کد مطلب: 106292
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۶
«انوشیروان محسنی‌بندپی»، رئیس سازمان بهزیستی از اجرایی شدن طرح ثبت الکترونیکی طلاق در 11 استان کشور تا پایان سال خبر داد.
 

به گزارش ایران خبر،  با اجرای این طرح که از ابتدای خرداد ماه سال گذشته در 3 استان کشور اجرایی شده، آمار طلاق تنها در استان خراسان رضوی که پیش از این رتبه اول طلاق در کشور را به نام خود ثبت کرده بود، حدود 12درصد کاهش یافت. این طرح زوجین را ملزم می‌کند تا پیش از درخواست طلاق و مراجعه به دادگاه، در جلسات مشاوره سازمان بهزیستی شرکت کنند. آمارها همچنین نشان می‌دهد که در 9 ماه نخست امسال، حدود 133هزار و 366 واقعه طلاق ثبت شده  که نسبت به مدت مشابه سال قبل، یک روند افزایشی داشته است. با این حال، آن‌طور که رئیس سازمان بهزیستی اعلام کرده است با اجرا و گسترش طرح ثبت الکترونیکی طلاق می‌توان به طرز چشمگیری از افزایش طلاق در کشور جلوگیری کرد.

به گزارش خبرنگار «ایران»، این طرح قرار است امسال در 11 استانی اجرا شود که بالاترین نرخ طلاق را به نام خود ثبت کرده‌اند. جلسات مشاوره، حقوقی و غربالگری از اقداماتی است که در این طرح برای زوجین درنظرگرفته شده تا تلاش شود زوج‌ها به جای طلاق با یکدیگر سازش کنند. این سامانه تاکنون نقش بسزایی را در کاهش آمار طلاق در کشور ایفا کرده است. به طور مثال استان خراسان رضوی که رتبه اول در میزان طلاق را در سال 93 به دست آورده بود، در سال 95 به‌عنوان هشتمین استان پرطلاق کشور شناخته می‌شود. همچنین آمار ثبت الکترونیکی طلاق از خرداد 95 تا دی ماه 96 در این استان نشان می‌دهد از حدود 28 هزار تقاضای طلاق در خراسان رضوی حدود 1425 زوج از طلاق منصرف شدند و حدود 3هزار زوج با یکدیگر به سازش رسیده‌اند. بر اساس این آمار‌ها حدود 30درصد از متقاضیان طلاق در این استان از یکدیگر جدا نشده‌اند. هرچند این سامانه در گام نخست در مشهد تنها به بررسی طلاق‌های توافقی می‌پرداخت اما حالا دیگر شامل طلاق توافقی نمی‌شود و هیچ طلاقی در این استان بدون مراجعه به این مراکز و بدون ثبت در سامانه مشاوره، قابل انجام نیست.آن طور که «انوشیروان محسنی‌بندپی»، رئیس سازمان بهزیستی به «ایران» می‌گوید: ۱۱ استانی که میزان طلاق در آنها از متوسط کل کشور بیشتر است، شناسایی شده و هم‌اکنون این طرح در استان یزد، خراسان رضوی و تهران در حال اجرا است. همچنین تا پایان سال تعداد استان‌های مجهز به طرح ثبت الکترونیکی به 11 می‌رسد.

نیم‌نگاه
جلسات مشاوره، حقوقی و غربالگری از اقداماتی است که در این طرح برای زوجین درنظرگرفته شده تا تلاش شود زوج‌ها به جای طلاق با یکدیگر سازش کنند. این سامانه تاکنون نقش بسزایی را در کاهش آمار طلاق در کشور ایفا‌کرده است.
در این طرح زوج‌هایی که در بدو ازدواج دچار‌اختلاف می‌شوند در سامانه ما ثبت‌نام می‌کنند، به طوری که قبل از اقامه دعوی به دادگستری در سامانه ثبت‌نام می‌شوند. هر کدام از زوج‌ها ممکن است در اثر مشکلات مختلفی تصمیم به طلاق بگیرند که بر اساس مشکلات‌شان توسط بهزیستی مشاوره‌های لازم را دریافت می‌کنند.

بندپی با اشاره به اینکه کاهش طلاق در مشهد در سال 95 نسبت به سال 94، حدود 8 درصد است، بیان می‌کند: در این طرح زوج‌هایی که در بدو شروع ازدواج دچار اختلاف می‌شوند در سامانه ما ثبت‌نام می‌کنند، به طوری که قبل از اقامه دعوی به دادگستری در سامانه ثبت‌نام می‌شوند. هر کدام از زوج‌ها ممکن است در اثر مشکلات مختلفی تصمیم به طلاق بگیرند که بر اساس مشکلات‌شان توسط بهزیستی مشاوره‌های لازم را دریافت می‌کنند. همچنین هزینه این اقدامات برای خانواده‌های بی‌بضاعت به صورت رایگان انجام می‌شود. رئیس سازمان بهزیستی، هدف از طرح ثبت الکترونیکی طلاق را سازشِ زوجین با یکدیگر می‌داند و می‌گوید: خوشبختانه سازمان بهزیستی در بخش مشاوره‌های روانشناختی در مشهد بسیار موفق بوده، به طوری که توانسته نقش بسزایی در کاهش طلاق و سازش زوجین با یکدیگر داشته باشد. او می‌افزاید: بتازگی این طرح  در استان یزد نیز اجرایی شده است. البته به‌عنوان نخستین و آخرین استان نیست و تصمیم گرفته‌ایم به  صورت تدریجی ثبت الکترونیکی طلاق را در تمام استان‌های کشور گسترش دهیم. او با اشاره به اینکه یکی دیگر از اقدامات مهم سازمان بهزیستی ارائه آموزش‌های پیش از ازدواج است، می‌گوید: در همین راستا آموزش‌های پیش از ازدواج را در یکی از شهر‌های استان یزد اجباری کردیم به‌طوری که این اقدام در راستای افزایش مهارت‌های زندگی خانواده‌ها برای شروع ازدواج شکل گرفت و بسیار نتایج موفقیت آمیزی داشت. او در پاسخ به این سؤال که آیا بزودی اجباری شدن آموزش‌های پیش از ازدواج در باقی استان‌ها نیز اجرا می‌شود، می‌گوید: اجباری شدن این طرح در باقی استان‌ها نیازمند تصویب قانون و همکاری قوه‌قضائیه است.

کاهش 12.5 درصدی طلاق در 8ماهه  امسال
«حمیدرضا‌ پور یوسف» مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی نیز با اشاره به اینکه طرح مداخله در طلاق به منظور کاهش این آسیب اجتماعی حدود 20ماه قبل آغاز شد، می‌گوید: در ابتدای خرداد سال 95، در جهت حمایت از خانواده  اقداماتی برای مداخله در طلاق توافقی انجام دادیم. در همین راستا، مرکزی را نیز برای رسیدگی به‌این امور اختصاص دادیم.
او با اشاره به اینکه از ابتدای خرداد 95 تا 24 دی ماه 96 حدود 3 هزار سازش  در این سامانه ثبت شده است، بیان می‌کند: در حال حاضر از کسانی که روند مشاوره خود را به پایان رسانده‌اند، حدود 17 درصد آنها با یکدیگر سازش کرده‌اند. همچنین از دی ماه سال 95 تاکنون، در هیچ ماهی، افزایش طلاق نداشته‌ایم و هر ماه، کاهش ثبت شده است.  مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی می‌گوید: بر اساس آمار ثبت احوال حدود 3.4 درصد در استان خراسان رضوی و حدود 8.1 درصد در مشهد کاهش طلاق داشتیم. در 8 ماهه  امسال به نسبت سال گذشته حدود 12.5 درصد طلاق در استان کاهش یافته است.
پوریوسف بیان می‌کند: در این طرح مقرر شد  زوجینی که درخواست طلاق توافقی  دارند توسط سازمان بهزیستی مشاوره و مددکاری شوند. به‌دنبال این اقدامات ما در طول این مدت شاهد کاهش طلاق توافقی در مشهد بودیم. این طرح پس از موفقیت در این زمینه برای کل استان خراسان رضوی اجرایی شد و از ابتدای سال 96 نیز این طرح را به تمامی طلاق‌ها در استان اختصاص دادیم. مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی می‌افزاید: دیگر طرح سامانه ثبت الکترونیکی طلاق و مشاوره‌های آن تنها شامل طلاق توافقی نمی‌شود. در حال حاضر، هیچ طلاقی در استان بدون مراجعه به این مراکز و بدون ثبت در سامانه مشاوره، قابل انجام نیست. او با اشاره به اینکه جلسات مشاوره، غربالگری و حقوقی از مواردی است که زوجین در این طرح باید در آن شرکت کنند، می‌گوید: پس از گذراندن این جلسات اگر زوجین به سازش و توافق لازم نرسیدند گواهی‌ای به آنها داده می‌شود که با آن می‌توانند اقدام به طلاق کنند. پوریوسف بیان می‌کند: سامانه‌ای به نام «تصمیم» هم در این راستا راه‌اندازی شد تا زوجین، مسئولان سازمان بهزیستی و قضایی در جریان جلسات و اقدامات زوجین قرار بگیرند. به طوری که حتی نتایج جلسات غربالگری و مشاوره آنها نیز در سامانه ثبت خواهد شد.

منبع : ایران آنلاین