کد مطلب: 110859
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۸
۱۵۰ درخت‌ میوه یک باغ در کوهدشت توسط افراد ناشناسی قطع شد و یک‌عمر ثمر زندگی باغدار بر باد رفت.
 
به گزارش ایران خبر، درخت‌های قطع‌شده و شکوفه‌ها روی زمین افتاده، شاخه‌های شکسته را از زمین جدا می‌کند، با قدم‌هایی بلند می‌خواهد روی تنه درخت‌های بریده دست بکشد. دست می‌کِشد. داغ باغ با حزین مویه بیش‌تر شده است. برادر آمده تا در داغ برادر شریک باشد.
باد هر چه که با خودش می‌آورد، تَرکه‌های ریز و درشت درخت است. «نادعلی اصغری» در سایه‌ درخت‌ها راه می‌رود و به یاد می‌آورد روزی که سرمایه زندگی‌اش غارت شد: «هشت سال است که این باغ را با نان کارگری چرخانده‌ام. درخت‌ها به‌ثمر رسیده بود و میوه‌های آن در روستای سرکوه ضرون و کوهدشت به‌فروش می‌رسید. برای این که باغ به‌ثمر برسد، از نان زن و بچه‌ام زدم تا خرج باغ کنم. هنوز به دلم مانده که یک روز آب خوش از زندگی‌ام پایین رفته باشد. در باغ 2 هزار هکتاری در هرسال 4 تا 5 تن انواع میوه‌ها به‌ثمر می‌نشست.»
درخت‌ها در دامنه کوه ایستاده‌اند، با شاخه‌هایی به تیغ رسیده از شکوفه و جوانه برگ‌ها. درخت‌های جوانی که باید با بهار میوه‌شان با دست چیده می‌شد. سایه درخت‌ها آفتاب را پس می‌زند. باغدار بالای درختان بلند می‌رود و با دست به شاخه‌های خم‌شده می‌زند.
 قطع 150 اصله درخت میوه
روستای سرکوه ضرون در 60 کیلومتری کوهدشت است. در 15 اسفند 96 به باغدار خبر رسیده که درخت‌های باغ او قطع شده‌ است. وحشت‌زده به روستا می‌رود. از آن شب یک فیلم به‌جا مانده. «نادعلی» مدام فیلم را جلو و عقب می‌برد.
زمان به‌کندی می‌گذرد. باغ در برابر اره و یا هر وسیله‌ای که درختان را قطع کرده، توان مقاومت نداشته‌ است. تن اولین درخت که فروریخته به بقیه درخت‌ها هم رحم نکرده‌اند، فروافتادن بیش‌تر از 150 اصله درخت.
فیلم نعش‌ باغ، باغدار را به‌ستوه آورده‌ است:«دو پسر دارم. در میدان توحید کوهدشت کارگری می‌کنم. با پیشنهاد جهاد کشاورزی کوهدشت اهالی روستا تصمیم گرفتیم که باغداری را تجربه کنیم. 8 سال پیش دست روی زمین زدم و نهال‌ها کاشته شد. هر سال نزدیک به 6 میلیون خرج باغ می‌شد. از درآمد کارگری باغ را آباد کرده بودم. امور عشایر و جهاد کشاورزی جویبارهای روستای ضرون را برای سهولت باغداری کانال‌کشی کرده‌اند. با جویبارها باغ آبیاری می‌شد. با همین زحمت‌ها زندگی‌ام داشت گُل می‌داد که افراد ناشناسی تیشه به ریشه عمر و سرمایه‌ام زده‌اند. در دادگستری پرونده تشکیل داده‌ام، اما هنوز منتظر رسیدگی هستم.»
حفاظت از باغ‌های خصوصی
«فرج‎علی امیری»، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهدشت به تسنیم می‌گوید قانون حفظ کاربری زمین‌های کشاورزی و باغی در کوهدشت اجرا می‌شود و حراست و حفاظت از باغات و محصولات کشاورزی بخش خصوصی احتیاج به فرهنگ‌سازی، مشارکت مردم و بهره‌برداران دارد.
آن‌طور که این مسئول معتقد است با توجه به دامنه و گستره اقدامات جهاد کشاورزی این اداره وظیفه قانونی در راستای تخریب باغدار ضرون را ندارد، اما می‌تواند میزان خسارت باغ او را که توسط افراد ناشناسی تخریب شده، کارشناسی کند و وظیفه جهادکشاورزی شامل جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و هرگونه تغییر کاربری غیرمجاز باغات و عرصه‌های ملی است.
نیاز به قوانین بازدارنده
به گفته «امیری» قوانین بازدارنده در مورد قطع درختان، آن‌گونه که باید تصویب نشده و یا این قوانین از بازدارندگی مناسبی برخوردار نیستند و نیز قوانین فعلی ماحصل ادوار گذشته است که بازدارندگی کافی را نداشته و اگر قوانین مدونی تصویب شود می‌تواند از بسیاری از ناهنجاری‌ها و این چنین اعمال خلاف عرف و شریعت جلوگیری کند.
آن‌طور که مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهدشت معتقد است اگر یک شعبه اختصاصی برای رسیدگی به پرونده‌های منابع طبیعی و امور اراضی ایجاد شود، می‌تواند کمک شایان توجهی درجهت حفظ و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی و باغات به‌وجود آورد.
روستای سرکوه ضرون نزدیک دامنه کوه است، آبی که از صحن امامزاده روستا سرازیر شده، دامنه‌ها را سرسبز می‌کند. «نادعلی»، باغدار ضرون از وقتی که درخت‌های باغش قطع شده، سر در آستین اندوه دارد. برای او شاخه‌های درختان فرشتگان زندگی‌اش بوده‌اند و نگهبان روزگار کارگر او. حالا شاخه‌های باغ که شکسته شده، زندگی او هم نان ندارد.
گزارش از فاطمه نیازی
ز
منبع : تسنیم