کد مطلب: 108209
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۱
رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: اعمال قانون در جرایم رانندگی با هدف پیشگیری از حوادث منجر به فوت و یا مصدومیت بایستی با جدیت اعمال شود.
 

به گزارش ایران خبر،علی نوبخت در نشست ستاد نوروزی پیشگیری ازسوانح و حوادث مسافرت های نوروزی سال 1397 که در معاونت صدای جمهوری اسلامی برگزار شد، افزود: در بعضی موارد که جان انسانها در بی احتیاطی و تخلفات رانندگی به خطر می افتد، بایستی اعمال قانون با جدیت بیشتر و بعضا با خاطی برخورد شود.

وی از موتورسیکلت ها به عنوان آلت قتاله نام برد و گفت: باید با راکبان موتور سیکلت و راننده گان خودروها چه به لحاظ آلایندگی هوا و همچنین تخلفات منجر به مرگ، برخورد جدی بشود.
نماینده مردم تهران درمجلس شورای اسلامی با اشاره به حوادث جاده ای در کشور، اظهارکرد: باید توجه ویژه ای به حوادث جاده ای کشور داشته باشیم و وقوع این حوادث به صورت عادی تلقی نشود.
به گفته وی با توجه به نقش تاثیرگذار رسانه در فرهنگ سازی بایستی هر حادثه به گونه ای جریان سازی شود تا درس عبرتی برای دیگران باشد.
وی با تشکر از همکاری صدا و سیما و سایر دستگاه های ذیربط در امر ایمنی جاده ها، گفت: اگرچه آمار کشته شدگان و مجروحین تصادفات کشور نسبت به میانگین جهانی هنوز بالا است، اما کاهش این آمار نسبت به سال های گذشته نشان می دهد که روش موفقی را در پیش رو داریم.

**400 قانون برای سلامت آحاد مردم وجود دارد
عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با بیان این که دربخش سلامت کمبود قانون نداریم، گفت: در موضوع سلامت آحاد مردم حدود 400 قانون وجود دارد که 280 قانون بعد از انقلاب اسلامی تصویب شده است.
به گفته وی در راستای تامین سلامت روحی و روانی مردم اگربه قانون و یا اصلاح آن نیاز باشد، اعضای کمیسیون بهداشت مجلس حاضرند خارج از نوبت به آن رسیدگی کنند.
نوبخت با تاکید برآموزش افراد جامعه برای رعایت بیشترقوانین و مقررات رانندگی،گفت: آموزش باید ازمقطع پیش دبستانی تا دانشگاه ها ادامه داشته باشد و بعد از آن مهمترین مساله نظارت بر رعایت قوانین است که در این مساله نیز پلیس علاوه بر نظارت باید مساله آموزش را هم در نظر داشته باشد.
وی با بیان این که مطالعات نشان می دهد برخی مردم قانون گریز هستند، افزود: با توجه به این ویژگی باید در مرحله سوم اعمال قانون صورت گیرد و پلیس در این مرحله باید کارهای بیشتری انجام دهد.

** 52 درصد تلفات جانی به خودروهای پراید و پژو اختصاص دارد
رئیس پلیس راهور نیز گفت: درست است که نقش اصلی در تصادفات را نیروی انسانی دارد، اما بیشتر تلفات جاده ای یعنی حدود 52 درصد کشته ها اختصاص به خودروهای تولید داخل پراید و پژو می باشد.
سردارتقی مهری ادامه داد: 70 تا 80 درصد خودروهای ما فاقد ایربک و ترمزهای 'ای بی اس' هستند و امیدواریم بحث ایمنی خودرو، جاده و مساله آموزش با اصلاح قوانین، از شرایط بهتری برخوردار شود.
وی افزود: قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در سال 1389 کمک بزرگی برای پیشگیری کرد، ولی این قانون نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.
وی بیان داشت: سال گذشته با توجه به اهمیت موضوع تصادفات در کشور وزارت راه و شهرسازی پیشنهادی برای تشکیل ستاد راهبر با ریاست بالاترین مقام اجرایی کشور یا معاون اول را داد که هنوز مصوب نشده است.
رئیس پلیس راهور همچنین اظهارکرد: قرار بود در پایان برنامه چهارم توسعه تمام نقاط حادثه خیز کشور اصلاح شود که با توجه به این که دو سال هم از برنامه ششم توسعه گذشته است، این کار صورت نگرفته است.
ستاد رسانه ای پیشگیری از سوانح و حوادث نوروز 97 با پویش مردمی و شعار 30 -60 به این معنا که حدود 60 درصد تصادفات جاده ای، در محدوده 30 کیلومتری شهرها رخ می دهد به همت رادیو سلامت در ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

منبع : ایرنا