کد مطلب: 104869
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۱
این نکته ثابت شده که نوشیدنی‌های معمولی از آبمیوه‌ها گرفته تا نوشیدنی‌های کافئین‌داری مانند قهوه یا چای ممکن است اثربخشی داروهای خاصی را کاهش دهند و وضعیتی ایجاد کنند که تهدیدکننده سلامت است.
مصرف این نوشیدنی ها همراه با دارو مناسب نیست
 
به گزارش ایران خبر، به گفته نوشین محمدحسینی کارشناس ارشد کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو با یادآوری این نکته که برخی داروها مثل آهن بهتر است که به دلیل جذب راحت‌تر توسط ویتامین C همراه با آب مرکبات استفاده شود، تأکید کرد: بهترین نوشیدنی برای خوردن قرص‌ها آب معمولی است.
خطرناک‌ترین نوشیدنی ‌هایی که ممکن است برای استفاده از برخی داروهای خاص انتخاب کنید، از این قرار است:
آب گریپ فروت: آب گریپ فروت بر روی ۵٠ نوع داروی مختلف، اثر منفی می‌گذارد (از جمله داروھای استاتین). با توجه به اینکه اثر این آب این میوه مرکباتی بیش از ٢۴ ساعت در بدن باقی می‌ماند، تغییر زمان مصرف دارو نمی‌تواند مشکل را برطرف کند و فرد باید صبر کند تا بیش از ٢۴ ساعت از زمان مصرف آب گریپ فروت بگذرد و بعد دارورا مصرف کند و یا اینکه باید از نوشیدن آب گریپ فروت خودداری نماید.
آب انار: در آب انار آنزیمی‌وجود دارد که باعث شکسته شدن بسیاری از داروھای ضد فشار خون می‌شود.
شیر، شیرسویا، اسموتی‌ھای حاوی شیر: کلسیم با داروھای تیروئید تداخل ایجاد می‌کند. باید حداقل ۴ ساعت از زمانی که داروی تیروئید خورده اید، صبر کنید و سپس می‌توانید نوشیدنی حاوی کلسیم (مثل شیر) بنوشید.
کافئین (قھوه، چای سبز و نوشیدنی‌ھای انرژی‌زا): مصرف کافئین ھمراه با داروھای محرک، می‌تواند تھدید جدی برای سلامتی محسوب شود. مثلا، اگر از داروی افدرین، آسم و آمفتامین استفاده شود و ھمزمان نوشیدنی حاوی کافئین مصرف شود، برای سلامتی فرد خطرناک است.
نوشیدنی‌ھای ورزشی: پتاسیم موجود در نوشیدنی ھای ورزشی، در صورت مصرف ھمزمان نوشیدنی با بعضی از داروھای قلبی یا داروھای ضد فشار خون، می‌تواند خطرناک باشد.
چای سبز: چای سبز و نیز سایر خوراکی ھای حاوی ویتامین کا مثل بروکلی و کلم پیچ را نباید با داروھای رقیق کننده خون مثل کومارین یا وارفارین مصرف کرد چون اثردهی آنها به شدت کاهش می‌یابد.
دوغ: دوغ هم اثراتی مشابه شیر داشته، بنابراین استفاده از آن هم توصیه نمی‌شود. این نوشیدنی نیز حاوی کلسیم است که برخی داروها با اتصال به آن از جذب کلسیم جلوگیری می‌ کند؛ پس به‌ طور کلی آب گزینه بهتری نسبت به سایر نوشیدنی ‌هاست.
 
منبع : بهداشت نیوز