کد مطلب: 112766
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۲
مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی گفت:از طریق ویژگی‌های ظاهری ، بو و رنگ قارچ نمی‌توان به‌طور قطعی سمی و غیر سمی بودن آن را تشخیص داد و کوچکترین اشتباهی در تشخیص ممکن است منجر به مرگ یا وارد آمدن آسیب‌های جدی به کبد و سایر اعضای بدن شود. لذا توصیه می شود افراد غیر متخصص در این زمینه، به هیچ وجه از قارچ های خودرو استفاده نکنند.
 

به گزارش ایران خبر، طاهره افتخاری با بیان اینکه در فصل رویشی گیاهان قرار داریم و با توجه به بارندگی‌های اخیر و شرایط مساعد جهت رویش گونه‌های مختلف گیاهی و بویژه قارچ‌ها در مناطق مختلف کشور تاکید کرد:  ضروری است در خصوص جمع آوری و استفاده از قارچ ها و گونه های گیاهی دقت نظر لازم صورت گیرد و از مصرف قارچ های خودرو و گیاهان وحشی ناشناخته اجتناب شود.

به گفته وی، شناسایی و تشخیص  قارچ خوراکی از قارچ سمی بسیار مشکل است و تنها افراد متخصص و با تجربه توانایی تفکیک بین این قارچ ‌ا را دارا هستند.

افتخاری تاکید کرد: چنانچه برخی از افراد به استفاده از گیاهان وحشی و قارچ‌ها علاقه‌مند هستند، ضروری است اطلاعات و دانش خود را جهت شناسایی و تشخیص این گونه‌ها افزایش دهند.

مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی با بیان اینکه تمامی رستنی‌ها دارای خواص ویژه ای هستند و برخی از آنها از قرنها پیش در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته‌اند،گفت: توجه به این نکته حائز اهمیت است که مقدار مصرف و یا دوز آن‌ها بسیار مهم و حیاتی است. در صورتی‌که میزان بیشتری از این گیاهان استفاده شود مسمومیت‌های شدیدی را به دنبال خواهند داشت از جمله این گیاهان می توان تاتوره، خرزهره، فرفیون ،شوکران، سرخدار، کرچک  و آقطی را نام برد.

افتخاری خاطرنشان کرد: به منظور حفظ سلامت جسمی و روانی به تمامی هموطنان اکیداً توصیه می‌شود از تماس پوستی و تست چشایی رستنی‌های ناشناخته جداً خودداری کنند و ذکر این نکته ضروری است که با جوشاندن و یا حرارت دادن انواع گونه‌های گیاهی سمی و قارچ ها، سم و خطر آنها رفع نمی‌شود.

به گزارش ایران خبر، مریم مغانلو - رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست - گفت: به طور کلی پنج گروه قارچ سمی وجود دارد: دسته اول قارچ هایی که مشکلات گوارشی ایجاد می‌کنند و اولین علایم مصرف این گروه قارچ‌ها ، تهوع ، استفراغ و اسهال است مانند قارچ های Boletus satanus ,Russula emetic, Lactarius terminosus .دسته دوم قارچ‌هایی که مشکلات مغزی ایجاد می‌کنند که علایم آن‌ها مسمومیت ، سرگیجه هنگام راه رفتن و اختلال در بینایی  است .

وی افزود: دسته سوم قارچ‌هایی که باعث تجزیه خون می‌شوند و علایم آن‌ها مسمومیت ، درد ناحیه بطنی –  شکمی و بلافاصله ایجاد حالت یرقان است که نمونه آن قارچ Gyromitra esculenta است . دسته چهارم قارچ هایی که محرک مغز هستند و مسمومیت با این قارچ‌ها با علائمی از معده آغاز و به حالت خلسه منتهی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، وی در ادامه گفت:  دسته پنجم قارچ های کالری فرم (Choleriform) هستند که علایم مسمومیت با این گروه از قارچ‌ها عکس‌العملهای گوارشی با درد شدید است که سریعا گسترش می یابد و باعث کاهش سریع قوا به همراه آسیب به ماهیچه قلب و ایجاد حالت اغماء است که بر اساس میزان مصرف قارچ در ۶۰ درصد موارد منجر به مرگ می‌شود همچنین خوردن میزان کم این گروه قارچ ها درکودکان منجر به مرگ می‌شود. گونه‌هایی از Amanita بویژه A.phalloides , A.verna   در این گروه هستند.

بازدید رایگان از موزه تاریخ طبیعی به مناسبت روز جهانی موزه

مدیر کل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه روز جهانی موزه که توسط شورای بین المللی موزه ها نامگذاری شده هر ساله در روز ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت) برگزار می‌شود از بازدید رایگان موزه تنوع زیستی به مناسبت روز جهانی موزه به مدت ۳ روز در روزهای ۲۷ تا ۲۹ اردیبهشت ماه خبر داد.

منبع : خبرگزاری ايسنا