کد مطلب: 106387
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۷
رییس مجلس در واکنش به تذکر رییس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره وضعیت نامساعد بازار ارز از این کمیسیون خواست که موضوع را پیگیری کند و گفت که خودش نیز پیگیر موضوع خواهد بود.
 
به گزارش ایران خبر،محمدرضا پورابراهیمی در جریان نشست علنی صبح امروز مجلس در تذکری با اشاره به شرایط نامساعد بازار ارز اعلام کرد: امروز بازار ارز وضعیت نگران‌کننده‌ای دارد و ظرف چند ماه گذشته عدم مدیریت صحیح بازار ارز ارزش پول ملی را حدود ۲۵ درصد کاهش داده است.
وی با بیان این‌که وضعیت نامساعد نرخ ارز در جذب سرمایه‌گذاری خارجی و رابطه افزایش ریسک سرمایه‌گذاری اثر منفی داشته است، گفت: فارغ از این مسائل، نوسان نرخ ارز آثار تورمی به دنبال داشته و حال آن‌که کنترل تورم یکی از دستاوردهای دولت بوده و دولت، تک رقمی کردن نرخ تورم را ازجمله دستاوردهای مهم خود می‌داند که اکنون این مسئله نیز با مشکل مواجه شده است.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: بانک مرکزی توان لازم برای مدیریت بازار ارز را ندارد و لازم است مجلس ورود کند و به رییس‌جمهور تذکر دهد.
نماینده اصولگرای کرمان در مجلس تاکید کرد: بازار ارز کاملاً قابل کنترل است و ما معتقدیم اعدادی که در بازار ارز  معامله می‌شود عدد واقعی نیست. امروز حبابی ایجاد شده و تقاضای روانی در کشور را به دنبال داشته است.
پورابراهیمی در ادامه علی لاریجانی را خطاب قرار داد و گفت: از شما به‌عنوان رییس مجلس می‌خواهیم به این موضوع ورود کنید و اگر صلاح می‌دانید راهکارهای عملیاتی وجود دارد که در جلسه کمیسیون اقتصادی آن را بررسی کردیم.
علی لاریجانی نیز در پاسخ به این تذکر اعلام کرد: اصل موضوع مهم است. منتها ما درباره بحث دیگری صحبت می‌کردیم و من قصد داشتم رای‌گیری کنم که شما ناگهان درباره یک موضوع مهم دیگر تذکر دادید.
وی افزود: آن‌چه مسلم است، بانک مرکزی باید در بحث نرخ ارز توضیحات کافی داشته باشد و راهکارهای لازم برای مدیریت بازار ارز را ارائه کند.
رییس مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: کمیسیون اقتصادی هم موضوع را پیگیری کند و جلساتی بگذارد و پیشنهادات خود را با مسئولان درمیان بگذارد و بنده هم این مسئله را پیگیری می‌‌کنم.
منبع : ایلنا