای اول از شرکت‌های سَلوِیج خرید خدمت کردیم و از کره و سنگاپور و ژاپن و سازمانهای بین‌المللی خرید خدمت کردیم اما با توجه به اینکه ماجرا در آبهای چین بوده و دولت چین مسئولیت بین‌المللی در این زمینه دارد، مدیریت عملیات بر عهده چینی ها بود.
وی افزود: دلمان میخواست کارها با شدت بیشتری دنبال شود و گفته می‌شد شاید برای چینی ها مهم نباشد اما من به عنوان یک مقام رسمی شواهدی از اینکه جان آدم‌ها برای چینی ها مهم نباشد ندیدم، اما چینی ها گفتند تکنولوژی ورود به کشتی پر از گازهای سمی و حداکثر برای 20 دقیقه را ندارند.
وی خاطرنشان کرد: گفته می‌شد چرا با وجود اینکه حادثه ساعت 8 شب رخ داده امدادرسانی روز بعد آغاز شده اما باتوجه به مسافت که حدود 300کیلومتری موقعیت نفتکش از محل حادثه، حداقل 10 ساعت طول می‌کشید تا اولین کشتی به نزدیکی سانچی برسد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: براساس موافقت ریاست جمهوری و رئیس بنیاد شهید، قرار شد جانباختگان حادثه نفتکش سانچی به عنوان "شهید خدمت" محسوب شوند.
در حال تکمیل ...
منبع : تسنیم