کد مطلب: 110658
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۵
مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه از ارائه تخفیف تا سقف ۶۶ درصد در کارت بلیت مبلغ‌دار و ۲۵ درصد تخفیف بیشتر در کارت بلیت مبلغ‌دار مدت‌دار خبر داد.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه، فرنوش نوبخت با بیان اینکه از ابتدای اردیبهشت ماه 1397 قیمت جدید در بلیت‌های متروی تهران و حومه اعمال می ‌شود افزود: براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در سال 97 قیمت بلیت تک سفره متروی تهران و حومه 1000 تومان و قیمت بلیت خط فرودگاه امام خمینی (ره) 7 هزار و 500 در نظر گرفته شده است که مسافران می‌توانند با استفاده از کارت بلیت‌های مبلغ دار و یا کارت بلیت‌های مدت دار از تخفیف‌های ویژه تا 66 درصد  استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه میانگین قیمت تمام شده هر سفر در متروی تهران و حومه براساس هزینه‌ها در سال گذشته، 2 هزار و 340 تومان بوده است گفت: پیش از این مقرر شده بود که یک سوم این قیمت را دولت و یک سوم آن را شهرداری در قالب یارانه به شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه بپردازند و یک سوم باقیمانده به عنوان بهای بلیت از مسافران گرفته شود اما آنچه در سال‌های اخیر محقق شده این است که اکنون 80 درصد هزینه متروی تهران را شهرداری پرداخت می‌کند، حدود 20 درصد از آن نیز توسط بهای بلیت از مسافران اخذ می‌شود و دولت در سال‌های اخیر مشارکتی در این زمینه نداشته است.

به گفته مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه افزایش قیمت بلیت در سال جاری امری اجتناب ناپذیر بود، چرا که همگام با افزایش دستمزد سالیانه کارکنان ،پیمانکاران و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت و در صورت  عدم تأمین بودجه بهره برداری متروی تهران سبب می‌شود نگهداری تجهیزات ثابت و متحرک به طور کامل انجام نشده و در طولانی مدت باعث ایجاد خسارت های جدی به ناوگان خواهد بود.

وی در این زمینه افزود: بازسازی قطارها، انجام تعمیرات اساسی و تأمین قطعات کارهایی است که باید در زمان‌های معین انجام شود و تعویق در این خصوص می‌تواند سبب اختلال در خدمت رسانی به مردم شود.

نوبخت تصریح کرد: شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه برای تأمین نیازها و گسترش خدمات خود، نیازمند مشارکت جدی تر مردم، شهرداری و دولت است و در این زمینه ما از ایده‌های شهروندان که بتواند درآمدزایی جانبی برای متروی تهران به همراه داشته باشد استقبال می‌کنیم.

وی در ادامه به صدور حدود 10 میلیون کارت بلیت تا سال 1396 اشاره کرد و گفت: ما مخاطبان گسترده‌ای داریم و آماده‌ایم تا به صورت مشارکتی پروژه‌های جانبی برای ایجاد در آمدهای جدید را در سیستم حمل و نقل ریلی درون شهری بررسی کنیم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با بیان اینکه فرهنگ استفاده از کارت بلیت در مسافران مترو نهادینه شده است افزود: در حال حاضر تنها 15 درصد مسافران از بلیت‌های تک سفره استفاده می‌کنند و شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه برای 85 درصد مسافران خود که از کارت بلیت استفاده می‌کنند تخفیف‌های ویژه‌ای در نظر گرفته است.

وی در خصوص میزان تخفیف ها ارائه شده در کارت بلیت مبلغ دار گفت: به خاطر عادلانه تر کردن پرداخت‌ها و حمایت از مسافرانی که به طور مستمر از متروی تهران و حومه استفاده می‌کنند، قیمت هر سفر در کارت‌های مبلغ دار براساس مسافت طی شده اخذ می‌شود که تا 66 درصد تخفیف بر حسب کیلومتر استفاده مسافرین در این کارت‌ها لحاظ خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ادامه داد: در سال 1397 علاوه بر بلیت مبلغ دار، بلیت مدت دار هم به مسافران ارائه می‌شود که 25 درصد بیشتر از کارت های مبلغ دار عادی دارای تخفیف است.

نوبخت افزود: این کارت‌ها در سه دوره زمانی سه ماهه، شش ماهه و یک ساله عرضه می‌شوند که کمترین مبلغ شارژ برای دریافت کارت بلیت سه ماهه 40 هزار تومان، شش ماهه 70 هزار تومان و یک ساله 100 هزار تومان است که باید در مدت زمان تعیین شده این کارتها این مبلغ نیز استفاده شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: شرایط استفاده افراد با شرایط خاص از متروی تهران و حومه که شامل افراد دارای کارت منزلت، دانشجویان، دانش آموزان، جانبازان و معلولان و... می باشند، همانند سال 1396 خواهد بود.

منبع : تسنیم