کد مطلب: 108633
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۱
همزمان با فرارسیدن ایام نوروز هجوم دست‌فروشان غیربومی موجب آشفته حالی بازاریان مازندران شد.
 

به گزارش ایران خبر، سال جدید رسید، سالی که با کوچ پرستوها یمن روزهای بهاری را به ارمغان می‌آورد، نغمه‌های بهاری که مژده زنده شدن دوباره زمین ره‌آورد آن است. نغمه‌هایی که انسان بشریت را در عالم خاکی به تحرک می‌آورد تا هم‌صدا بهار هم‌نوا شوند.

تحرکی که در روزهای پایانی سال قبل از آغاز سال جدید در نقاط مختلف با مراسم‌های خانه‌تکانی، خرید البسه، برپایی سفره‌های رنگین هفت سین به چشم می‌آید. سفره هفت سینی که هر سینش در آئین کهن ایرانی‌ها معانی خاصی به همراه دارد.

تکاپویی که با یک نیم روز گذر از سطح شهر مشاهده می‌شود و با وجود شلوغی زیاد در همه امور باز لبخند را به لب‌های همه می‌آورد.
دلگرمی‌های دید و بازدیدهای ایام عید گرانی را برای همه کمرنگ می‌کند و حاجی فیروزهای شب عیدی با چهره دودی و سیاه‌شان نوای زندگی را سهم همه به همراه می‌آورد و با وجود مشکلات و قهر و کینه، آشتی و نادیده گرفتن مشکلات را از خودشان دور می‌کنند تا شادی را به ارمغان بیاورند.

نظارتی بر این هیاهوی خریدهای نوروزی، هستند مسئولانی که مسئولیت‌شان بر کنترل بازار است تا جلوی نارضایتی‌ها در بین بازاریان گرفته شود.

یکی از شهروندان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه خیلی خوشحالیم که سنت زیبا و پسندیده‌ای چون عید نوروز را داریم، گفت: این سنت حفظش به برگزاری مراسم زیبا و دیرینه نوروزخوانی و مادرمه است که هر سال با اجرایش موجب می‌شود تا به نسل‌های امروز انتقال داده می‌شود.

فرزاد احمدی با تاکید براینکه از مهمترین دغدغه خانواده‌ها در این روزها وضعیت قیمت‌ها است که باید کنترل دقیق از سوی مسئولان صورت گیرد، بیان کرد: متاسفانه اکنون با گذر از سطح شهر گرانی بیداد می‌کند و حتی بسیاری از قشر متوسط نمی‌توانند خرید کنند.

بیداد گرانی در بازار شب عید

خانم خانه‌دار نیز با اشاره به اینکه تمام چشم امید بچه‌ها در عید نوروز به لباس نو است، تصریح کرد: سال‌ها داریم با مشکلاتی چون تغییرات عمده بازار روبرو می‌شویم اما هر سال با وعده‌های مسئولین بر نظارت بازار هیچ نظارتی صورت نمی‌گیرد و گرانی‌ها بیداد می‌کند.

مغازه‌دار ساروی عنوان کرد: متاسفانه با آغاز سال جدید از عمده مشکلاتی که دامن مغازه داران را می‌گیرد هجوم دست‌فروشان است که در سطح شهر شهرهای مازندران بسیار چشم‌گیر می‌باشد.

وی یادآور شد: مسئولان اگر گذری بر این وضعیت داشته باشند مشاهده می‌کنند که این دست‌فروشان بومی نیستند و اکثر غیربومی هستند.

این مغازه‌دار ادامه داد: چرا کسی جلوی این وضعیت را نمی‌گیرد تا هجوم دست‌فروشان غیربومی آشفته حالی بازاریان مازندران شود.

راننده تاکسی آملی نیز گفت: با شروع تعطیلات نوروزی یکی از نگرانی‌های رانندگان درون شهری بر بی‌نظمی‌های تردد با وجود سد معبرهای پیاده‌روها است زیرا با هجوم دست‌فروشان و سد معبرها موجب می‌شود تا خریداران به سمت سواره‌روها هجوم بیاورند.

گزارش از کبریا مقدس

ش

منبع : تسنیم