کد مطلب: 113096
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۲
رئیس‌جمهور ترکیه با انتقاد از خروج آمریکا از برجام گفت: آنکارا تجدید مسائلی از جمله توافق هسته‌ای با ایران را که حل شده بود، نمی‌پذیرد.
 
به گزارش ایران خبر، به نقل از خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در یک ضیافت شام به مناسبت ماه مبارک رمضان از کشورهایی که دارای تسلیحات هسته‌ای هستند، انتقاد کرد و گفت که این کشورها جهان را تهدید می کنند.
وی با انتقاد از تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران گفت: آنهایی که بیش از 15 هزار کلاهک هسته‌ای دارند، هم اکنون جهان را تهدید می کنند. اردوغان در سخنان خود به مجموع کلاهک‌های هسته‌ای در جهان اشاره دارد که اغلب آن در اختیار آمریکا و روسیه قرار دارند.
به گزارش رویترز، رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه سخنان خود آشکارا با اشاره به ایران افزود: چرا کشورهایی که کلاهک هسته‌ای دارند تهدیدی علیه آنها ایجاد می کنند. اگر ما بخواهیم عادل باشیم و رویکردی منصفانه نشان دهیم، پس کشورهای دارای کلاهک هسته‌ای که کشورهای دارای قدرت هسته‌ای را تهدید جلوه می دهند، هیچ اعتباری در جامعه بین‌الملل ندارند.
اردوغان تاکید کرد که خاورمیانه باید به طور کامل از تسلیحات هسته‌ای پاک شود.
وی در اینجا به طور آشکار به رژیم صهیونیستی اشاره کرده است که گفته می شود تنها دارنده زرادخانه هسته‌ای در منطقه خاورمیانه است در حالی که هرگز این حقیقت را نپذیرفته است.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نزدیک به دو هفته پیش از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی که منجر به محدودیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ازای رفع تحریم‌های این کشور شده بود، خارج شد. ترامپ همچنین گفت که تحریم‌های ایران را بازخواهد گرداند.
مایک پمپئو وزیرامورخارجه آمریکا نیز عصر روز دوشنبه در یک سخنرانی طرح جدیدی را برای فشار بر ایران تشریح کرد و خواستار اعمال تحریم‌های گسترده‌تر علیه این کشور شد.
رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه تصریح کرد: ما به عنوان ترکیه تجدید مسائلی همچون توافق هسته‌ای با ایران را که حل شده بود، نمی پذیریم. ما ادامه پایبندی دیگر طرفهای توافق هسته‌ای را علیرغم تصمیم دولت آمریکا برای خروج از آن بسیار مثبت ارزیابی می کنیم.
به گزارش ایران خبر، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در واکنش به سخنان پمپئو گفت: اینکه آقایی که سال‌ها در یک مرکز جاسوسی مشغول فعالیت بوده، حالا بخواهد از جایگاه وزیر خارجه آمریکا برای ایران و دیگر کشورها تعیین تکلیف کند به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. شما چه کاره‌اید که می‌خواهید برای ایران و جهان تصمیم بگیرد و بگویید ایران در زمینه فناوری هسته‌ای چه بکند و چه نکند.
محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز در واکنش به اظهارات خصمانه پمپئو علیه ایران در صفحه توئیتر خود نوشت: دیپلماسی قلابی آمریکا چیزی جز تنزل به عادات قدیمی نیست: [این دیپلماسی] که در حصار توهمات و سیاست‌های شکست‌خورده قرار دارد و گروه‌های فاسد دارای منافع خاص آن را دیکته می‌کنند، انتخاب‌های نادرست یکسانی را تکرار می‌کند و در نتیجه، همان محصولات ناخوشایند پیشین را درو خواهد کرد.
ظریف در ادامه این توییت افزود: ایران، در عین حال، در حال همکاری با شرکا برای راهکارهای برجامی در دوران پس از آمریکا است.»
وزیر امورخارجه جدید آمریکا در سخنان روز دوشنبه خود همچنین فهرستی از اقداماتی که ایران باید انجام دهد را ارائه داد که شامل شفافیت برنامه هسته‌ای و دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات ایران و همچنین آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران است.
پمپئو در ادامه خواستار توقف حمایت ایران از گروه‌هایی شد که آمریکا آنها را در فهرست خود از سازمان‌های تروریستی قرار داده است.
منبع : خبرگزاری ايسنا