کد مطلب: 110967
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۹
وزیر آموزش‌وپرورش در نامه‌ای خطاب به معاون اول رئیس‌جمهور گفت: بازنشستگی بیش از ۳۷۰ هزار نفر در پنج سال آینده ادامه فعالیت بزرگ‌ترین دستگاه اداری کشور را با تهدید مواجه می‌کند.
 
به گزارش ایران خبر، سید محمد بطحایی در نامه‌ای در تاریخ 21 فرودین ماه 97 به اسحاق جهانگیری، با اشاره به استخدام 380 هزار نفر طی سال‌های 1366 تا 1372 به‌عنوان معلم در وزارت آموزش‌وپرورش اظهار کرد: بیش از 370 هزار نفر طی پنج سال آینده در این وزارت بازنشسته می‌شوند و ادامه فعالیت بزرگ‌ترین دستگاه اجرایی کشور را به‌طورجدی مورد تهدید قرار می‌دهد.
متن کامل نامه را در زیر بخوانید:
جناب آقای دکتر جهانگیری؛ معاون اول محترم رئیس جمهور
با سلام و احترام؛
با عنایت به اینکه در طول سال‌های 1366 تا 1372 بیش از 380 هزار نفر براساس مجوزهای سازمان اداری و استخدامی به عنوان معلم در وزارت آموزش وپرورش استخدام شده‌اند، پدیده بازنشستگی بیش از 370 هزارنفر از کارکنان آموزشی طی پنج سال پیش رو (1367 الی 1400) ادامه فعالیت بزرگترین دستگاه اجرایی کشور را به طورجدّی مورد تهدید قرار می‌دهد.
براساس منابع آماری موثق درحالی که تعداد دانش‌آموزان کشور از 14 میلیون نفر در سال 1397 به 15.5 میلیون نفر در سال 1401 افزایش می‌یابد، تعدادکارکنان آموزشی وزارت آموزش و پرورش با خروج بازنشستگان از  758 هزار نفر در سال 1397 به 428 هزار نفر در سال 1401 کاهش خواهد یافت که این تعداد فقط 55 درصد نیاز این وزارتخانه را تأمین خواهد کرد.
ازآنجا که تأمین و تربیت معلم امری زمان‌بر و میان مدت است، درحال حاضر نیز به دلیل تأخیرهای طولانی‌مدت درانجام اقدامات لازم به منظور جبران کمبود معلم، نگرانی‌های جدی برای بازگشایی مدارس در مهر ماه سال جاری وجود دارد.
در سال تحصیلی آتی با استقرار کامل ساختار 12 ساله نظام جدیدآموزشی، بیش از 600 هزار نفر دانش‌آموز دردوره ابتدایی و شاخه های فنی وحرفه ای وکار-دانش به دانش آموزان اضافه خواهد شدکه افزایش نیاز به 24 هزارنفر معلم جدید را به همراه دارد، علاوه برآن با احتساب بازنشستگی 60 هزار نفر از کارکنان آموزشی، کمبود حدود 84 هزار نفر معلم قطعی است که این وضعیت، چالش‌هایی جدی برای آموزش و پرورش در مهرماه 97 ایجاد خواهد کرد.
با توجه به تهیه «برنامه جامع پنج ساله نیروی انسانی وزارت آموزش وپرورش» و ضمن هماهنگی با سازمان اداری واستخدامی کشور راهکارهای کوتاه مدت و میان مدت برای رویارویی مؤثر با پیامدهای مالی واجرایی چالش مذکور دردست بررسی است که نتایج آ ن متعاقباً به استحضار خواهد رسید.
منبع : تسنیم