کد مطلب: 112529
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۲
‌نوشیدن مایعات داغ همچون چای و کمبود ویتامین C و A در بروز سرطان مری موثرند، رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران با بیان این خبر گفت: مصرف فست فودها وغذاهای نمک‌سود نیز احتمال ابتلا به سرطان معده را افزایش می‌دهند.
 

به گزارش ایران خبر، به گزارش «ایران آن لاین» از روابط عمومی انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، دکترمحمدرضا قوام‌نصیری اظهار کرد:‌ علائم سرطان معده بسیار دیر نمایان می شود و متاسفانه در بیش از نیمی از بیماران نشانه های بیماری در مراحل پیشرفته بیماری بروز می کند، از این رو دیگر درمان نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

قوام نصیری خاطر نشان کرد: تحقیقات ثابت کرده سرطان معده با رژیم غذایی در ارتباط بوده و غذاهای حاوی نگه دارنده بنیان‌های نیتریت درصورت تبدیل شدن به نیتروزامین، باعث ایجاد سرطان معده و مری خواهند شد. نیتریت نگهدارنده مواد گوشتی در کالباس و سوسیس دیده می شود. مصرف این دسته از غذاها و سایر فست‌فودها در شهرهایی با جمعیت بالا مانند تهران و البته در میان جوانان و کودکان بسیار زیاد است.
وی تاکید کرد:‌ طبخ غذا نیز در افزایش تعداد بیماران مبتلا به سرطان معده نقش دارد و غذاهای نمک‌سود در دسته غذاهای خطرآفرین قرار می گیرند.
وی در مورد سرطان مری گفت: این سرطان ضایعه بدخیمی است که در ایران شیوع زیادی داشته و در مناطق خاصی همچون ترکمن‌صحرا،‌ خراسان شمالی، آذربایجان غربی و شرقی بیشتر دیده می شود. در واقع این مناطق از نظر شیوع سرطان مری به کمربند افغانستان، چین، تبت و مغولستان متصل می‌شوند.
رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران اضافه کرد: براساس تحقیقاتی که دانشگاه کمبریج انجام داده مشخص شده که خاک و باد ناقل تبلوراتی هست به نام سلیکا که در اندازه های 120 تا 140 میکرون برای مری سرطان زا هستند .
قوام نصیری عنوان کرد:‌ مصرف مایعات داغ و کمبود ویتامین C و D  وA  در بروز سرطان مری نقش داشته، البته عوامل ژنتیکی نیز از دیگر دلایل بروز این بیماری به شمار می‌روند به طوری که افراد دارای این سرطان در نسل‌های قبلی خانواده خود، احتمال بیشتری برای ابتلا شدن به این بیماری دارند.

منبع : ایران آنلاین