کد مطلب: 112752
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۸
نخست وزیر انگلیس به روحانی: برای نشست روز سه شنبه با ظریف، بسته ای از پیشنهادات را برای حفظ برجام آماده کرده ایم / روحانی: زمان اتحادیه اروپا محدود است
 

به گزارش ایران خبر،   روحانی: حفظ برجام بدون امریکا امکانپذیر، اما بدون تأمین منافع ایران غیرممکن است زمان اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و تضمین منافع ایران محدود است ترزا می: اروپا ایران را شریکی متعهد و قابل اعتماد می‌داند و برای بهره‌مندی ایران از مفاد برجام تلاش می کند کشورهای اروپایی در نشست سه‌شنبه برای حفظ برجام، بسته‌ای از پیشنهادها را آماده کرده‌اند

رئیس جمهوری حفظ برجام بدون امریکا را امکانپذیر اما بدون حضور و تأمین منافع ایران، آن را غیرممکن خواند و با تأکید بر نقش مهم اتحادیه اروپایی در این مقطع حساس، اظهارداشت: منافع تهران در برجام باید به طور دقیق و صریح، تضمین شود و تا زمانی که منافع ایران تأمین و تضمین باشد، به آن پایبند خواهد بود. 

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر یکشنبه در تماس تلفنی «ترزا می» نخست‌وزیر بریتانیا با وی، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با پایبندی به برجام، تأمین منافع ملی خود را دنبال می‌کند گرچه متأسفانه طرف‌های مقابل در اجرای تعهدات خود، عملکرد رضایت بخشی نداشته‌اند.

دکتر روحانی بااشاره به نقش بریتانیا در مذاکرات هسته‌ای از سال 2003 تا تصویب برجام به‌عنوان یک توافق برد – برد، اقدام امریکا را مبنی بر خروج از برجام، غیرقانونی، غیرمسئولانه و مغایر با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل دانست.

رئیس جمهوری با بیان اینکه زمان اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و تضمین منافع ایران محدود است، اظهارداشت: منافع ایران در موضوعات و مسائل مهم مرتبط با برجام مانند فروش نفت، گاز، پتروشیمی و روابط بانکی و سرمایه‌گذاری باید به طور شفاف مشخص و تضمین شود.

دکتر روحانی نشست هیأت‌های کارشناسی و جلسه روز سه‌شنبه وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان به همراه رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه ایران را بسیار مهم دانست و ابراز امیدواری کرد این جلسه بتواند منافع تهران را با حفظ برجام، تأمین کند.

رئیس جمهوری، نقش برجام را در تقویت صلح و امنیت در منطقه بسیار مهم برشمرد و در عین حال تأکید کرد که مسئولیت عواقب هر وضعیتی که در قبال برجام پیش آید، برعهده امریکا است. دکتر روحانی اظهار داشت: در برجام دو طرف تعهداتی دارند و این پذیرفتنی نیست که تنها یک طرف به تعهداتش عمل کند.

وی با اشاره به نقش تعیین‌کننده سه کشور اروپایی در حفظ برجام، مقاومت اروپا را در برابر تحریمهای ثانویه امریکا، حرکتی شجاعانه و موجب حفظ جایگاه و اعتبار جهانی اروپا برشمرد.  رئیس جمهوری همچنین با اشاره به اینکه حفظ امنیت خاورمیانه برای ایران و جهان بسیار مهم است، تأکید کرد: برای حفظ امنیت این منطقه، همه کشورها باید تلاش کنند.

دکتر روحانی در ادامه به وضعیت غمبار ملت یمن اشاره کرد و با بیان آمادگی ایران برای همکاری با سازمان ملل و کشورهای اروپایی جهت تأمین صلح و امنیت این کشور تصریح کرد: بحران یمن راهکار نظامی ندارد و وظیفه همگان است که برای جلوگیری از کشتار مردم بیگناه در این کشور تلاش کنند.

نخست‌وزیر بریتانیا نیز در این تماس تلفنی با قدردانی از پایبندی ایران به حفظ برجام، تأکید کرد: هدف اتحادیه اروپا حفظ برجام است و ما با همکاران اروپایی، تمام تلاش خود را برای حفظ آن و بهره‌مندی ایران از مفاد این توافق به‌کار می‌گیریم.

خانم «می» به نشست روز سه‌شنبه وزیران خارجه سه کشور اروپایی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیر خارجه ایران در بروکسل اشاره کرد و گفت: در این نشست کشورهای اروپایی بسته‌ای از پیشنهادات برای حفظ برجام آماده کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا، ایران را یک شریک متعهد و قابل اعتماد می‌داند، گفت: در این راستا بسیار مهم است که همه طرف‌ها برای حفظ برجام تلاش کنند. رئیس جمهوری کشورمان و نخست‌وزیر بریتانیا همچنین در این تماس تلفنی تأکید کردندکه به رایزنی‌ها و گفت‌و‌گوهای خود در این عرصه ادامه خواهند داد./ روزنامه ایران 

منبع : ایران آنلاین