کد مطلب: 112436
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۹
دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با اشاره به کمک‌های ایران در عراق و سوریه گفت: اینکه شش قدرت برتر جهان حاضر شدند که پای میز مذاکره در موضوع هسته‌ای بایستند و برجام حاصل شود، به این دلیل است که ایران دست برتر را در منطقه دارد.
 
به گزارش ایران خبر، حسین امیرعبداللهیان در تشریح نقش سازنده منطقه‌ای ایران در دانشگاه تهران گفت: زمانی که اوج تحولات منطقه بود ما هر روز با دستگاه‌ها جلسه داشتیم که چه اقداماتی در راستای امنیت ملی صورت گیرد؛ همواره در این جلسات مقام معظم رهبری به مسئولان نظام توصیه می‌کردند که درباره مسائل جهان عرب با نگاه و فکر ایرانی تصمیم نگیرید؛ بلکه از مشورت و نگاه دوستانمان در جهان عرب و آشنایان به مسائل جهان عرب استفاده شود تا تصمیم درستی گرفته شود.
وی با اشاره به برخی از گفته‌های حسن هیکل، درباره ایران گفت: ایران ثمرات موضع گیری در بحران سوریه، فلسطین و منطقه را خواهد گرفت. او این حرفها را در دوران اوج بحران مطرح می کرد که همه چیز برای سقوط دولت سوریه آماده بود و حتی دمشق در آستانه سقوط سیاسی بود.
امیرعبداللهیان یادآور شد: در آن زمان تیم مستشاران ما همچون دوران جنگ تحمیلی کمک‌های غذایی را جمع کردند و بیش از 1400 کامیون در مرز ما و عراق جمع شد تا به سوریه و دست مردمان سوری در دمشق برسد که آنها در محاصره داعش افتاده بودند. در همان زمان 81 کشور مدام جلسه می گذاشتند تا هرچه زودتر نظام سوریه سقوط کند. اینها نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه در قسمت مثبت آن قرار گرفته است.
وی توضیح داد: برای بررسی موضوع باید اقدامات آمریکا و عربستان را در مورد عراق تحلیل کرد. بنده اصلا در هیچ کدام از معادلات، تحلیلی از اسرائیل نامشروع نمی‌آورم چون مشروعیتی برای رژیم صهیونیستی قائل نیستم.
دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل افزود: ما در عراق به روند دولت سازی کمک کردیم اما آمریکایی‌ها به دنبال منصوب کردن کسانی در وزارتخانه‌های عراق بودند که این کار را کردند اما با نقش مرجعیت عراق و احزاب سیاسی این کشور شکست خوردند. از طرف دیگر ما در عراق به روند بازسازی کمک کردیم. اکنون ایران برق پنج استان عراق را تامین می کند و به یورو پول می‌گیرد.
ادامه دارد
منبع : خبرگزاری ايسنا