۱
 
کد مطلب: 107908
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۱
انتشار فیلمی کوتاه از مراسم تجلیل از بانوان شهرداری تهران در آستانه روز زن در برج میلاد که در آن تعدادی دختر بچه در حال اجرای هنرهای محلی و آیینی هستند، به دستاویزی بدل شد تا مخالفان شهرداری تهران از این فیلم چند دقیقه‌ای، مثنوی هفتاد من درست کنند.
 

به گزارش ایران خبر، جالب اینکه هیچ کدام از این افراد در مراسم حضور نداشته و صرفاً همه تحلیل‌های خود را براساس این فیلم نه چندان با کیفیت ارائه کرده‌اند. آن‌طور که مسئولان برگزار‌کننده گفته‌اند، هیچ کدام از این دختران به سن تکلیف نرسیده و بالغ نبودند و صرفاً یک برنامه هنری اجرا می‌کردند. اما همین اتفاق بسیار ساده، بهانه‌جویان را تشویق کرد تا بدون تعلل، موج حواشی را علیه شهردار تهران براه بیندازند. جالب اینکه حتی بعد از پیام شهردار تهران که خواستار تذکر و حفظ ارزش‌ها و رعایت شئونات در اجرای برنامه‌ها شده بود، باز ساکت ننشسته و بهانه گرفتند که چرا آقای شهردار، در هنگام اجرای برنامه، مراسم را ترک نکرده و چرا یک روز دیرتر پیام تذکر داده است؟! مسأله اینجاست که اگر به روایت مخالفان، اجرای این برنامه هنری، رقص تلقی شده و دور از شئونات اسلامی است، آیا حواشی ایجاد شده و تشویق کاربران به دیدن این فیلم و گسترش آن در فضای مجازی و رسانه‌ای، خلاف این باورها نیست؟!

دختربچه‌ها زیر 9سال بودند
محمدعلی نجفی شهردار تهران درباره انتقادات وارده از حضور وی در همایش دختران در سالن برج میلاد گفت: برنامه‌ای برای زنان به‌مناسبت میلاد حضرت زهرا در برج میلاد برگزار شده بود. کسانی که برنامه‌ریزی برای این مراسم کرده بودند اعلام کردند دختربچه‌هایی که این برنامه را اجرا کردند زیر 9 سال بودند و از نظر شرعی اشکالی نداشته و بهتر بود این قسمت از برنامه حذف شود. وی درباره اینکه چرا اجراکنندگان مراسم را تشویق می‌کردید، گفت: من هنرمندان آن برنامه را تشویق کردم. نجفی به این سؤال که آیا بهتر نبود این مراسم را ترک می‌کردید، هم این‌طور پاسخ داد: نه، چرا باید ترک می‌کردم این برنامه به مناسبت بزرگداشت روز زن بود و 2 هزار کارمند شهرداری در آن حضور داشتند و من به احترام آنها در این برنامه شرکت کرده بودم. برنامه طوری هماهنگ شده بود که بنده بعد از مراسم هنری به سالن برسم اما به‌دلیل اینکه برنامه با تأخیر به جای ساعت 9 در ساعت 10:15 آغاز شده بود بنده هم به برنامه هنری رسیدم. به گفته وی، در حال حاضر انتقاداتی به برنامه وارد شده است و بهتر بود این قسمت از برنامه حذف شود اما بنده دلیلی بر ترک مراسم ندیدم.
شهردار تهران درباره ابلاغیه‌اش بعد از این مراسم مبنی بر رعایت شئونات اسلامی در برنامه‌های شهرداری، گفت: قبلاً هم گفته‌ام از این به بعد هم می‌گویم که در عین حال که مناسبات عید و شادی را پاس می‌داریم باید شئونات اسلامی رعایت شود. بنابراین طبیعی است بعد از اجرای برنامه دیروز انتقاداتی مطرح شود.
نجفی تأکید کرد: در این مورد خاص علاوه بر تذکری که داده‌ام، درخواست کردم گزارش مکتوبی هم ارائه کنند تا در اختیار مردم قرار دهند. انتقادات وارده به این برنامه تا حدی درست است. شهردار تهران با انتقاد از برگزارکنندگان مراسم جشن بانوان شاغل در شهرداری تهران که به‌مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) برگزار شد، بر ضرورت حفظ شئونات اسلامی در همه رویدادهای فرهنگی تأکید کرد.
محمدعلی نجفی طی ابلاغیه‌ای خطاب به معاون امور اجتماعی و فرهنگی و رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به برنامه هنری اجرا شده در مراسم روز بزرگداشت مقام زن در برج میلاد تأکید کرد: توجه به ارزش‌ها و رعایت شئونات در اجرای برنامه‌ها ضروری است. شهردار تهران در این ابلاغیه تصریح کرده است: ما معتقد نیستیم که اسلام دین عزاست، اسلام دین شادی، نشاط و زندگی است اما باید شئونات و چارچوب‌ها در شادی هم رعایت شود و این خود یک هنر است و همه همکارانم موظف هستند در اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری نسبت به این مهم دقت لازم را داشته باشند.
گُل افشانی دختربچه زیر ۹ سال نه گناه است نه جرم
سرپرست اداره کل امور بانوان شهرداری تهران هم در واکنش به این فیلم با تعجب از حواشی پیش آمده گفت که این دخترها به سن تکلیف نرسیده و همگی زیر ۹ سال بودند. فاطمه راکعی با عذرخواهی از شهردار تهران به خاطر اینکه برگزار‌کنندگان چنین چیزی را پیش‌بینی نمی‌کردند، به «ایران» گفت: بداخلاقان بهانه‌جو هر روز با ترفندی به‌دنبال ایجاد حاشیه برای شهرداری تهران هستند که تازه‌ترین آن، انتشار فیلم گل‌افشانی چند دختر زیر ۹ سال است.  وی ادامه داد: در دقایقی از جشنی که به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) برای بانوان شاغل در شهرداری تهران گرفته شد و شهردار محترم تهران نیز در آن حضور داشتند، چند دختر زیر ۹ سال با لباس محلی برای گل‌افشانی روی سن آمدند و با حرکات هنری اقدام به گل‌افشانی کردند. راکعی تأکید کرد: در حالی که در کشور ده‌ها گروه هنری در جشنواره‌ها و مراسم مختلف و بر اساس آداب و رسوم اقوام ایرانی، حرکات هنری در برنامه‌های رسمی انجام می‌دهند و بارها چنین برنامه‌هایی از رسانه ملی نیز پخش شده، بداخلاقان بهانه‌جو به جوسازی کاذب در این زمینه پرداختند. این حرکات نه رقص است و نه توسط دختران بالغ انجام شده و گل‌افشانی و انجام حرکات هنری چند دختربچه نه جرم و نه گناه است.
راکعی تأکید کرد: البته شاید بهتر بود این دختربچه‌ها تنها گُل‌افشانی کنند و قراری که با گروه هنری نیز گذاشته شده بود، همین بود و در این صورت، کسانی که مترصد هر فرصتی برای تخریب هستند، این امکان را پیدا نمی‌کردند.
دستور دادستان برای بررسی
دادستان کل کشور، به دادستان عمومی و انقلاب تهران دستور داد با بررسی مراسم برگزار شده در برج میلاد تهران با عنوان بزرگداشت روز زن برخورد لازم را با هنجارشکنان و متخلفان این مراسم انجام دهد.
به‌گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور، به‌دنبال برگزاری مراسمی خلاف هنجارها و عفت عمومی کشور، تحت عنوان بزرگداشت روز زن در ایام خجسته میلاد بانوی بزرگ اسلام، الگوی عفت و پاکدامنی و مظهر فضایل اخلاقی حضرت فاطمه زهرا(س) توسط شهرداری تهران در سالن همایش‌های برج میلاد، دادستان کل کشور با ابراز تأسف نسبت به برگزاری این مراسم، به دادستان تهران دستور تعقیب و پیگیری لازم و برخورد قانونی با هنجارشکنان و متخلفین را صادر کرد.
دستشان کوتاه شده، حاشیه‌سازی می‌کنند!
قاسم میرزایی نکو، نماینده مجلس با بیان اینکه این مراسم شبیه مراسم‌ها و بزرگداشت‌های دیگر، روال عادی و معمولی خود را طی کرده و معلوم نیست به چه علتی تا این اندازه پر سر و صدا شده است، به «ایران» می‌گوید: ظاهراً قرار است در این دوره ریز حرکات و فعالیت‌های شخص شهردار زیر ذره‌بین مخالفان مدیریت شهری قرار بگیرد، تا از هر اتفاقی، یک داستان پر حاشیه درست کنند. وی تأکید می‌کند که دردوره آقای نجفی، تغییرات ویژه‌ای در مدیریت شهری اتفاق افتاده که به ضرر بسیاری از کاسبان و مافیاها تمام شده و فرصت فساد و تخلف را از آنها گرفته است، تأکید می‌کند: از آنجاکه دست آنها کوتاه شده، علیه شهردار قد علم کرده‌اند، بنابراین این جوسازی‌ها و حاشیه‌سازی‌ها از سوی این جریان کاملاً طبیعی است و اگر به گوش مسئولی هم برسد و موضع‌گیری کند، امری عادی بوده و دور از انتظار نیست.
میرزایی نکو البته از شخص شهردار خواست تا با توجه به این فضا، مراقب کوچکترین موضوعاتی که ممکن است دردسر تولید کند باشد و به این افراد و جریان‌ها اجازه حاشیه‌سازی ندهد!

منبع : روزنامه ایران
 
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۲-۱۷ ۰۹:۱۹:۵۳
ای خبیث دروغگو این عکس مال این مراسم نیست