کد مطلب: 112561
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸
وزیر امور خارجه فرانسه با اعلام اینکه رییس‌جمهور این کشور قرار است امروز با همتای ایرانی خود گفت‌وگوی تلفنی داشته باشد، تاکید کرد: توافق هسته‌ای با ایران از بین نرفته است.
 
به گزارش ایران خبر، به نوشته روزنامه اورشلیم پست، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه ساعاتی پس از اینکه رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرد از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود، در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی تاکید کرد که توافق هسته‌ای با ایران از بین نرفته است.
وی ادامه داد:‌ با این حال خطر واقعی یک تقابل وجود دارد. من امیدوارم که این تصمیم آمریکا موجب از بین رفتن صلح نشود.
لودریان همچنین گفت که روسای جمهور فرانسه و ایران قرار است امروز (چهارشنبه) گفت‌وگوی تلفنی داشته باشند و همچنین هفته آینده دیدارهایی نیز با حضور همتایان ایرانی و اروپایی از فرانسه، انگلیس و آلمان برگزار شود.
وزیر امور خارجه فرانسه خاطرنشان کرد که این دیدارها ممکن است با حضور نمایندگانی از توتال و دیگر شرکت‌های اقتصادی و تجاری بزرگ در منطقه انجام شود.
وی ادامه داد: اروپایی‌ها خواهان ماندن در توافق درخصوص برنامه هسته‌ای ایران هستند و به گونه‌ای عمل خواهند کرد که ایران نیز در آن بماند. گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده است.
 لودریان اعلام کرد: وزیران امور خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان دوشنبه با مسئولان ایرانی دیدار میکنند.
وی همچنین تاکید کرد که حفظ توافق هسته‌ای با ایران برای ثبات در منطقه حیاتی است.
به گزارش ایران خبر، دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا شب گذشته خروج خود از توافق هسته‌ای ایران را اعلام کرد که با انتقاد دیگر طرف‌های توافق، اتحادیه اروپا و سازمان ملل مواجه شد. انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک از این تصمیم آمریکا ابراز تاسف و تاکید کردند که رژیم منع اشاعه هسته‌ای در خطر قرار گرفته است.
روسیه نیز از این اقدام رییس‌جمهور آمریکا ابراز تاسف و بر لزوم ادامه اجرای توافق هسته‌ای تاکید کرد.
منبع : خبرگزاری ايسنا