کد مطلب: 107507
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۴
معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر با بیان اینکه فعلا جست‌وجوی اجساد قربانیان سقوط هواپیما ممکن نیست، گفت: تیم جدیدی برای جستجو به منطقه اعزام نشده و تنها تیم‌های ارزیاب اعزام می‌شوند.
 

به گزارش ایران خبر، شاهین فتحی(معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر) در رابطه با آخرین وضعیت عملیات جست‌وجوی اجساد قربانیان سانحه سقوط هواپیمای تهران – یاسوج بیان داشت: تیم جدیدی به منطقه اعزام نشده است و همان تیم‌های قبلی در منطقه فعالیت می‌کنند، ممکن است مسئولان و مدیران تیم‌ها را جابجا کنیم، اما به دلیل تجربه افرادی که در این تیم‌ها هستند همان‌ها هم در مناطق حضور دارند.

وی افزود: منتظر هستیم تا وضعیت آب‌وهوایی اجازه فعالیت بدهد، پیش بینی کرده بودیم که امروز وضعیت آب‌وهوا به گونه ای شود که امکان جستجو فراهم شود، اما متاسفانه امروز هم شرایط جوی این اجازه را به ما نداده است.

فتحی در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نیست به خانواده‌ها اعلام شود که شاید امکان دسترسی به اجساد تا بهار و یا ماه‌های پایانی بهار امکان‌پذیر نباشد تا خانواده‌ها بیش از این در انتظار رسیدن به اجساد عزیزانشان آن هم به صورت بیم و امید روزانه نباشند، گفت: گزارش‌های اقدامات را به مدیریت بحران استان داده‌ایم و شرایط منطقه‌ای نیز حاکی از این است؛ وضعیت دسترسی با توجه به شرایط جوی خطرآفرین است. امکان دسترسی مقدور نیست که این را هم گزارش کرده‌ایم. بعد از این بستگی به دستور و تصمیم مدیریت بحران استان دارد که چه تصمیمی را بگیرد.

فتحی افزود: بارها اعلام کرده‌ام که با توجه به شرایط جوی منطقه و احتمال وقوع بهمن امکان خطرات متعددی وجود دارد از همین رو از باب اینکه برخی را در معرض خطر قرار دهیم تا بتوانیم به منطقه دسترسی پیدا کنیم، ریسک نمی‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در منطقه‌ای که لاشه هواپیما وجود دارد بیش از دو متر برف نشسته است، بیان داشت: امکان جست‌وجو نیست و تنها تیم‌های ارزیاب به این منطقه اعزام می‌شوند. آخرین تیم‌های ارزیاب که برای ارزیابی رفته‌اند، اعلام کرده‌اند که فعلا با وضعیت فعلی امکان جستجو فراهم نیست.

فتحی در پاسخ به این سوال که آیا این مساله به خانواده‌ها اعلام شده است یا خیر؟ بیان داشت: ما مشکلات روند جست وجو را به استانداری اعلام می‌کنیم و از طریق رسانه‌ها این اطلاع‌رسانی انجام می شود چند خانواده با ما در ارتباط هستند و در رابطه با وضعیت جستجو تماس گرفته و جویا می‌شوند و برای آنها توضیح می‌دهیم که شرایط به چه صورت است.

وی افزود: برای خانواده‌ها قانع کننده است که فردی را برای این کار به خطر نیاندازیم و آنها نیز اعلام کردند که برای دسترسی به اجساد افراد آسیب نبینند ما نیز با این احتیاط‌ها پیش می‌رویم. ما متولی این نیستیم که خانواده‌ها را برای پذیرفتن این مساله که شاید تا اواخر بهار نیز دسترسی به اجساد امکان‌پذیر نباشد آماده کنیم اما گزارش‌ها را اعلام می‌کنیم. البته اگر خانواده‌ای با ما تماس بگیرد واضح شرایط را برای آنها توضیح می‌دهیم.

معاون عملیات هلال احمر در پاسخ به این سوال که با توجه به ارزیابی منطقه ممکن است، چه زمانی عملیات جستجو ادامه پیدا کرده و اجساد نیز پیدا شوند، بیان داشت: واقعا مشخص نیست اعلام کرده‌ایم که فعلا عملیات جستجو مقدور نیست فکر می‌کردیم امروز وضعیت هوا بهتر شود؛ اگرچه وضعیت هوا در پایین دست بهتر است؛ اما در ارتفاعات ابر و باد شدید وجود دارد که عملا پرواز بالگردها را با مشکل مواجه می‌کند شاید فردا وضعیت جوی بهبود پیدا کند؛ اگر فردا شرایط جوی بهتر شود شاید بتوان عملیات جستجو را ادامه داد، اما مشخص نیست چرا که این اتفاق در قله افتاده است و هر گونه احتمال خطری نیز وجود دارد.

فتحی تاکید کرد: بخشی از هواپیما در دهلیزی سقوط کرده است که اگر بهمن در آن دهلیز اتفاق بیفتد بسیار خطرناک خواهد بود.

منبع : ایلنا