کد مطلب: 105053
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۴
فعالان حوزه سلامت از بررسی طرح مجوز عرضه قلیلان در قهوه‌خانه‌ها توسط مجلس که برای سلامتی افراد مضر می باشد نگران و متعجب هستند.
 

به گزارش ایران خبر، این روزها شنیده می‌شود که طرحی در مجلس در حال تصویب است که مجوزی برای عرضه مجدد قلیان در قهوه‌خانه‌هاست.

این موضوع  در حالی است که حداقل از دو سال گذشته تا کنون شاهد تلاش حوزه بهداشت، شهرداری، اماکن، نیروی انتظامی و غیره برای جمع‌آوری و پاکسازی اماکن مسقف و فضاهای باز از عرضه و دود قلیان بوده‌ایم.

همه پزشکان مصرف قلیان و دود حاصل از آن را سمی برای آسیب به اعضای بدن مانند ریه، قلب و عروق و غیره می‌دانند. اما بدون شک اعضای مجلس شورای اسلامی نیز همه جوانب کار را سنجیده و پاسخ‌هایی برای پرسش‌هایی که در ذهن مردم نقش بسته است، دارند.

از آن جا که سلامتی را امری مهم و حیاتی برای ادامه زندگی می‌دانیم ، به گفت‌و‌گو با مسئولان این امر و نمایندگان مجلس پرداختیم تا پاسخ روشنی را برای دغدغه‌های ایجاد شده پیدا کنیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان همدان گفت: برایم اتفاق جالبی است که با وجود مشکلات مربوط به اقتصاد و اشتغال که در جامعه وجود دارد، مجلس رای به فوریت بررسی این موضوع داد.

جلال‌الدین امیری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: مجلس مرجع تصمیم گیری‌های مهم در کشور است و بدون شک تمام جوانب این طرح سنجیده شده است.با تعدادی از نمایندگان به صورت تلفنی صحبت کرده‌ام و پاسخ‌هایشان را شنیده‌ام.

وی افزود: نمایندگان مجلس مهم‌ترین مزیت این طرح را پیشگیری از زیر زمینی شدن دخانیات که عارضه آن را دو چندان می‌کند، می‌دانند. با توجه به این پاسخ، امیدواریم این طرح بتواند به اهداف واقعی‌اش برسد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان ابراز کرد: من شخصا موافق این طرح نیستم اما باید منتظر بمانیم تا ببینیم در مرحله عمل سرانجام آن چه می‌شود و چه مزایایی را به همراه دارد.

امیری تصریح کرد: نمایندگان بر این باورند که همراه با زیر زمینی شدن مصرف این مواد، آثار مصرف مواد هم بدتر می‌شود و ممکن است در کنار آن از مواد خطرناک دیگری استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در این راه باید از تجربه دیگر کشورها استفاده کنیم ، تصریح کرد: در کشور مسائلی مانند سلامت مواد غذایی، مواد غذایی کشاورزی و مسائل آب از موضاعاتی است که فوریتش بررسی‌اش بیشتر از طرح مجوز عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها احساس می‌شود بنابراین باید منتظر باشیم تا توجیه شویم که چرا با وجود این مسائل مهم، این طرح مطرح شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان همدان اظهار داشت: امیدوارم هیچ‌گاه مجوز عرضه قلیان در اماکن داده نشود چراکه به دنبال مصرف قلیان بیماری های مخاطره آمیز به سراغ انسان می‌آید.

امیری با بیان اینکه وضعیت استان همدان در مصرف سیگار نامناسب است، تصریح کرد: اما در خصوص وضعیت و میزان مصرف قلیان تا کنون تحقیقی صورت نگرفته است.

وی گفت: از آن جا که مصرف مواد دخانی و مواد مخدر با یکدیگر همراهی دارد، افزود: گسترش مراکز عرضه قلیان، وضعیت مصرف سیگار را هم تشدید می‌کند و زحماتی که برای کاهش مصرف آن کشیده شده است را بی نتیجه می‌گذارد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان همدان گفت: امیدواریم در مرحله بررسی این طرح، نمایندگان به آن رای مثبت ندهند.

مجوز عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها زحمات حوزه بهداشت را بر باد می‌دهد

مدیر گروه بهداشت محیط‌و‌حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی استان همدان ابراز کرد: این اقدام از نظر دستگاه سلامتی و بهداشتی اقدام نادرستی است و تلاش‌های شبانه روزی ما را بی نتیجه می‌گذارد.

حسینعلی نوروزی اظهار داشت: عموم مردم و رسانه‌ها باید تلاش کنند تا این طرح به تصویب نرسد و در هیچ زمانی شاهد عرضه قلیان در اماکن مسقف نباشیم.

وی با بیان اینکه تصویب این طرح، تهدید بزرگی برای سلامت جامعه به ویژه جوانان است، گفت: به تازگی با تلاش‌های شبانه روزی و همکاری شهرداری، اماکن و نیروی انتظامی توانستیم اماکن را از دود قلیان نجات دهیم بنابراین اگر مجوز عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها صادر شود تمام تلاش‌هایمان بی‌نتیجه می‌ماند.

مدیرگروه بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی استان همدان تصریح کرد: تصویب این طرح در مجلس، راه را برای سو استفاده‌های بعدی و لابی‌گری برای صدور مجوزها و افزایش قارچ‌گونه قهوه‌خانه‌ها باز می‌کند.

نگران شکل گیری اماکن زیر زمینی عرضه قلیان هستیم

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به نگرانی متولیان حوزه سلامت گفت: ترس ما از شکل‌گیری اماکن زیر زمینی عرضه قلیان است که معمولا به بی‌راهه کشیده می‌شود.

حسن بهرام‌نیا تصریح کرد: با زیر زمینی شدن اماکن عرضه قلیان احتمال شکل گرفتن موارد خطرناک دیگری هم در کنار آن وجود دارد که ممکن است به سمت اعتیاد پیش برود.

قهوه‌خانه‌ها ساماندهی و نظارت می‌شوند

وی با بیان اینکه به دنبال ساماندهی و نظارت بر قهوه خانه‌ها هستیم، ابراز کرد: برای قهوه‌خانه چارچوب خاصی را طراحی می‌کنیم و تنها به اماکنی مجوز داده می شود که معیارهای مورد نظر ما را دارا باشند.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی گفت: باید همه دستگاه‌هایی که متولی فرهنگ و فرهنگ‌سازی جامعه هستند به کمک ما بیایند و مردم را آگاه کنند تا صدور این مجوزها مورد سو استفاده قرار نگیرد.

بهرام‌نیا افزود: قصد دفاع از این طرح را ندارم، اما بالاخره کاری است که توسط مجلسیان آغاز شده و آنها بر این باورند که این اماکن باید نظامند شوند و برای پیشگیری از اقدامات زیر زمینی نظارت‌های بهداشتی و قانونی بر روی آن ایجاد شود.

وی تصریح کرد: قبول دارم که تصویب این طرح موجب هدر رفت هزینه‌ها و زحمات کارکنان حوزه سلامت است، اما در هر صورت باید به موضوع همه جانبه بنگریم. این اماکن ساماندهی شده، برای افراد مسن و کسانی که علاقه و گرایش دارند است.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قهوه‌خانه‌ها هم تعریف دارند، چندین هزار قهوه‌خانه دارای پروانه در کشور است و تنها قهوه‌خانه های پروانه‌دار می‌توانند فعالیت تحت کنترل داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ٬ موضوع جلوگیری از عرضه قلیان در مکان‌های مسقف که قطعا سلامتی انسان‌ها را با تهدید مواجه می‌کند موضوعی است که وقت، هزینه و انرژی بسیاری را از دستگاه‌های متولی گرفت و تا حدودی نتایج مثبتی را رقم زد . قطعا با آزاد شدن عرضه قلیان در مکان‌های مسقف شاهد استفاده بیش از پیش آن بخصوص در بین جوانان خواهیم بود که ضررهای جبران ناپذیری را به‌دنبال خواهد داشت.

گزارش از فائزه محمدی

ش

منبع : تسنیم