کد مطلب: 111754
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۹
با گذشت سه روز از انتشار خبر کشف یک جسد بی‌هویت در آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) هنوز هیچ منبع رسمی این ادعا را که جسد مومیایی به پهلوی اول تعلق دارد، تأیید نکرده است.
 

ایران خبر / از آنجا که این جنازه در نزدیکی مقبره پهلوی کشف شده همچنان گمانه زنی‌ها دراین باره از سوی رسانه‌ها ادامه دارد. «خلیل‌آبادی» عضو شورای شهر تهران از آغاز تعیین هویت جسد منسوب به رضا پهلوی از سوی سازمان میراث خبر داد. این در حالی است که مسئولان این سازمان هنوز نسبت به خبر کشف مومیایی در آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)  هیچ پاسخ روشنی ارائه نداده‌اند. با این همه عضو شورای شهر تهران اعلام کرده است که راه‌های علمی برای تشخیص هویت این جسد در میراث فرهنگی و در میان کارشناسان پزشکی قانونی وجود دارد که می‌توانند تشخیص دهند این جسد متعلق به چه کسی است.

خلیل آبادی در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر اینکه چگونه می‌توان در شرایطی که امکان حضور فرزندان رضا شاه در ایران وجود ندارد، آزمایش DNA گرفت، اظهار کرد: من از نظر علمی اطلاعی ندارم که آیا نیازی به حضور یکی از اعضای این خانواده هست یا خیر و کارشناسان میراث فرهنگی باید در این خصوص نظر دهند.
اطلاعی از مکان جسد ندارم
شجاعی، رئیس پزشکی قانونی کشور نیز با اظهار بی‌اطلاعی از مکان جسد پیدا شده به ایرنا اظهار داشت: تاکنون با ما راجع به این موضوع صحبتی نشده است، البته این جسد مومیایی که در عملیات حفاری در شهر ری کشف شده  هنوز به دست پزشکی قانونی نرسیده است و اگر این جسد مومیایی به دست ما برسد بدون وقفه کار شناسایی آن را انجام خواهیم داد.
وی با اشاره به اینکه شناسایی این جسد امکانپذیر است، گفت: می‌توان از روی استخوان‌های سالم یا از روش‌های دیگر DNA آن را استخراج کرد و با نمونه وابستگان جسد تطبیق داد، البته این اقدام کار سختی است.
شجاعی در پاسخ به این پرسش که تاکنون چنین شناسایی در چند دهه اخیر در ایران انجام شده است یا نه، نیز گفت: چنین موردی را به خاطر ندارم، اما این شناسایی هر چند سخت  باشد، اما امکانپذیر است.
امکان شناسایی جسد وجود دارد

رئیس سازمان پزشکی قانونی استان تهران نیز با تأیید امکان شناسایی جسد کشف شده گفت: اگر بافت استخوان و بدن جسد سالم باقی مانده باشد، امکان شناسایی آن وجود دارد. مسعود قادی پاشا، افزود: اگر جسد مومیایی کشف شده دارای قدمت تاریخی باشد، آن را به‌ سازمان میراث فرهنگی تحویل می‌دهند.
مسئولیت جسد کشف شده بر عهده سازمان میراث فرهنگی است
«محمدرضا کارگر»، مدیر اداره کل موزه‌ها نیز پاسخ در خصوص این جسد را بر عهده اداره کل میراث فرهنگی استان تهران دانست و به ایسنا گفت: در شرایطی اداره کل موزه‌ها می‌تواند در این زمینه وارد شود که جسم پیدا شده یک شیء موزه‌ای باشد و با طی کردن همه مراحل کشف یک اثر تاریخی، آن در اختیار اداره کل موزه‌ها قرار گیرد.
درخواست شورا برای شفاف‌سازی درباره مومیایی کشف شده
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با تأکید بر لزوم پاسخگویی مسئولان درباره جسد مکشوفه در حرم عبدالعظیم گفت: شورای اسلامی شهر تهران گزارش لازم را از کمیته میراث فرهنگی دریافت خواهد کرد و اگر لازم شد پیگیری‌های دقیق را انجام خواهد داد.
محمد جواد حق شناس در تشریح سرنوشت جسد مومیایی کشف شده در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی به ایسنا گفت: ما منتظریم اطلاعات دقیق‌تری در خصوص این پیکر که اخیراً اظهار شده در شهر ری و حرم حضرت عبدالعظیم پیدا شده دریافت کنیم.
وی افزود: متأسفانه هیچ اطلاعی رسمی و دقیقی نه توسط آستان حرم عبد‌العظیم در اختیار ما و مردم قرار گرفته و نه توسط مقامات قضایی و مسئولان مرتبط در این حوزه اطلاعاتی داده شده است. بی‌تردید اگر جسدی کشف شود در صورتی که مربوط به زمان متأخر باشد انتظار می‌رود که نیروی انتظامی و مقامات قضایی ورود پیدا کنند و از طریق سازمان پزشکی قانونی کالبد شکافی و بررسی‌های لازم انجام شود و نتیجه آن به اطلاع مردم برسد تا روشن شود موضوع چه بوده است./ روزنامه ایران

منبع : ایران آنلاین