کد مطلب: 109789
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۱
رئیس‌جمهور، آینده سوریه را متعلق به مردم سوریه دانست و با بیان اینکه هیچ کشوری حق ندارد درباره آینده سوریه تصمیم بگیرد، تاکید کرد: تمامیت ارضی، حاکمیت ملی، وحدت و استقلال سوریه به عنوان اهدافی مهم که خواست مردم سوریه است، باید مورد توجه همگان باشد.
 
به گزارش ایران خبر، حجت‌‌‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر چهارشنبه و در پایان نشست روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه در جمع خبرنگاران گفت: روز جشن بزرگ برای منطقه روزی است که جنگ در سوریه پایان بیابد، تروریست‌‌‌‌‌ها از منطقه خارج شده باشند و دروازه‌‌‌‌های سوریه روی همه آوارگان باز شود و در یک انتخابات آزاد مردم سوریه بتوانند سرنوشت و آینده خود را تعیین کنند.

وی با قدردانی از میهمان‌‌‌نوازی دولت و ملت ترکیه، به تروریسم به عنوان معضل منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: منطقه ما در سال‌های اخیر مبتلا به معضل مهمی به نام تروریسم شد؛ تروریست‌‌‌هایی که از سوی برخی از کشورها تربیت شده و مورد حمایت مالی و تسلیحاتی قرار گرفتند همان تروریست‌‌‌هایی که می‌‌‌توانستند نه تنها اشیای باستانی موزه‌‌‌های سوریه بلکه حتی نفت این کشور را استخراج و بفروشند.
رئیس‌‌‌جمهور با بیان اینکه برخی قدرت‌های بزرگ جهانی از جمله آمریکا می‌‌‌‌خواستند برای سال‌های طولانی از گروه‌های تروریستی همانند داعش و النصره برای پیشبرد اهدافشان در منطقه استفاده کنند، تصریح کرد: ملت‌های بزرگی چون ملت سوریه و عراق و با کمک کشورهای دوست، این توطئه بزرگ آنها را خنثی کردند و امروز دیگر قدرتی به نام داعش وجود ندارد گرچه باقیمانده‌‌‌هایی از آن هنوز در گوشه و کنار وجود دارند.
روحانی با اشاره به اینکه اکنون امید مردم منطقه برای مبارزه پیگیر علیه تروریسم از همیشه بیشتر شده است، خاطرنشان کرد: در مسیر مبارزه با تروریسم حدود 15 ماه پیش در شهر آستانه اجلاسی تشکیل شد و در آن روندی مورد نظر قرار گرفت که این روند منتهی به نوعی آتش‌‌‌بس و کاهش تنش در چهار منطقه در سوریه شد.

رئیس‌‌جمهور افزود: در این روند، کشور روسیه، ترکیه و ایران نقش اساسی را ایفا کردند و در ضمن برگزاری جلسات فراوان در سطح کارشناسی و وزرا، اولین نشست سران را در نوامبر سال گذشته در سوچی تشکیل دادند که از آثار مهم آن، تشکیل کنگره ملی میان معارضان و نمایندگان دولت سوریه در سوچی بود.

روحانی اضافه کرد: این قدمی امیدبخش بود که باید این روند را ادامه دهیم. از آن زمان تاکنون تحولات بسیار زیادی در سوریه اتفاق افتاده که برخی خوشایند و برخی تلخ است اما بسیار خوشحالم که در مجموع امروز امید در سوریه از دیروز برای رسیدن به صلح بیشتر است و آوارگان سوری امروز امید فراتری نسبت به گذشته دارند که در آینده‌‌ای نه چندان دور به خانه‌‌های خود بازگردند.

رئیس‌‌‌جمهور با ابراز خرسندی از برگزاری دومین نشست سران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در آنکارا ابراز داشت: در جلسات سه‌‌جانبه، بحث‌‌‌های بسیار مفید و صریح نسبت به سوریه و آینده آن داشتیم و خوشحال‌‌کننده‌‌ترین لحظه، آن زمانی بود که سه کشور توافق کردند برای کمک‌‌‌‌رسانی به مردم مظلوم سوریه و نجات مجروحان بیش از گذشته با یکدیگر همکاری کنند. این لحظه شیرین و زیبا را امیدوارم در مقام عمل به گونه‌‌‌ای اجرا کنیم که بتوانیم به مردم مظلوم سوریه و به ویژه  مجروحان بیش از پیش کمک کنیم.

روحانی ادامه داد: از دید جمهوری اسلامی ایران که همواره آن را تکرار کرده‌‌‌ایم سوریه راه‌‌‌حل نظامی ندارد و از راه سیاسی باید حل و فصل شود و باید همه کمک کنیم جنگ متوقف شود و راه‌‌‌حل صلح‌‌آمیز دنبال شود و مردم آواره و ستم‌‌دیده به خانه‌‌‌های خود بازگردند.

رئیس‌‌‌جمهور با اشاره به اینکه وضعیت انسانی در سوریه امروز بسیار اسفناک است و باید کمک کنیم که مردم احساس آرامشی در زندگی خود داشته باشند، بیان کرد: مبارزه با تروریسم باید ادامه یابد و باقیمانده‌‌‌‌های تروریست‌‌‌‌ها از سوریه رانده شوند.

روحانی با بیان اینکه کاری که باید انجام دهیم کمک برای آینده سوریه است و هیچ کشوری حق ندارد برای آینده این کشور تصمیم بگیرید، یادآور شد: آینده سوریه متعلق به مردم سوریه است و آنان هستند که در نهایت با رای به اصلاح قانون اساسی و شرکت در انتخابات آزاد، برای آینده خود تصمیم می‌‌‌گیرند. ما کشورهای سه‌‌گانه به عنوان ضامن روند آستانه، به تلاش‌های خود در این مسیر ادامه خواهیم داد.

رئیس‌جمهور در پایان بار دیگر از رئیس‌‌‌جمهور ترکیه به خاطر برگزاری موفقیت‌‌‌آمیز این نشست و تصمیماتی که در آن اتخاذ شد، تشکر و ابراز امیدواری کرد که تلاش‌‌‌ها تا رسیدن به اهداف نهایی برای کمک به مردم سوریه و ثبات و امنیت در منطقه ادامه یابد.
منبع : ایلنا