کد مطلب: 108170
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۴
وزیر خارجه امور کشورمان در دیدار با مقامات اسلام آباد گفت« هیچ رقابتی میان بندر چابهار و بندر گوادر وجود ندارد و ما می خواهیم پاکستان کاملا در چابهار فعال باشد. به دوستانمان در پاکستان قول می دهیم روابط ما با هر کشوری هرگز به روابط قوی ما با پاکستان آسیب نمی زند»
 

به گزارش ایران خبر،مریم سالاری، خبرنگار اعزامی به پاکستان: محمد جواد ظریف  در حالی یکشنبه شب برای هفتمین بار در دولت حسن روحانی راهی  اسلام آباد شد که همراهی هیاتی 30 نفره از فعالان تجاری و اقتصادی ایران از جدیت آن برای توسعه روابط اقتصادی با همسایه مهم شرقی اش حکایت می کند. رابطه ای که جمهوری اسلامی و پاکستان تحت تاثیر ضرورت های سیاسی و ژئواستراتژیک می کوشند با وجود تنگناها و اختلافات در رابطه دو جانبه و مسائل منطقه ای بر مدار ترمیم و تعمیق پیش ببرند. چه عقبه های قومی و فرهنگی و منافع مشترک همجواری، عضویت در گروه بندی های اقتصادی و سیاسی منطقه نظیر سازمان اکو، شانگهای و کنفرانس کشورهای اسلامی و همچنین لزوم توجه به مساله انرژی سبب شده دو طرف ازهمگرایی در رابطه دوجانبه غافل نشوند. زمینه هایی که باعث شده مقام های پاکستان به رغم پیوندهای عمیق سیاسی و اقتصادی با عربستان هرگز از رویدادهای تنش آمیز میان تهران و اسلام آباد استقبال نکنند. در چنین فضایی وزیر امور خارجه ایران در بدو ورودش به پاکستان و حضور در برنامه های مفصلی که از ابعاد سیاسی و اقتصادی قابل توجهی  برخوردار بود این کشور را همسایه بسیار نزدیک ایران توصیف کرد و رابطه تهران و اسلام آباد را ویژه خواند. ظریف همچنین از فرصت حضور در نشست های اقتصادی و سیاسی که روز دوشنبه در اسلام آباد برگزار شد، استفاده کرد و به تشریح ابعاد پیدا و پنهان تحولات منطقه ای و اهداف بازیگران تاثیر گذار منطقه ای پرداخت.
وزیر امور خارجه ایران در یکی از نخستین برنامه های حضورش در اسلام آباد در فروم اقتصادی تجار و بازرگانان دو کشور حضور یافت و فعالان اقتصادی دو کشور و همچنین مقامات پاکستان را به توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی دعوت کرد. ظریف در سخنانی در خلال این نشست، دوستی ایران و پاکستان را پابرجا خواند و از اسلام آباد بابت همراهی ایران در روزهای سخت تقدیر کرد. او با بیان اینکه متعهد هستیم در روزهای دشوار کنار پاکستان بایستیم، گفت:«ماهیت روابط تهران و اسلام آباد بر این همراهی استوار است و پیوندهای اقتصادی در طول سالهای گذشته به طور مستمر بهبود یافته است.
ظریف با اشاره به وجود پتانسیل های فراوان دو کشور، همکاری در زمینه انرژی را نخستین ظرفیت برای این همکار یها اعلام و تاکید کرد جمهوری اسلامی آماده عرضه مناسب انرژی اعم از نفت و گاز و برق به برادران و خواهران پاکستانی خودش است.  رئیس دستگاه دیپلماسی به خط لوله صلح هم اشاره داشت و گفت:«امیدواریم ساخت این خط لوله که با سرمایه گذاری دو میلیاردی ایران همراه بوده به واقعیت تبدیل شود».
وزیر امور خارجه ایران در ادامه به همکاری سیاسی دو کشور هم اشاره کرد و افزود:« نیازی به رقابت میان ایران و پاکستان در هیچ زمینه ای نیست و این دو کشور می توانند مکمل هم در تمام زمینه ها باشند.
ظریف با بیان اینکه استان های جنوب شرق ایران و جنوب غرب پاکستان نیازمند توسعه اقتصادی هستند، افزود:« هیچ رقابتی میان بندر چابهار و بندر گوادر وجود ندارد و ما می خواهیم پاکستان کاملا در چابهار فعال باشد».  او با تاکید بر اینکه «به دوستانمان در پاکستان قول می دهیم روابط ما با هر کشوری هرگز به روابط قوی ما با پاکستان آسیب نمی زند»، افزود:« پاکستان برای ما فراتر از یک همسایه و بسیار ارزشمند است».
وزیر خارجه پاکستان: خواهان مرزهای با ثبات با ایران هستیم
وزیر امور خارجه ایران در ادامه برنامه های فشرده اش در اسلام آباد با محمد آصف، همتای پاکستانی اش دیدار و بر همکاری در زمینه های سیاسی و اقتصادی تاکید کرد. ظریف در این دیدار گفت:« ایران و پاکستان به عنوان دو کشور دوست و همسایه و دارای مرزهای مشترک ضرورت دارد در خصوص تضمین امنیت مرزهای دو کشور و جلوگیری از عملیات تروریست های همکاری های قوی داشته باشند.
وزیر خارجه پاکستان نیز ضمن استقبال از مواضع ظریف اعلام امادگی کرد کشورش در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی با ایران همکاری داشته باشد. محمد آصف گفت:«ما خواهان مرزهای با ثبات برای دو کشور هستیم. طرفین در این دیدار همچنین در خصوص توسعه همکاری های بانکی، انرژی، اعلام آمادگی ایران برای تامین برق مورد نیاز پاکستان، همکاری و ارتباط بین بنادر چابهار و گوادر، توسعه بازارهای مرزی و موضوعات بین المللی و موضوعات جهان اسلام و همچنین همکار یهای متقابل اقتصادی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر گفت وگو کردند.

منبع : ایران آنلاین