کد مطلب: 111802
 
تاریخ انتشار : جمعه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۳
رئیس سازمان برنامه و بودجه با تشریح برخی دستاوردهای ایران پس از انقلاب اسلامی گفت: کدامیک از کشور‌های منطقه با این همه موانع و این همه ایجاد مشکل توانسته اند تا این میزان پیشرفت کنند.
 
به گزارش ایران خبر، محمدباقر نوبخت با بیان این که 
دشمنان در کنار پیگیری اهداف خود در برجام خواهان محدود کردن نفوذ ایران در سوریه، عراق و یمن هستند افزود: دشمن پذیرفته ایران درخت تنومندی شده است.
وی افزود: ایران اسلامی با منشور قرآنی حرف جدیدی را مطرح کرد. دشمنان نتوانستند با جنگ جمهوری اسلامی را از بین ببرند بنابراین تلاش کردند تا هویت ایران را که برخواسته از اسلام است با ایجاد داعش از بین ببرند تا جهان را از اسلام بترسانند و به زعم خود ایران اسلامی را منزوی کنند.
وی ادامه داد: 40سال تداوم نظام بزرگترین دستاورد است. کدام کشور جهان رئیس جمهوری و نخست وزیرش در یک روز شهید شدند و جمعا 72نفر از بزرگان آن در یکجا به شهادت رسیدند، اما توانست به راه خود ادامه دهد؟
معاون رئیس جمهوری همچنین گفت: اداره کشور با نیمی از درآمد‌های نفتی از محل تولید و صادرات نفت در پیش از پیروزی انقلاب اسلامی انجام می‌شود. تولید نفت از پنج میلیون و 586 هزار بشکه در سال 1356 به سه میلیون و 867هزار بشکه در سال1396 رسیده که به معنای کاهش حدود دو میلیون بشکه است.
وی افزود: صادرات نفت نیز از چهار میلیون و 816هزار بشکه در روز سال1356 به دو میلیون و 116 هزار بشکه در سال1396 رسیده است که در حقیقت نصف آن چیزی است که در دوره سلطنت شاهنشاهی صادر می‌شده است. در نتیجه در چنین وضعیتی درآمد‌های نفتی نیز نصف شده بنابراین هم اکنون با نصف درآمد تولید و صادرات نفت در مقایسه با پیش از پیروزی انقلاب اسلامی هم اینک کشور اداره می‌شود.
نوبخت گفت: پس از انقلاب اسلامی میزان صادرات کالا از ایران به بیش از 30میلیارد دلار رسید در حالی که پیش از انقلاب کمتر از پنج میلیارد دلار بود. ارزش صادرات غیرنفتی نیز از 625میلیون دلار در سال1356 به حدود 47میلیارد دلار در سال1396 رشد داشته است.
وی افزود: هم اکنون ایران هفدهمین قدرت اقتصادی و هجدهمین قدرت علمی جهان است بنابراین نسبت به رژیم گذشته بسیار جلوتر و پیشتاز هستیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: تولید محصولات کشاورزی در ایران نیز از 30میلیون و 223هزار تن سال1356 به افزون بر 120میلیون تن در سال1396 رسیده است. خرید تضمینی گندم از 645هزار تن به حدود 9میلیون تن در این مدت رسیده به طوری که برای شش ماه ذخیره گندم در ایران قطعی است.
وی گفت: همچنین شمار روستا‌های برقدار از چهار هزار روستا به بیش از 56هزار روستا رسیده و متوسط سن امید به زندگی هم در ایران از 56سال و شش ماه به 75سال و شش ماه افزایش یافته است.
 نوبخت افزود: مرگ و میر اطفال زیر یک سال هم از 111هزار نفر به 13مورد کاهش داشته و نسبت جمعیت تحت پوشش بیمه درمان از 34درصد به 98ویک دهم درصد ارتقا یافته است.
وی افزود: شمار دانشجویان در ایران نیز از 175هزار نفر در سال1356 به بیش از چهار میلیون نفر در سال1396 رسیده و تعداد دانشجویان دختر از 54هزار و 248نفر به بیش از یک میلیون و 871هزار نفر افزایش داشته است.
وی افزود: کدامیک از کشور‌های منطقه با این همه موانع و این همه ایجاد مشکل توانسته اند تا این میزان پیشرفت کنند. این نیست جز قدرت اسلام که می‌شود بر آن اتکا کرد بنابراین دفاع از نظام جمهوری اسلامی یعنی دفاع از دستاورد‌های آن در طول سال‌های گذشته، زیرا جمهوری اسلامی ایران به رغم همه محدودیت‌ها توانست به کوچکترین عنصر اتم نیز نفوذ کند و آن را بشکافد و در فضای بیکران کهکشان ماهواره داشته باشد.
انتهای پیام/
 
منبع : تسنیم