کد مطلب: 108247
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۱
نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: وظیفه تولید، واردات و توزیع این محصولات برعهده وزارت کشاورزی است اما چرا جلوی واردات و توزیع اینگونه محصولات به کشور گرفته نمی‌شود.
 
به گزارش ایران خبر، نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی صبح امروز (چهارشنبه 23 اسفند) در جلسه علنی مجلس و در موافقت با استیضاح وزیر جهاد کشاورزی گفت: آقای حجتی، شما باید قیمت خرید تضمینی گندم در سال 97 را مهرماه امسال مشخص می‌کردید که هنوز این کار انجام نشده است.
وی افزود: امروز سیب کشاورزان ارومیه‌ای در سردخانه‌ها مانده است و در حالیکه هر کیلو سیب 1500 تومان تمام شده است، امروز از آنها کیلویی 700 تومان خریداری می‌شود. چرا شما الگوی کشت مناسبی برای کشور ارائه نمی‌کنید؟
نماینده مردم ارومیه ادامه داد: مردم شرق استان اصفهان که صدها سال زکات پرداخت می‌کرده‌اند امروز در اثر بی‌لیاقتی شما جزو گیرندگان زکات هستند. امروز کشاورزان اصفهانی به دلیل مشکلاتشان دائما تجمع می‌کنند.
قاضی‌پور با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار از وزارت صنعت به وزارت کشاورزی منتقل شده است، عنوان کرد: علیرغم این اقدام، اقدامات وزارت کشوری در تنظیم بازار نتیجه عکس داده است. آقای حجتی چرا فارغ‌التحصیلان کشاورزی را که امروز بر سر زمین‌های کشاورزی مشغول کار هستند، تعیین تکلیف نمی‌کنید.
وی با اشاره به ورود محصولات تراریخته به کشور گفت: وظیفه تولید، واردات و توزیع این محصولات برعهده وزارت کشاورزی است اما چرا جلوی واردات و توزیع اینگونه محصولات خصوصا برنج تراریخته به کشور گرفته نمی‌شود. در حالی که کشاورزان کشور گندم می‌کارند شما گندم وارد می‌کنید.
نماینده مردم ارومیه در مجلس تصریح کرد: در تولید پنبه کشور ما در استانهای گلستان و سیستان و بلوچستان روزی جزو بهترین تولیدکنندگان آن بود اما امروز به یکی از وارد کنندگان پنبه تبدیل شده است و این نتیجه عملکرد شما در وزارت کشاورزی است. 
قاضی‌پور با انتقاد از عملکرد بانک کشاورزی خاطرنشان کرد: این بانک که باید به کشاورزان تسهیلات ارائه کند امروز در بخش‌ها و دهیاری‌ها شعبه ندارد و به صنعت سیمان تسهیلات می‌دهد.
وی با اشاره به تخریب جنگل‌ها در کشور گفت: آقای حجتی، خواهشا گزارشی از عملکرد سازمان جنگل‌ها ارائه دهید و بگویید علی‌رغم تمام حمایت‌هایی که از این سازمان می‌کنید چرا هر روز شاهد تخریب جنگل‌ها هستیم.
نماینده مردم ارومیه در مجلس اظهار داشت: بخش‌های وسیعی از استان گلستان و بخصوص شهر گنبد کاووس دچار خشکسالی شده و محصولات کشاورزی مردم از بین رفته است اما چرا تا کنون به آنها خسارتی پرداخت نشده است.
قاضی پور با انتقاد از عملکرد سازمان دامپزشکی در مورد پیشگیری از بیماری‌های دام گفت: علت ارائه گزارش عملکردهای متناقض در این حوزه چیست؟ در آذربایجان اکثر مردم زمانی از این بیماری‌ها آگاه شدند که دامشان تلف شد و کسی از این موضوع جلوگیری نکرد.
وی در ادامه با بیان اینکه چرا وزارت کشاورزی با زمین خواران صنعتی برخورد نمی‌کند، گفت: امروز بهترین زمین‌ها در برخی استان‌ها که باید در حوزه کشاورزی استفاده می‌شد تبدیل به کارخانه شده و کسی به آن رسیدگی نمی‌کند. اگر یک کشاورز در زمین خود یک اتاقک بسازد او را به دادگاه می‌برید اما کسی سرمایه‌داران خون آشام را به دادگاه نمی‌فرستد.
نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: آقای حجتی، چرا شما قیمت شکر را کنترل نمی‌کنید و در زمانی که اکثر کارخانه‌های قند و شکر مشغول روانه کردن محصولات خود به بازار هستند چرا شکر وارد می‌کنید.
قاضی پور با بیان اینکه وزارت کشاورزی تاکنون اقدام موثری در استفاده از فناوری‌های نوین در کشاورزی نکرده تصریح کرد: چرا تولید خاویار کشور از 300 تن به 50 تن رسیده است وزیر محترم چرا برای حل مشکلات مردم کاری انجام نمی‌دهد؟
منبع : تسنیم