کد مطلب: 112829
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۴
سال ها پیش دانشمندان توانستند ژن هایی را کشف کنند که هم بر قد و هم بر هوش افراد تاثیر می گذاشت. یافته های آنها ثابت کرده بود افرادی که قد بلندی دارند نسبت به افرادی که قدی کوتاه تر از حد متوسط دارند باهوش ترند. اما جدید ترین مطالعاتی که انجام شده توانسته بسیاری از سوال های بی پاسخ در این رابطه را توضیح دهد.
 

به گزارش ایران خبر، تحقیقات دانشمندان دانشگاه هلسینکی فنلاند نشان می دهد بین قد و توانایی کلی شناخت یعنی هوش رابطه ای مثبت وجود دارد.

محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند همراه با پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه بوستون  ثابت کرده اند که این رابطه به اندازه غشاء مغزی باز می گردد.
دانشمندان این رابطه را از طریق مدلی که در آن اندازه ماده خاکستری غشایی یک واسطه در نظر گرفته شده بود، بررسی کردند. آنها دریافتند قد بلندتر با قشر بزرگ تر مغز مرتبط است که در مقابل با توانایی بهتر شناختی یعنی هوش ارتباط دارد.
به گزارش مهر، «ارو ووکسیما»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هلسینکی، در این باره می گوید: «اگرچه افراد بلندقدتر در مقایسه با افراد کوتاه قامت تر به طور میانگین دارای مغز بزرگ تری هستند، اما تنها اندازه مغز تعیین کننده وضعیت هوشی آنها نیست و توانایی شناختی تنها از طریق اندازه مغز تعیین نمی شود بلکه منطقه سطحی مغز در وجود این ارتباط نقش دارد.»
البته محققان تاکید می کنند هرچند ژنتیک در بیشتر تفاوت های فردی مرتبط با قد، اندازه قشر مخ و شناخت مهم است، اما نباید از نقش مهم فاکتورهای محیطی که به مراتب تاثیرگذارتر هستند چشم پوشی کرد.

 

منبع : ایران آنلاین