کد مطلب: 105592
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۳
روسای مجلس و سازمان برنامه و بودجه کشور به ارائه توضیحاتی درباره صدور مجوز رهبری برای برداشت از صندوق توسعه ملی پرداختند.
 

به گزارش ایران خبر،علی لاریجانی در جریان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی که به بررسی بند «و» تبصره چهار لایحه بودجه ۹۷ اختصاص داشت، در واکنش به پافشاری برخی نمایندگان برای حذف این بند و تاکید آن‌ها بر مغایرت برداشت از صندوق توسعه ملی با هدف سیاست‌های اعلام کرد: دستگاه‌های اجرایی و دولت و مجلس نمی‌توانند خلاف سیاست‌های کلی عمل کرده و تصمیم‌گیری کنند.

وی افزود: اتفاقی که امسال رخ داد این بود که ما از مقام معظم رهبری خواستیم که سیاست‌های کلی برای سال ۹۷ متفاوت باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رهبری این موضوع را بررسی کردند و این اجازه را دادند که در مواردی سیاست‌های کلی نسبت به قبل تفاوت پیدا کند.

محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه نیز در توضیح این بند، گفت: باتوجه به محدود بودن منابع بودجه، دولت پیشنهاد برداشت حدود ۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را داشت که مجلس با میزان حدود ۴ میلیارد دلار موافقت کرد و آن را در کمیسیون تلفیق به تصویب رساند.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور یادآور شد: باتوجه به اینکه این اقدام مغایر با سیاست‌های کلی است مقام معظم رهبری موافقت کردند که در سیاست‌ها اصلاحاتی صورت بگیرد تا بتوان از صندوق توسعه ملی برای مواردی همچون طرح‌های آبیاری استفاده کرد.

این بند از لایحه بودجه در نهایت با ۱۴۹ رای موافق، ۳۱ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.

منبع : ایلنا