کد مطلب: 108580
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۶
رهبر معظم انقلاب درباره جایگاه ماه رجب می‌فرماید: ماه رجب و شعبان، آمادگاهی است برای اینکه انسان در ماه مبارک رمضان بتواند با آمادگی وارد شود.
 

به گزارش ایران خبر، ماه رجب فرا رسید، ماهی از ماه‌های خداوند که حال و هوای دیگری به انسان می‌دهد، انگار از همان روزهای اول و حتی لحظات ابتدایی ورود به ماه رجب، عطری خاص به مشام می‌رسد، انگار قرار است در فضایی دیگر از رحمت الهی وارد شویم، انگار خدا این ماه را بهانه‌ای قرار داده است تا زنگارهای وجود انسان‌ها را بار دیگر از انس با زندگی دنیا و متعلقاتش بشوید و به تدریج آنان را از فضایی نورانی به موقعیتی نورانی‌تر یعنی به ضیافت‌الله برساند.

بیشتر بخوانید:

توصیه‌های پیامبر برای انجام اعمال نخستین شب ماه رجب چیست؟

فضیلت ماه رجب در روایات معصومین(ع)

* حال به مناسبت فرا رسیدن ماه رجب بنا داریم به برخی از بیانات رهبر معظم انقلاب در اهمیت و فضیلت این ماه اشاره کنیم:

لازم می‌دانم برادران و خواهران عزیز را، مخصوصاً جوان‌ها را به اهمیت ماه رجب توجه بدهم. از این مناسبت‌ها و از این خصوصیاتِ مربوط به ایام و شهور نمی‌شود به ‌آسانی صرف نظر کرد. بزرگان و اهل معنا و اهل سلوک، ماه رجب را مقدمه‌ ماه رمضان دانسته‌اند. ماه رجب، ماه شعبان، یک آمادگاهی است برای اینکه انسان در ماه مبارک رمضان - که ماه ضیافت الهی است - بتواند با آمادگی وارد شود.

آمادگی به چیست؟ در درجه‌ اول، آمادگی به توجه و حضور قلب است؛ خود را در محضر علم الهی دانستن، در محضر خدا دانستن - «سبحان من احصی کلّ شی‌ء علمه» - همه‌ حالات خود را، حرکات خود را، نیّات خود را، خطورات قلبی خود را در معرض و محضر علم الهی دانستن؛ در درجه‌ اول، این مهم است؛ اگر این حاصل شد، آن وقت توجه ما به کارهایمان، به حرفهایمان، به رفت‌وآمدهایمان، به سکوتمان، به گفتنمان، بیشتر خواهد شد؛ توجه می‌کنیم که چه می‌گوییم، کجا می‌رویم، چه اقدامی می‌کنیم، علیه چه ‌کسی حرف می‌زنیم، به نفع چه‌کسی حرف می‌زنیم.

وقتی انسان خود را در محضر الهی دانست، بیشتر متوجه کارها و حرکات و رفتار خود می‌شود. عمده‌ اشکالات ما به خاطر غفلتی است که از رفتار و اعمالِ خودمان می‌کنیم. وقتی انسان از حال غفلت خارج شود، توجه کند که دارد دیده می‌شود، محاسبه می‌شود - «انّا کنّا نستنسخ ما کنتم تعملون» - همه‌ حرکات او، کارهای او در محضر پروردگار است، طبعاً مراعات می‌کند. با این حالت، با یک طهارتی، با یک نزاهت و پاکیزگی‌ای، انسان وارد ماه رمضان شود - «شستشوئی کن و آنگه به خرابات خرام»؛ شستشوکرده وارد ماه رمضان شود - آن وقت در محضر ضیافت الهی حداکثر بهره را خواهد برد. ماه رجب را با این چشم نگاه کنید.

(دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مختلف مردم مورخ 92/2/25)

در ادامه می‌توانید صوت سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی را در این باره بشنوید:

منبع : تسنیم